Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Sāks kustināt gāzes monopolu

Tuvāko nedēļu laikā valdībā nonāks Ekonomikas ministrijas (EM) gatavots ziņojums par gāzes tirgus liberalizāciju Latvijā, Diena uzzināja EM. Pašlaik Latvija gāzi importē no viena avota - Krievijas Gazprom -, lielākais šī energoresursa patērētājs ir Latvenergo termoelektrocentrāles, kur gāzi pārvērš elektroenerģijā un siltumā.

Latvijas enerģētikas stratēģijas (līdz 2030. gadam) projekts paredz samazināt elektroenerģijas un dabasgāzes importu no piegādātājiem trešajās valstīs par 50%. Gāzes tirgus liberalizācija nozīmē cauruļvadu infrastruktūras nodalīšanu no uzņēmuma Latvijas gāze (LG pieder Vācijas E.ON Ruhrgas, Krievijas Gazprom un Itera Latvija), lai nodrošinātu iespēju pie gāzes infrastruktūras piekļūt arī citiem piegādātājiem.

«EM iesniegs Ministru kabinetā informatīvu ziņojumu ar priekšlikumiem tālāk darāmajam, kam jānoslēdzas ar pārvades sistēmas operatora nodalīšanu un trešās puses pieejas nodrošināšanu tajā brīdī, kad tiks uzsāktas alternatīvas dabasgāzes piegādes Baltijas valstīs,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Viņš uzsver, ka situācija visās trīs Baltijas valstīs atšķiras un Latvijai gāzes tirgus liberalizācija būtu jāveic tad, «kad ir nodrošinātas alternatīvas gāzes piegādes». Tas nozīmē, ka alternatīva Gazprom gāzei būs iespējama pēc reģionālā sašķidrinātās gāzes termināļa (SGT) izveides Baltijas valstīs.

Baltijas valstīm pašlaik nav vienotas nostājas par SGT izveidi, jo Lietuva nesen paziņoja par savu, iekšējam tirgum paredzētu termināli Klaipēdā. D. Pavļuts Klaipēdas projektu saista ar Lietuvā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām: «Visticamāk, Lietuvas īstenotās darbības saistītas arī ar politiķu vēlmi pastiprināti demonstrēt izlēmīgumu enerģētikas politikā.» Ministrs uzsver, ka ekonomiski un arī no ES līdzfinansējuma iespēju viedokļa izdevīgāk visām trim Baltijas valstīm būtu vienoties par vienu reģionālo SGT - tam izdevīgāko vietu šobrīd vērtē Eiropas Komisijas eksperti. «Lai arī cik nepatīkami šie secinājumi divām no valstīm varētu būt, tie būtu solidāri jāpieņem, neatjaunojot neproduktīvu diskusiju, kurā no valstīm tomēr terminālis būtu būvējams.» Lietuvas Enerģētikas ministrijā Dienai uzsvēra, ka Klaipēdas terminālis ar kopīgo Baltijas projektu nekonkurē.

LG privatizācijas nosacījumi ļauj tai monopola stāvokli Latvijā baudīt līdz 2017. gadam. Lietuva ir pirmā no Baltijas valstīm, kura spērusi aktīvus soļus gāzes tirgus atvēršanai un pašreiz par Krievijas dabasgāzi maksā ap 15% vairāk nekā citas ES valstis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?