Vai arī - ja tuvojas pavasaris un nevari ielīst jaunajā kleitā, pamēģini ierobežot dienišķo šokolādes devu. Rakstīt par šokolādi tagad mani pamudināja pirms pāris dienām jautājums, ko uzdeva cilvēks, kura profesija saistīta ar rūpēšanos par līdzcilvēku fizisko un garīgo veselību. «Kāda šokolāde tev labāk noņem stresu - tumšā vai baltā?» - «Ne viena, ne otra, šokolāde man ir vienaldzīga.» - «Tas nav iespējams, nav tādu sieviešu, kam šokolāde būtu negaršotu! To pat zinātne pierāda!»
Pēc sarunas atcerējos savu pirmo pieredzi par tēmu «šokolāde nomierina». Toreiz mācījos 7. klasē, piedalījos vācu valodas olimpiādē, un mana vismīļākā vācu valodas skolotāja iespieda man rokā mazu mokas tāfelīti, piekodinot: «Apēd, un tu redzēsi, uztraukums būs mazāks.» Ne uztraukums pierima, ne domas raisījās labāk, vienīgi mutē palika salkana pēcgarša.
Taču es ne vienu vien produktu, kas man negaršo, esmu apzināti mācījusies «pieradināt». Tā iegaršojās paprika, olīvas, koriandrs. Bet šokolāde joprojām vienaldzīga.
Pēc sarunas ar veselības «speciālisti» ņēmos cītīgi pētīt kulinārijas enciklopēdijas, lai saprastu, kur tas suns aprakts. «Izraku» vienu vēsturisku faktu pēc otra, kuros atklājās, ka šokolāde gan actekiem, gan viņu kaimiņiem, gan spāņiem un citiem eiropiešiem pēc tās ieviešanas šajā kontinentā pirmām kārtām ir bijusi produkts vīriešiem. Jo vecāks vīrietis, jo vairāk šokolādes tam ieteikts. Ir bijuši laiki (ap 1700. gadu), kad sievas ar šokolādes dzēriena palīdzību pat regulējušas savu vīru dzīves ilgumu. Ja vīrs bijis tāds pavecāks, bet mīļš, tad devušas tam dzert vakarā, bet, ja gribējies ātrāk tikt no viņa vaļā - tad no rīta. Vakara dzēriens ticis papildināts ar kardamonu, kanēli, krustnagliņām, anīsu, pipariem. Ilgus gadus šokolādes dzēriens atradies mūku pārziņā; viņi pilnveidojuši receptes, slēpuši tās no kardināliem, kas laiku pa laikam gribējuši un arī aizlieguši šokolādi kā grēcīgu produktu, kas kalpo par kārdinājumu tieši vīriešiem.
Mani pētījumi apstājās pie receptes, kas gan pielāgota mūsdienu produktiem, bet agrākos laikos esot izmantota, lai «pamodinātu arī sievietēs interesi par vienu no vīriešu dzīves eliksīriem». Jāsaputo 120 g sviesta ar 120 g cukura gaišās putās, pēc tam jāieputo 1 liela ola un 100 g auzu pārslu, 1,5 ēd. k. piena, 1 tējk. vaniļas cukura. Jāiesijā 130 g miltu, 2 ēd. k. kakao pulvera, 1 tējk. cepampulvera. Jāiemaisa 180 g smalkos gabaliņos salauzītas tumšās šokolādes un 180 g gabaliņos salauzītas piena šokolādes. Ar tējkaroti liek mīklu uz plāts, viegli pieplacina un cep 180 grādos krāsnī 15 minūtes.