Suns inficējas, ja ar babēziju ķermenīšiem inficēta ērce iekož sunim un dzīvnieka asinsritē nokļūst sporozoīti. Lai suņa asinīs babēziju ķermenīši varētu nokļūt pietiekamā daudzumā, ērcei ir jābarojas vismaz divas līdz trīs dienas. Grūsnas kuces nodod tālāk babēzijas vēl nedzimušajiem kucēniem. Turklāt inficēts suns var nodot babēziju ķermenīšus citam sunim, iekožot tam. Imūnsistēma nekavējoties reaģē uz asins parazītu. Parasti inficētās asins šūnas reizē ar babēziju ķermenīšiem tiek iznīcinātas. Ja inficēto asins šūnu skaits ir liels un liels ir arī eritrocītu zudums, veidojas smaga anēmija. Bieži inficētā dzīvnieka imūnsistēma sāk iznīcināt arī neinficētos eritrocītus, tāpēc var attīstīties slimība, kuru dēvē par autoimūno hemolītisko anēmiju.Slimības simptomi ir vispārējs vājums audu dzelte, drudzis, sarkanas vai oranžas krāsas urīns. Vismaz 50% gadījumu ir nepieciešama asins pārliešana.
Dažos gadījumos pēc inficēšanās dzīvnieka veselības stāvoklis var ļoti pasliktināties. Ja attīstās smaga anēmija, saslimšanai ir plašāks raksturs, jo tiek bojātas vairākas audu un orgānu sistēmas. Trombocītu skaits var krasi samazināties, izraisot asins sarecēšanas traucējumus.
Ja babēzijas lielā koncentrācijā nokļūst centrālajā nervu sistēmā un izraisa iekaisumu, var parādīties arī neiroloģiski traucējumi. Stipras inficēšanās gadījumā var rasties plaušu bojājumi.
Ja slimība norisinās viegli, tā var pāriet hroniskā formā, bez raksturīgiem klīniskajiem simptomiem. Šajā posmā suns ir infekcijas avots, un ērces barojoties no šāda suņa uzņem babēziju ķermenīšus pietiekamā daudzumā. Stress var būt par pamatu atkārtotai infekcijai.
Sākotnēji babēziju ķermenīšus atrod asins uztriepēs. Atsevišķos gadījumos būs nepieciešams veikt citas diagnostikas noteikšanas metodes.
Apstiprinošā diagnozes noteikšanas metode ir polimerāzes ķēdes reakcija. Ar to var noteikt dažādas babēziju sugas. Šādus testus veic tikai dažas laboratorijas. Dzīvnieku veselības centrs sadarbojas ar Laboklin laboratoriju Vācijā.
Dažādām babēziju sugām ārstēšana ir atšķirīga. Babesia canis ir vieglāk ārstējama. Jāatceras, ka babeziozes terapijā lietotie medikamenti var izraisīt dažādus nevēlamus blakusefektus. Medikamenti pilnībā neiznīcina parazītus, tādēļ ar babēzijām inficētus sieviešu dzimtes suņus nav ieteicams pārot.
Vislabākā aizsardzība pret inficēšanos ir ērču kontrole. Pieejami dažādi medikamenti ērču iznīcināšanai un atbaidīšanai. Ja ērce ir piesūkusies, tā ir jānoņem ļoti uzmanīgi, lai ērces radītais šķidrums neizdalītos dzīvnieka ķermenī. Latvijā ērces ir iespējams pārbaudīt, lai noteiktu, vai tās pārnēsā kādu no slimībām.
*Dzīvnieku veselības centra veterinārārste