Pagaidām kā hobijs
Paštaisīto robotu sacensības notiks trīs disciplīnās - iecienītajā minisumo, kurā robota svara ierobežojums ir 0,5 kg, prestižajā 3 kg un putekļsūcēju robotu. Visi šie roboti ir aprīkoti ar sensoriem, ar kuru palīdzību spēj atšķirt pretinieku un sacensību ringa robežas, lai paši neizbrauktu ārpus sacensību laukuma. Roboti nedrīkst būt aprīkoti ar tālvadību, tiem jādarbojas autonomā režīmā.
Tāpat kā tradicionālais sumo, arī robotu sumo dzimis Japānā. «Viss šajā jomā nāk no Japānas. Viņiem pat ir roboti, kas spēlē futbolu,» uzsver A.Jaundžeikars. Teorētiski arī Latvijā gatavotos robotus iespējams pilnveidot, turklāt padarīt noderīgus praktisku uzdevumu veikšanai. Citās valstīs nereti rīko sacensības, kurās robotiem jāizpilda konkrēts uzdevums. Piemēram, Vācijā izspēlēta situācija, kurā robotiem vajadzēja izvest ogles no raktuvēm un nogādāt tās konkrētā vietā. A.Jaundžeikars ir pārliecināts, ka ko līdzīgu iespējams īstenot arī pie mums, ja vien būtu nepieciešamība. «Firmas, kas nodarbojas ar automātiku, varētu pateikt - mums vajag to un to, un tad uz sacensību pamata varētu to visu izveidot,» viņš saka.
Lai arī pagaidām darbošanās ar robotiem notiek hobija līmenī, A.Jaundžeikars ir pārliecināts, ka topošajiem inženieriem tā ir ļoti noderīga: «Pēc robotu uzbūvēšanas rodas saprašana par elektriskām ķēdēm un kā darbinieks cilvēks būs vērtīgāks, nekā tad, ja viņš atnāks un blenzīs uz kādu tranzistoru, un nezinās, kā to lietot.»
Vēl var pieteikties
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Informācijas centra pārstāve Egita Kancāne informē, ka aktīva robotikas kustība Latvijā sākās 2007.gadā, kad RTU norisinājās pirmās robotikas sacensības. Sestdien Ķīpsalā sacensību dalībnieki izmēģinās savus robotus pirms nākamā gada aprīlī gaidāmajām lielajām sacensībām Robotika 2010, kas ik gadu izvēršas par gada nozīmīgāko pasākumu šajā jomā Latvijā. Dalībai sacensībās līdz 28.novembrim aicināts pieteikties ikviens sumo robota īpašnieks. Lai to izdarītu, ir jāaizpilda anketa interneta mājaslapā www.robotika.lv, kur jānorāda vēlamās disciplīnas un kontaktinformācija.
Izstādē Tech Industry 2009 sacensību dalībnieku roboti savā starpā cīnīsies arī par skatītāju simpātijām. Būs arī robotikas stends, kur apmeklētāji tiks iepazīstināti ar robotikas kustību Latvijā un plānotajām aktivitātēm. Būs iespēja vērot, kā top roboti, kā arī tiks demonstrēti tradicionālie līnijsekotāji - roboti. Pirmo reizi tiks parādīti jaunās sacensību disciplīnas MicroMause roboti. Šajā disciplīnā galvenais uzdevums ir pēc iespējas ātrāk iziet labirinta trasi, teic E.Kancāne.