Runas par ārkārtas stāvokli uzjundīja pēc tam, kad ar to piedraudēja tieslietu ministre Jeļena Lukaša. «Ja protestētāji nepametīs Tieslietu ministrijas ēku, es lūgšu Nacionālās drošības un aizsardzības padomi izsludināt valstī ārkārtas stāvokli,» viņa sacīja telekanālam Inter.
Ēku ieņēma svētdien. Kā BBC sacīja viens no protestētājiem: «Tieslietu ministrijas ieņemšana ir simbolisks sacelšanās akts.» Policija uzsākusi kriminālprocesu par ministrijas ieņemšanu, bet pirmdien protestētāji ļāva ēkā iekļūt darbiniekiem.
Aktīvi protesti pārņēmuši citas lielākās pilsētas Ukrainā, tajā skaitā valsts austrumos, kur vēsturiski dominējušas ciešākas saites ar Krieviju un V. Jaunkovičs baudījis augstu atbalstu. Demonstranti ielenkuši vai jau ieņēmuši administrācijas ēkas vairākās pilsētās. Daudzviet notikušas sadursmes. Protestētāji pašu spēkiem izveidojuši neformālās drošības vienības, kas sola aizsargāt pilsoņus.
«Atklāti sakot, tas savā ziņā pat priecē, ka problēmas eskalējušās arī citās pilsētās. Tas nozīmē, ka neapmierinātība ir ne vien Kijevā, bet arī citviet,» laikrakstam Diena sacīja kijeviete Anastasija. «Es ceru, ka tas palīdzēs izsludināt jaunas prezidenta vēlēšanas un novedīs arī pie jauna parlamenta.»
Nemierus reģionos kritizējusi V. Janukoviča Reģionu partija. Paziņojumā, nosodot ēku sagrābšanu, partija norādīja, ka tas atgādinot nacistiskās Vācijas sākumposmu, un rosināja izmeklēšanu. Ēkas esot ieņēmuši «politiskie teroristi, ekstrēmisti».
Šķeltajā Ukrainas sabiedrībā netrūkst protestu kritiķu, kas pārmet demonstrantiem kūdīšanu uz nemieriem un atbalsta V. Janukoviču. Varas atbalstītāji formē paši savas vienības, lai aizsargātu administrācijas ēkas un palīdzētu policijai uzturēt kārtību. Doņeckas ielās kopš pirmdienas patrulē kazaku un Afganistānas kara veterānu formētas grupas, kas sniedz atbalstu vietējai policijai.
Tikmēr Kijevā nerimst bažas par vardarbību pret protestētājiem. Intervijā portālam TSN.ua kāds policijas darbinieks apgalvoja, ka vēl pirms nedēļas nav ticējis runām, ka drošībsargi pazemo un nolaupa aktīvistus, kamēr pats to netika redzējis. Policists atklāja, ka pametis Ukrainu, jo viņu meklējot. Viņš bijis spiests izbraukt no valsts pēc tam, kad ievietoja internetā video, kurā redzams, kā specvienības Berkut vīri pazemo kādu protestētāju, kuru pirms tam piekāvuši un lielajā salā izģērbuši kailu.
Viņš atradis video datorā, no kura cits policists to aizmirsis izdzēst. «Man ir bail, taču es nevaru šo situāciju paciest. Manas bailes - tas nav nekas, salīdzinot ar to, kas redzams video.»