Neizbēgami mīnusi
«Summa, ko lietuvieši saņems, nesedz pat pamatizdevumus - ūdeni, elektrību, iekārtas. Viņi ir gatavi strādāt ar zaudējumiem, lai tikai tiktu šajā tirgū. Vietējie uzņēmēji tiek padarīti par rīkļurāvējiem, kas līdz šim ir laupījuši,» situāciju vērtē bijušais ēdināšanas pakalpojumu sniedzējs Valmieras novadā SIA Silupītes valdes priekšsēdētājs Pēteris Kirsanovs. KM piedāvātās cenas apšauba arī Iveta Boša, kurai piederošā SIA Kantīne-B nodrošina ēdināšanu sešās Valmieras skolās. Tur pusdienas maksā vienu latu. «Ar šādām cenām Latvijā neviens strādāt nevar, ja grib samaksāt nodokļus un nodrošināt kvalitātes kontroli. Ja KM dotē Lietuvas valdība, tā nav godīga starta pozīcija,» uzskata I.Boša. Viņas firma Valmieras novada konkursā nepiedalījās. Lietuvieši gan noliedz, ka tiktu dotēti, un sola kvalitāti nodrošināt pēc ISO standartiem.
Līdz šim Rubenes pamatskolā pusdienas ar diviem ēdieniem vienam skolēnam maksāja 90 santīmu, Kocēnu pamatskolā - vienu latu. Bērnudārzā Auseklītis viena audzēkņa ēdināšana trīs reizes dienā līdz šim maksāja 1,80 latu, bet pie jaunajiem pakalpojuma sniedzējiem būs Ls 1. KM piedāvātā līgumcena uz trim gadiem ir 167 389 lati, konkursā otrais lētākais piedāvājums bija Ls 196 159, savukārt dārgākais - Ls 271 469, stāsta Valmieras novada sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Eglīte. Komisijai par augstu likušās latviešu uzņēmēju piedāvātās cenas - cukurs par Ls 1,10, vārīti kartupeļi par Ls 1,40, āboli par Ls 0,80, sviests par 5 latiem kilogramā.
Paši vainīgi
Cena ir zema niecīgo administratīvo izmaksu dēļ, uzsver KM menedžeris Sauļus Samonskis. Piemēram, seši grāmatveži apkalpo 250 KM ēdnīcu. Lietuvā uzņēmums nodrošinot ēdināšanu vairāk nekā 200 skolās, arī bērnudārzos, slimnīcās un aprūpes centros. Neesot iemesla bažīties, ka visu pārtiku vedīs no Lietuvas, jo Latvijas zemnieki pašreiz esot gatavi piedāvāt produkciju par zemām cenām. «Šobrīd 66 santīmi izklausās maz, bet pārtikas cenas vēl kritīsies. Jā, ir risks, ka gadu vai divus peļņas nebūs, investīciju dēļ varbūt būsim pat mīnusos. Bet mēs nākam uz palikšanu ilgtermiņā, dibināsim meitasuzņēmumu, kas būs reģistrēts Latvijā, būs pārstāvniecības visos reģionos,» izteicās S.Samonskis.
«Protams, man ļoti sāp sirds par šādu iznākumu, bet, ja nebūtu jāvadās pēc valstī noteiktās likumdošanas un mums būtu iespēja izvēlēties savu vietējo uzņēmēju, kurš piedāvāja otro lētāko pakalpojumu, tad trijos gados tie būtu zaudējumi 29 tūkstošu latu apmērā. Mūsu uzņēmējiem būtu jāņem vērā, ka jācenšas dzīvot atbilstoši situācijai un pašiem jābūt drosmīgākiem. Ja tas ir nepieciešams, jāmāk apvienoties, jāprot veidot lielākus uzņēmumus. Lietuvas uzņēmējam ir plašs ēdināšanas tīkls, un katrā vietā nopelnītie daži desmiti latu viņam kopumā nes pieklājīgu peļņu,» novada lēmumu argumentē Valmieras novada domes priekšsēdētājs Vitauts Staņa (ZZS). Rubenes pamatskolas direktors Ivars Ādamsons saka: «Katrai ģimenei ir ietaupījums 8-10 latu mēnesī, un tas liek nolikt malā emocijas. Ja tie nebūtu lietuvieši, šo piedāvājumu uztvertu ar sajūsmu. Tagad sajūsmas nav, bet ir jāmēģina, un ir jau tiesības arī līgumu lauzt, ja kvalitāte neapmierinās.»