«Konfrontācijas politikai nav nākotnes. Visām partijām ir jāmeklē sadarbības iespējas, lai izvestu valsti no krīzes,» uzskata Dz.Ābiķis un atgādina, ka TP bagātība ir vietējie līderi, ar kuriem arī M.Kučinskis labi sapraties. Savukārt TP vecbiedrs veselības ministres padomnieks Gundars Bērziņš, kurš pēc ilgāka pārtraukuma atkal bija ieradies Saeimā, lai tiktos ar frakcijas telpās sapulcētajiem TP biroju vadītājiem, Dienai sacīja: «Politikā ir jābūt definētai skaidrai stratēģijai - par ko mēs iestājamies, kur ir kompromisa robeža, un kur ir nodevība.» Viņaprāt, piekrišana veselības sistēmas budžetam ar tik ievērojamu samazinājumu esot nodevība. No sacītā varēja nojaust, ka M.Kučinskis bijis pārāk pielaidīgs attiecībās ar partneriem.
Nomainās bez balsojuma
TP frakcijas vadības maiņa notika bez balsojumiem, jo M.Kučinskis atkāpās pats, bet pret V.Muižnieci neviens neiebilda. Sēdē nepiedalījās Vaira Paegle un Kārlis Leiškalns, kura neierašanos var uztvert kā protestu tam, ka frakcija tika nostādīta fakta priekšā. Viņš M.Kučinski ļoti augstu vērtējot kā kolēģi. Vairāki TP deputāti nevarēja skaidri pateikt, ko TP iegūs ar frakcijas vadības maiņu. Jānis Eglītis sacīja: «Pārmaiņas vienmēr ir uz labu. Ja darīšana ir ar cinisku populismu, tad ir jābūt stingram raksturam.» Viņš nekonkretizēja, bet var nojaust, ka domājis Jauno laiku. Jānis Lagzdiņš uzskata, ka popularitātes kritumā «nav vainojams M.Kučinska pragmatisms, bet TP nekonsekventā politika un kļūdas un Vineta Muižniece nebūs brīnumlīdzeklis, kas iecels saulītē».
Par to, ka M.Kučinskim partijā ir daudz draugu, liecināja arī sirsnīgās sarunas pie atvadu kliņģera un pašmāju vīna, kas tika pasniegts ne vairs frakcijas vadītāja, bet konsultantu kabinetā. M.Kučinskis turpmāk būs atrodams Nacionālās drošības komisijas telpās kā šīs komisijas vadītājs. Rudenī, kad Saeima atsāks darbu, V.Muižniece varētu atstāt Saeimas prezidiju. Viņas vietā uz Saeimas priekšsēdētāja biedres amatu ir minēta Anta Rugāte. V.Muižniece jau bija frakcijas vadītāja divus gadus 7.Saeimā.
Bērziņš aktivizējas
Jau iepriekš TP iekšienē brīdinājumi par iespējamo nomaiņu bija izteikti gan M.Kučinskim un ģenerālsekretāram Aivaram Tiesnesim, kura vietā ir Ramona Pitana, gan TP līderim Marekam Segliņam, kurš vēl neplāno atkāpties. Par priekšsēža pārvēlēšanu gan izskan piesardzīgākas prognozes, jo potenciālais kandidāts Edgars Zalāns varētu līdz kongresam rudenī piekust pašvaldību ministra amatā. Izskanējušas dažādas idejas par TP nākotni, ieskaitot G.Bērziņa piedāvājumu - ja TP nespēj atgūties un definēt ilgtermiņa mērķus, 10.Saeimas vēlēšanās tai nevajadzētu startēt.
Taču, ja tā vēlēšanās piedalīsies, vienā no vēlēšanu apgabaliem varētu startēt arī TP dibinātājs Andris Šķēle. Tas gan kļūtu zināms pavasarī, kad varēs just, uz cik lielu atbalstu TP var cerēt. A.Šķēle Dienai īsziņā vēstīja: «Nekādā veidā nevēlos atbalstīt informācijas telpas piesārņošanu ar spekulācijām, tādēļ man nav tur ko komentēt.» M.Segliņš norādīja, ka pēdējās trīs valdes sēdēs A.Šķēle nav piedalījies, bet, cik iepriekš ar viņu esot runāts, «Andris Šķēle ir noliedzis iespēju atgriezties politikā». Lūgts komentēt runas par visas vadības komandas nomaiņu, M.Segliņš sacīja, ka ik pa laikam izskan neapmierinātība, un «tad tiek meklētas utis vienā vai otrā vadītājā». Par G.Bērziņa statusu - viņš, dažuprāt, esot faktiskais ģenerālsekretārs - M.Segliņš teica, ka viņa vienīgais amats ir veselības ministres padomnieks. «Esmu gatavs upurēt savu laiku, bet ne brīvību,» bilda G.Bērziņš par savu lomu TP. Amati viņam nebūšot, bet ar viedokli partijai grūtā brīdī palīdzēšot. M.Segliņam šķiet, ka viņš to varētu darīt biežāk.