Jautājām ekspertiem, vai olas ar selēnu ir veselīgākas par parastajām.
Labais selēns
Selēns ir nepieciešams pareizai imūnsistēmas funkcionēšanai. Ar selēnu papildināta diēta spēcina organisma aizsargspējas un stresa apstākļos optimizē organisma spēju tikt galā ar fizisko un garīgo pārslodzi, aizsargā asinsvadus un šūnas, skaidro dietologs Andris Brēmanis.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesore Daina Kārkliņa skaidro, ka ikdienā selēnu uzņemam ar pārtikas produktiem - selēna saturs tajos ir atkarīgs no selēna satura augsnē vietās, kur auguši pārtikā izmantojamie augi vai barojošies dzīvnieki. Dažādi pētījumi liecina, ka pastāv ļoti lielas ģeogrāfiskās atšķirības selēna saturā augsnē un pārtikā, tāpēc atšķiras arī tā koncentrācija cilvēku asinīs un audos. Reģionā, kur dzīvojam mēs, augsnē selēna ir maz, skaidro profesore. Tātad ikdienā selēnu uzņemam par maz, skaidro D. Kārkliņa. Tāpēc pārtikas produkti, kas bagātināti ar selēnu, ir labs veids, kā uzņemt nepieciešamo dienas selēna devu. Šāda pieredze - ēst ar selēnu bagātinātus produktus - novērota jau citviet - Lielbritānijā, Īrijā, skaidro profesore.
Par daudz?
Tomēr, lai gan selēns ir organismam nepieciešams, der zināt, ka šim mikroelementam ir divējāda daba. Ja tā ir par daudz, tas organismam kaitē, skaidro D. Kārkliņa. Tā kā pārtikas produktos selēns ir mazā koncentrācijā, nebūtu jāuztraucas par tā pārdozēšanu, pamato profesore. Daudz vieglāk to pārdozēt, lietojot uztura bagātinātājus, kuros selēna deva ir lielāka nekā pārtikas produktos. Bet, lai nepārēstos, piemēram, ar selēnu bagātinātas olas, ieteicams zināt, cik daudz selēna satur viena ola. Tajā pašā laikā A. Brēmanis pārliecināts, ka risks selēnu uzņemt par daudz ar dabiskiem pārtikas produktiem faktiski nepastāv.