Šis regulējums attiecas gan uz pilsētās, gan lauku teritorijās dzīvojošiem suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Pārtikas un veterinārā dienesta Veterināro zāļu reģistrā ir reģistrētas 13 trakumsērgas vakcīnas, kurās kā mērķa suga ir norādīts suns. Tajā skaitā piecas ir monovalentas vakcīnas - vakcīnas, kuras satur tikai inaktivētu trakumsērgas vīrusu, un astoņas ir polivalentas vakcīnas - vakcīnas, kuras bez trakumsērgas vīrusa satur arī citu infekcijas slimību novājinātus vai inaktivētus ierosinātājus. Vairumam šo vakcīnu lietošanas instrukcijā norādīts, ka atkārtota vakcinācija, lai pabeigtu primāro vakcinācijas shēmu, jāveic pēc viena gada (ja pirmā vakcinācija veikta triju mēnešu secumā, tad otra vakcinācija - gada un triju mēnešu vecumā). Turpmākā revakcinācija gan atkarībā no izvēlētās vakcīnas jāveic ik pēc viena, diviem vai trim gadiem. Šāda vakcinācijas kārtība ir spēkā kopš 2013. gada 4. aprīļa, aizstājot iepriekšējo kārtību par ikgadējo revakcināciju pret trakumsērgu. Šādas izmaiņas veiktas sakarā ar trakumsērgas epizootiskās situācijas uzlabošanos Latvijā (pēdējais trakumsērgas gadījums fiksēts 2012. gada 27. februārī).
Blakusparādības pēc vakcinācijas tiek novērotas reti, tās var būt lokālas un sistēmiskas. Injekcijas vietā vairāku dienu līdz nedēļu laikā var izveidoties lokāla iekaisuma reakcija. Šajā ziņā jutīgāki ir kaķi, tāpēc kaķiem tiek ieteikts izmantot dzīvās, novājinātās vakcīnas, kuras nesatur adjuvantus - papildvielas, kuras veicina lokālu iekaisuma reakciju.
Dzīvnieka īpašniekam jānovēro injekcijas vieta pēc vakcinācijas. Dažkārt pēc vakcinācijas var iztaustīt nelielu bumbulīti. Par to jāsāk satraukties un nevilcinoties jāvēršas pie veterinārārsta, ja tas neizzūd trīs mēnešu laikā pēc vakcinācijas; ja tas ir lielāks par 2 cm diametrā; ja tas turpina palielināties izmērā mēnesi pēc vakcinācijas.
Ļoti retos gadījumos dzīvniekam pēc vakcinācijas var sākties akūta alerģiska reakcija, kas var izpausties ar sejas tūsku, izsitumiem uz visa ķermeņa, apgrūtinātu elpošanu. Pamanot šādas reakcijas neilgi pēc vakcinācijas, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta.
Var novērot arī īslaicīgu apetītes trūkumu, vemšanu, caureju, ķermeņa temperatūras paaugstināšanos.
*veterinārārste, LLU Veterinārās klīnikas direktore