J.Šmits norāda, ka nav jau principiāli pret spēļu zālēm, taču tām visām būtu jāatrodas vienuviet ārpus pilsētas, piemēram, pusceļā starp Rīgu un lidostu, lai tā būtu tūristiem ērti pieejama vieta. «Viens pievedceļš uz turieni, žogs apkārt, un lieta darīta,» norāda deputāts un vaino Saeimu, ka tā nedod pašvaldībai rīcības brīvību.
Likums ļauj
Aptuveni pirms diviem gadiem Saeima apstiprināja grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, kas dod pašvaldībām tiesības noteikt, kur drīkst un kur nedrīkst atrasties spēļu zāles. Uz to norāda arī Izložu un azartspēļu inspekcijas vadītāja Signe Birne, tiesa, viņa gan piebilst, ka pēc lēmuma liegt kādā vietā atrasties spēļu zālei uzņēmējam doti vēl pieci gadi. Viņa gan neuzskata, ka būtu vēl kā jāvēršas pret šo biznesu, jo tā jau tas cieš zaudējumus. Šajā sfērā nodarbināti apmēram 4500 darbinieku.
Pērn, kā zināms, azartspēles ar dažiem izņēmumiem aizliedza visā Krievijā. «Par spīti aizliegumiem, lielākajās pilsētās - Maskavā un Sanktpēterburgā - spēles turpinās nelegāli,» sekas iezīmē Latvijas Spēļu biznesa asociācijas pārstāvis Arnis Marcinkevičs.
Rīgas domes Drošības un kārtības komitejas pārstāvis Dainis Turlais, arī LPP/LC deputāts, tomēr no plāniem atkāpties negrasās, taču atzīst, ka ar likumu nav tik vienkārši. Proti, tas nosaka, ka, slēdzot zāles, jāpierāda, ka tās «rada būtisku valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu» (likuma citāts). Tādēļ, lai slēgtu kādu zāli un izvairītos no virknes tiesas procesu, šim pamatojumam ir jābūt krietni detalizētākam.
Virzīs grozījumus
«Mūsu iespējas cīnīties ar spēļu vietām ir ierobežotas. Esam izstrādājuši domes saistošos noteikumus, kuri paredz Rīgas domei plašākas tiesības rīkoties, ierobežojot spēļu vietu skaitu, taču tie ir pretrunā ar speciālo likumu un Reģionālās attīstības ministrija pret tiem iebilda,» situāciju komentēja D.Turlais. Tādēļ nākamnedēļ esot paredzēta ministrijas pārstāvju un deputātu tikšanās klātienē, tajā paredzēts lūgt ministriju virzīt likuma grozījumus.
Grozījumu mērķis ir paplašināt domnieku pilnvaras. Pirmais darbs - atbrīvot no zālēm Rīgas vēsturisko centru.
Zīmīgi, ka LPP/LC, esot savienībā ar otru varas partiju Saskaņas centrs, paralēli izmēšanas plāniem ik pa laikam izskan dažādi projekti, kuros figurē kazino, piemēram, mērs Nils Ušakovs pēc azartspēļu aizlieguma Maskavā paziņoja, ka krievus tādējādi varētu vilināt uz Rīgu. Mēra preses sekretāre Anna Kononova gan Dienai norādīja, ka akcents nav likts uz spēļu zālēm. «Pilsētas mērs nebija domājis tikai spēļu vietas, bet gan izklaides centru, kurā būtu koncertzāle, restorāni, bērnu laukumi un, iespējams, arī spēļu zāles.»