Esmu vienmēr uzsvēris: pašvaldībai tas nav pašmērķis - nopirkt sanatoriju pirkšanas dēļ. Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai šī valsts nozīmes vērtība tiktu glābta un tai būtu atbildīgs saimnieks. Uzskatu, ka labākais risinājums, protams, būtu, ja atbildību par šī valsts nozīmes kultūrvēstures pieminekļa saglabāšanu un attīstību uzņemtos valsts, kuras iespējas ir daudzkārt lielākas nekā vienai pašvaldībai, kaut vai, piemēram, lemjot par ES fondu izmantošanas prioritātēm.
Zināmas cerības uz valsts iesaisti šobrīd vieš jaunās premjerministres aktīvā rīcība, pieprasot no atbildīgajām ministrijām konkrētus priekšlikumus Ķemeru sanatorijas likteņa risināšanā. Šodien šos priekšlikumus izskatīs valdības sēdē, un ļoti ceru, ka beidzot arī valdība un valsts institūcijas spēs vienoties par atbildīgu rīcību.
Man ir ļoti grūti runāt par Ķemeru sanatoriju kā par tirgus objektu, jo mūsu, jūrmalnieku, īpaši Ķemeru iedzīvotāju, un, domāju, arī lielākās daļas Latvijas iedzīvotāju acīs šim unikālajam kompleksam ir pavisam cita vērtība. Un tomēr… Pagājušonedēļ tika izvērsts masīvs publisks spiediens, cenšoties Jūrmalas pilsētas domi piespiest apsolīt, ka esam gatavi iegādāties Ķemeru sanatoriju par jebkuru, t. i., par kreditoriem vēlamo, cenu, pat bez iespējas to izvērtēt. Jūrmalai Ķemeru sanatorija ir ļoti svarīga, taču mēs nevēlamies, lai uz tā rēķina ar mums manipulētu bezatbildīgu investoru interesēs.
Pērn decembrī notika otrā Ķemeru kompleksa izsole, kura beidzās neveiksmīgi. Sākotnējā cena bija noteikta 2,93 miljoni latu jeb par 25% zemāka nekā vērtējumā noteiktā. Lai finansiāli nodrošinātu Ķemeru kompleksa iegādi, Jūrmalas pašvaldības 2014. gada investīciju budžetā sanatorijas iegādei paredzējām līdzekļus, kam pēc loģikas būtu jābūt mazākiem nekā iepriekšējā izsolē. Cenai objektīvi vajadzētu būt zemākai arī tāpēc, ka sanatorijas stāvoklis ir pasliktinājies un jaunajam īpašniekam būs jāiegulda lielāki līdzekļi sanatorijas glābšanai. Tādēļ bijām visai pārsteigti, kad šī gada sākumā publiski izskanēja administratora minētā jaunā cena - 3,54 miljoni latu (5,05 miljoni eiro)! Par 600 tūkstošiem latu jeb gandrīz miljonu eiro vairāk nekā iepriekšējā izsolē!
Pagājušonedēļ, kad tikos ar SIA Ominasis Latvia maksātnespējas administratoru Ainaru Kreicu, atkārtoti apliecināju, ka Jūrmalas pilsētas dome ir gatava piedalīties izsolē un pārņemt sanatoriju, ja joprojām nebūs nopietnu privāto investoru intereses. Tomēr Jūrmalas domei ir atbildīgi jāizvērtē izsoles cenas pamatotība, nepieļaujot pašvaldības līdzekļu izšķērdēšanu. Vispirms nepieciešams iepazīties gan ar jauno Ķemeru kompleksa vērtējumu, gan izsoles nosacījumiem, kuri joprojām Jūrmalas domei nav pieejami. Bet runa ir par gandrīz miljonu eiro, kurus tā vietā, lai vienkārši «uzdāvinātu» kreditoriem, labāk būtu ieguldīt sanatorijas apkures atjaunošanā, jumta remontā un citos steidzamos darbos.
Biju ļoti pārsteigts, kad nākamajā dienā pēc tikšanās tika izplatīti publiski pārmetumi, ka «Jūrmalas dome atkratās no Ķemeru sanatorijas»… Un tikai tāpēc, ka Jūrmalas dome nevēlas bezatbildīgi un nepārdomāti pakļauties kreditoru spiedienam. Šis spiediens ir īpaši neizprotams apstākļos, kad administrators publiski jau paziņojis, ka par sanatoriju interesi izrāda vairāki nopietni privāti investori. Administrators ir labi informēts, ka pašvaldība nemaz nedrīkst izsolē pārsolīt privātu investoru, un līdz šim gan Finanšu ministrija, gan īpašnieku intereses pārstāvošie juristi ir stingri uzstājuši uz izsoli kā faktiski vienīgo iespējamo Ķemeru sanatorijas pārdošanas veidu.
Pēdējos mēnešus Jūrmalas domē esam aktīvi strādājuši, lai sapnis par Ķemeru atdzimšanu varētu īstenoties. Ķemeros tikko durvis vēris Eiropas līmeņa bērnudārzs. Tuvākajā domes sēdē tiks izskatīta Ķemeru attīstības vīzija, kas drīzumā būs pieejama publiskai apspriešanai un kas apliecina mūsu nopietnos mērķus attiecībā uz Ķemeru un, protams, Ķemeru sanatorijas kompleksa attīstību.
*Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs