Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Seniors darba tirgū. Plusi, mīnusi

Mītu, ka pirmspensijas vai pensijas vecuma cilvēkus nevēlas pieņemt vai paturēt darbā, ģenerē paši seniori - uzskata uzņēmēji. Tiesa, personāldaļas speciālisti min gan plusus, gan mīnusus, kādi raksturīgi strādājošajiem pēc 55 gadu vecuma sasniegšanas. Tomēr trūkumus atsverot senioru uzkrātā profesionālā pieredze. Tie uzņēmumi, kuros noris dialogs starp vadītāju un padoto, kuri vēlas ieguldīt arī sirmo darbarūķu attīstībā, esot tikai ieguvēji.

Pietrūkst izpratnes

«Ir jārēķinās, ka sabiedrība noveco. Lai gan no 70 apzinātajiem uzņēmumiem 80% norādījuši, ka viņiem ir pensijas vai pirmspensijas vecuma darbinieku, uzņēmumiem Latvijā kopumā trūkst izpratnes par ieguvumiem, ko sniedz gados vecāki cilvēki,» secina Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Avena. Institūts izglīto Latvijas uzņēmumus par atbildīgu uzņēmējdarbības praksi. Lielākā no aktivitātēm, ko tas īsteno sadarbībā ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību un Darba devēju konfederāciju, ir ilgtspējas indekss - novērtējuma instruments, ar kura palīdzību uzņēmumam ļauj labāk izprast savu veikumu darba vides jautājumos. «Vērtējam, cik efektīvi uzņēmumi vada riskus un procesus. Eiropas paaudžu solidaritātes un aktīvas novecošanas gada kontekstā īpaša uzmanība pievērsta arī tam, kāda vecuma cilvēki strādā uzņēmumos,» skaidro D. Avena.

Senioru Diena aptaujāja vairākus uzņēmumus, lai noskaidrotu, kāda ir sastrādāšanās specifika ar vecāko paaudzi.

Lai gatavi dalīties

«Bieži vien nozares prasmes mācību iestādēs nevar apgūt, tādēļ svarīgi veidot paaudžu sadarbību un vidi, kurā vecākie darbinieki jūtas droši, ir gatavi dalīties pieredzē,» stāsta Latvijas balzama (LB) Personāla un administratīvā departamenta direktore Signe Bīdermane. Sena LB tradīcija ir īpašas sociālās programmas senioriem un pensionētiem darbiniekiem. Uzņēmumā no 602 (šī gada augustā) darbiniekiem 57 gadu vecumā un vecāki ir 100 jeb 19% no strādājošiem, pensijas vecumā - 37 jeb 6%. Lielākā daļa senioru ir vadošos amatos. «Mūsdienās jaunie nav gatavi gaidīt, lai pakāptos amatos, bet šiem ļaudīm ir milzīga pieredze. Ar dažādu sociālo programmu un personāla attīstības iespēju nodrošināšanu veicinām tendenci, ka darbinieki uzņēmumā strādā ilgstoši. Tas nodrošina zināšanu saglabāšanos un apmācībā ieguldīto investīciju atmaksāšanos,» S. Bīdermane stāsta un uzsver, ka spējuši būtiski samazināt darbinieku mainību. Viņa atzīst - vecākās paaudzes iesaistīšana palīdzējusi nodrošināt uzņēmuma darbību periodā, kad akūti trūcis darbinieku.

Nodarbina arī invalīdus

Uzņēmēji ir piesardzīgi attiecībā arī pret invalīdiem, uzskatot, ka viņi biežāk slimos un štatu samazināšanas gadījumā būs problemātiski atbrīvot viņus no darba. Taču, sadarbojoties ar invalīdu biedrību Apeirons, Latvijas Neredzīgo biedrību un Valsts nodarbinātības aģentūru, Rimi nodarbina cilvēkus ar invaliditāti. Pašlaik tie ir 97 cilvēki jeb 2% strādājošo: pārdevēji kasieri, pavāri, maiznieki, konditori, uzskaitveži. Nākotnē uzņēmums plāno daļu darba vietu veikalu kasēs piemērot strādāšanai ratiņkrēslos. No 4800 Rimi darbiniekiem, kas strādā veikalos, uzņēmuma centrālajā birojā, aptuveni vienādā skaitā ir visu paaudžu darbinieki. Vidējais darbinieku vecums ir 37 gadi, bet vecākais nosvinējis jau 85 gadu jubileju!

Natālija Vilkāja (73) Rimi veikalā Vienības gatvē strādājot jau 11 gadu. Kolēģi viņu raksturo kā ļoti atbildīgu darbinieku, kuram varbūt nav tādu apgriezienu kā jaunajiem, toties mazāk steigā un straujumā pieļautu neprecizitāšu, kuras nāktos pārstrādāt. «Esmu apmierināta ar darbu. Ar jaunajiem sastrādāties nav grūti,» saka Natālija. «Esmu tāds cilvēks, ka nevaru nosēdēt mājās. Te nomainījies daudz darbinieku, bet es kā esmu uz vietas, tā esmu.»

Štampu ar cipariem nav

«Mums vajadzīgi fiziski spēcīgi cilvēki, bet neuzliekam štampu, sak, 50-60 gadu vecumā cilvēks to nespēs,» apsardzes sfērā nepieciešamās prasības raksturo drošības kompānijas Grifs AG valdes loceklis Ainars Bundulis. Viņaprāt, sabiedrība nepamatoti dala cilvēkus veco un jauno kategorijās: «Nekad neesam skatījušies uz gadiem, jo uz biznesu raugāmies pragmatiski. Katram amatam vajadzīga noteikta kvalifikācija, atkarībā no tās arī pieņemam darbā.» Viena lieta gan esot zināšanas, bet otra - profesionālā bagāža. A. Bundulis atzīst - ja aiziet prom darbinieks ar lielu pieredzi, daļu viņa zināšanu iespējams pārņemt, taču būtībā tas esot zaudējums kompānijai. «Tomēr viss atkarīgs no konkrētā cilvēka.»

Grifs AG no 50 gadiem un vecāki ir 12% strādājošo, sākot no uzrauga, beidzot ar objektu vadītājiem. Vecākie ir astoņi darbinieki no 60 līdz 70 gadiem. «Brīžiem jaunie nespēj izturēt to, ko iztur vecākie kolēģi,» novērojis A. Bundulis.

Svarīgi pamatot

Citi saka: investēšana pirmspensijas vecuma cilvēkos esot naudas šķērdēšana... Nav tiesa. Ieguvēji esot tie uzņēmumi, kuri piedāvā iespējas attīstīties arī senioram. «Svarīgi taču, kā zināšanas, prasmes nodot tiem, kuri nāks vietā,» saka S. Bīdermane. Mītam, ka seniori neprot strādāt ar datorprogrammām, gan neesot pamata. Seniori tiek vērtēti kā stabilāki un lojālāki darbinieki, taču arīdzan pragmatiskāk noskaņoti, konservatīvāki.

Liela problēma gan esot plaisa starp darbiniekiem un vadību, padotie par maz tiekot informēti, izglītoti, norāda D. Avena. «Ja paskaidro, pārliecina, kāpēc nepieciešams mācīties, neesmu sastapis nevienu, kurš atteiktos,» novērojis A. Bundulis. Šis esot jautājums par uzņēmuma atvērtību visa vecuma cilvēkiem, personāla atlases politiku un vadības komunikācijas manierēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Uzņēmēji par strādājošiem senioriem

Ieguvumi
Visaugstāk vērtē profesionālo pieredzi, lojalitāti
Stabili darbinieki, kas nav tendēti mainīt darbvietas
Bieži vien ir ar augstāku atbildības izjūtu
Labprāt iesaistās sabiedriskās aktivitātēs

Trūkumi
Konservatīvāki, pragmatiski, nav tik atvērti inovācijām
Ne vienmēr grib iesaistīties uzņēmuma aktivitātēs, lēmumu pieņemšanā
Gaida gatavas vadības receptes visām situācijām
Biežāk cieš nelaimes gadījumos darbā, jo ir pašpārliecināti

Jaunākie pētījumi liecina

Galvenā atšķirība starp senioriem un jaunajiem kolēģiem - jaunajiem būtiskāka misijas sajūta, kāpēc darīt konkrēto darbu un kāda tam jēga. Svarīgs arī izaicinājums
Savukārt seniori vairāk gatavi strādāt rutinētu darbu - izdarīt pēc labākās sirdsapziņas un saņemt par to atalgojumu

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?