Divas reizes vasarā Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja teritorijā iet vēl trakāk nekā bišu spietā. Visi zina, ka jau gandrīz pusgadsimtu jūnija pirmajās brīvdienās tur notiek latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus. Bet nu jau ceturto gadu (šogad 9. un 10. augustā no plkst. 10 līdz 17) risināsies Mūsdienu amatniecības festivāls. Tas radās kā alternatīva jūnija gadatirgum, kad tirgotāju piedalījās tik daudz un ar tik neparastām idejām, ka bija vien jādomā, kā to visu parādīt. Augusta pasākums ir lietišķās mākslas interpretācija, apzinoties latviešu tradicionālās amatniecības saknes.
Katrā no mums snauž radošais gars. Puiši skolas laikā mēģina izgrebt karoti vai darināt stabuli, meitenēm jāapgūst zeķu adīšana. Ar rokdarbiem ir tā - vai nu neiepatīkas un nepadodas, vai arī radošums tiek likts lietā. Arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izglītības un informācijas nodaļas speciāliste Eva Pētersone-Birzleja brīvajā laikā nodarbojos ar izšūšanu krustdūrienā, adīšanu un arī dekupāžu. «Taču tas ir hobija līmenī, nevis biznesa nolūkos,» viņa uzreiz piebilst. Protams, katru gadu Mūsdienu amatniecības festivālā viņa nopērk arī kaut ko sev. Tirgū parādās krelles un lelles, maciņi un cepures, auskari un sveces, šalles un trauki, vajadzīgas lietas un smukumlietas. Pieteikušies ap 150 tirgotāju - būs ko izvēlēties! Būs arī visādi ēdami brīnumi un neparastumi.
Radošumam nav robežu, un arī šogad būs daudz jaunumu. Vienlaikus ar tirgošanos risināsies Rīgas 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums - amatnieku darbnīcas Tilts. Interesantākie, atraktīvākie, atsaucīgākie amata pratēji demonstrēs savus ražojumus un to gatavošanu. Notiks jaunā zīmols Muline prezentācija, kas fokusējas uz apģērbu izgatavošanu no dabiska auduma - lina, kokvilnas un vilnas. Rotu pasauli pārstāvēs labi pazīstamie Martas Krastas mākslas darbi. Populāri ir Rix Wood koka aksesuāri; Tundra HATA ir eksperimentāla cepuru dizaina darbnīca, kas nodarbojas ar filca galvassegu izgatavošanu. Kas ir tā dēvētie mauči un kā tos lietot šodien, rādīs rokdarbniece Dace Kupče-Bunce. Etnoteks iemieso dzīvē latviešu etnogrāfisko mantojumu - ražo kokvilnas audumu ar latvisko ritmu un krāsu saskaņu. No šiem audumiem ar Rokdarbu rezidences projekta Skrodernīca meistaru palīdzību varēs sašūt arī dažādas praktiskas lietas. Piebalgas porcelāna fabrika dos iespēju ikvienam apgleznot porcelāna krūzi vai bļodiņu. Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas Sprīdīša skolas dabas materiālu leļļu darbnīca ļaus gan pašiem gatavot lelles, gan uzspēlēt teātri ar jaunajām lellēm.