«Šmakouka, šmakouceņa, dzimtenīte, samagonka, kandža, pašbrūvētā... Kā tik mēs neesam dzirdējuši saucam šo neskaitāmiem aizliegumiem un piedzīvojumiem apvīto dzērienu. Laiki mainās un viss pamazām kļūst par vēsturi, bet ir iespēja apskatīt kādus vēl dzīvus saglabājušos šmakoukas tecināšanas aparātus un dzirdēt stāstu par tās gatavošanas procesu,» Gaigalavas pagastā atrodamais muzejs dzejiski aprakstīts Rēzeknes novada interneta vietnē.
G. Igaunis Dienai skaidroja, ka, kopš kļuvis par deputātu, muzejs piederot viņa sievai, jo tā vadīšana neesot bijusi savienojama ar deputāta darbu. Šobrīd gan muzejs apmeklētājus neuzņem, jo notiekot restaurācija, turklāt nav tūrisma sezona, bet arī iepriekš tas darbojies tikai aptuveni pusgadu. Tomēr nekādi likuma panti tā veidošanā neesot pārkāpti. «Atļauja no domes tika dota, kaut gaidīju to pusgadu. Ja gribi mājās pats brūvēt un tirgot, ir jānomaksā akcīzes nodoklis, savādāk gan jāsēž aiz restēm. Bet tas Latvijā nav nekas unikāls - legālu pašbrūvēto, ja nemaldos, varat nopirkt arī tepat Rīgā, arī Aglonā vietējā Maizes muzejā,» skaidro deputāts.
Viņa partijas biedrs, Zatlera Reformu partijas (ZRP) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis, jautāts, kā vērtē šādu kolēģa hobiju, tikai atsmēja: «Labi, ka cilvēkam ir hobijs. Mums katram ir tiesības uz saviem hobijiem, arī visai īptanējiem.»
Savukārt cits ZRP deputāts Edmunds Demiters, kurš pats pirms ienākšanas politikā darbojās alkohola ražošanas nozarē, uzslavēja Latgales puišus par sava nacionālā dzēriena popularizēšanu: «Jūs taču zināt, ka likums nu jau vairākus gadus ļauj mājās darinātus dzērienus tirgot, ievērojot noteiktās prasības. Tas drīzāk ir saistīts ar tūrisma objektiem, un galīgi neuztveru to kā konkurenci alkohola nozarei. Galu galā tas ir Latgales produkts, un labāk, ja viss notiek likuma ietvaros, nevis, ja spirtu šķaida ar ūdeni un tirgo pa labi un pa kreisi, kā tas bieži vien notiek.»
Arī ZRP frakcijas deputāts Kārlis Eņģelis par kolēģa bijušo nodarbi bija augstās domās: «Ziniet, Vācijā ir alus muzeji, Skotijā viskija muzeji, tad kādēļ lai Latgalē nebūtu kandžas muzeja, jo acīmredzot zināma vieta šī novada kultūrvēsturē šim dzērienam ir. Alkohola reklāma mūsdienās ir uz katra stūra, un kandžas muzejs nebūs tas, kas veicinās nepareizu izpratni par tā lietošanu. Nav nekā slikta, ja tiek papētīta vēsture un cilvēki tajā izglītoti.»
Savukārt Guntars Bilsēns, kura krēsls Saeimas sēžu zālē atrodas blakus G. Igauņa vietai, Dienai atzina, ka šāda kolēģa nodarbe viņam esot pārsteigums. «Cik nu es esmu novērojis, viņš ir aizrautīgs muzikants, ģimenes cilvēks un pats to savu produktu nelieto,» pajokoja deputāts.