Starptautiskā pieredze liecina, ka tirgus dalībnieku manipulācijas var kļūt par klupšanas akmeni elektroenerģijas tirgus liberalizācijā.
Spilgts piemērs manipulēšanas centieniem ir 2001. gadā ASV Kalifornijas štatā piedzīvotā energoapgādes krīze, kuras laikā tirgus dalībnieku centieni uzturēt augstas cenas izraisīja kritiskus elektroapgādes traucējumus un radīja būtiskas finansiālas grūtības energokompānijām.
Latvijā strādājošie elektroenerģijas tirgotāji apgalvo, ka mūsu valsts tirgū pagaidām nav novēroti centieni manipulēt ar elektroenerģijas cenām vai nekorekti ietekmēt situāciju. Tam piekrīt arī SPRK pārstāve Daiga Reihmane, norādot, ka līdz šim SPRK elektroenerģijas tirgotāju centienus manipulēt ar noteikto maksu par elektroenerģiju nav fiksējusi. Savukārt SPRK padomes loceklis Rolands Irklis portālam Nozare.lv prognozējis, ka pārkāpumi nebūs bieži, jo Latvija pievienojas Ziemeļeiropas vairumtirdzniecības tirgum, kas ir viens no caurspīdīgākajiem pasaulē. Turklāt Latvijā darbu sāks Nord Pool Spot elektroenerģijas birža, kura attīstījusi iekšējās uzraudzības procedūras.
Arī SIA Baltic Energy Pool valdes loceklis Armīns Kronbergs uzskata, ka manipulācijas iespējas elektroenerģijas tirgū ir maz ticamas, jo tirgū līgumi lielākoties tiek slēgti uz ilgāku laika posmu. A. Kronbergs uzsver, ka sodiem par nekorektām darbībām elektroenerģijas tirgū jābūt, tomēr svarīgi, lai augstākais naudas soda apmērs - līdz 10% no uzņēmuma neto apgrozījuma - tiktu piespriests par patiešām smagiem pārkāpumiem, bet ne par nenozīmīgiem pārkāpumiem, kuri nav radījuši zaudējumus. Tāpat A. Kronbergs pauž viedokli, ka rūpes rada nevis iespējamās manipulācijas, bet apstākļi, kas ietekmē cenas ilgākā termiņā - piemēram, būtu jāvērtē, vai obligātās iepirkuma komponentes mehānisms mudina ražotājus palielināt darbības efektivitāti.
«Neesam saskārušies ar SPRK sodu piemērošanas praksi, tāpēc nevaram komentēt to, kā potenciālās izmaiņas iespaidos situāciju,» atzina SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. Tomēr, pēc viņa domām, kopumā iniciatīva pārņemt Eiropas Savienības praksi tirgus regulēšanā ir atbalstāma, jo, uzraugot elektroenerģijas tirgotājus atvērtā tirgus apstākļos, SPRK jābūt tādām pašām iespējām sodīt par negodprātīgu rīcību, kādas ir Konkurences padomei.
Savukārt a/s Latvenergo pārstāve Ivita Bidere norāda, ka ar likuma grozījumiem deleģētais pienākums SPRK izstrādāt detalizētus sodu piemērošanas kritērijus palīdzēs nodrošināt soda piemērošanu proporcionāli pārkāpuma smagumam.