Tās uzskata - pensionēšanās vecums no 62 uz 65 gadiem pakāpeniski jāceļ, sākot ar 2016. gadu un gadā par trim mēnešiem. «Paliekam pie iepriekšējā varianta, un mēs no sava viedokļa neatkāpsimies,» saka Aina Verze, Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja. Viņas arguments ir «joprojām ārkārtīgi lielais bezdarbs» un tādējādi lielais pabalstu saņēmēju skaits.
Trešdien notikušajā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kurā apsprieda pensiju sistēmas jautājumus, viedokli pret pensionēšanās vecuma palielināšanu jau no 2014. gada izteica arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS).
LBAS savukārt ļoti iestājas par to, lai līdz 2015. gadam cilvēkiem būtu iespējas priekšlaicīgi pensionēties. Iespēja priekšlaicīgi pensionēties beidzas šā gada 31. decembrī. LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egīls Baldzēns uzsver, ka, viņaprāt, šie abi jautājumi nav sasaistāmi. Viņš atgādina, ka, aicinot arī pēc 31. decembra turpināt priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas, īpašā protesta akcijā uz Saeimu vēstules sūtījuši ap 26 000 arodbiedrības biedru. «Pirmspensijas vecuma iedzīvotāju grupā bezdarba līmenis augsts, bieži vien cilvēki paliek bez iztikas līdzekļiem, vienīgā iespēja ir priekšlaicīgi pensionēties,» skaidro E. Baldzēns. Pašreiz kārtība ir šāda - ja 60 gadu vecumā priekšlaikus pensionējas, iedzīvotājs saņem 50% no pienākošās pensijas, pilnu pensiju var saņemt 62 gadu vecumā.
Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā trešdien I. Viņķele sacīja: «Lai šo normu - priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas turpināšana vēl divus gadus -, kas krīzes laikā patiešām būtu saglabājama, varētu bez kaitējuma pensiju sistēmai virzīt tālāk, Labklājības ministrijas ieskatā paralēli ir jārunā par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu agrāk.»
Kā Dienu informē Labklājības ministrijas (LM) pārstāve Marika Kupče, ministrijas iepriekšējie aprēķini liecina, ka nākamgad būtu vajadzīgi aptuveni 8,2 miljoni latu, lai saglabātu iespēju priekšlaikus pensionēties. Trešdien Sociālo lietu komisijas sēdes dalībnieki vienojušies, ka tiks gatavoti divi likumprojekti. No tiem pirmo un steidzamāko - likumprojektu par grozījumiem «Likumā par valsts pensijām», kurā tiek runāts par priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas termiņa pagarināšanu, - gatavos Saeima. Iespēju priekšlaikus pensionēties LM plāno saglabāt līdz 2014. gadam. Otru likumprojektu - grozījumiem «Likumā par valsts pensijām», kurā iecerēta pensijas vecuma paaugstināšana un minimālā darba stāža palielināšana, - LM virzīs parastā kārtībā.