Līdzīgi kā ar daudzām citām vīnogu šķirnēm, arī Sauvignon Blanc dzimtene ir Francija, taču tā vīnu mīļotāju aprindās nekad nebūtu tik populāra, ja šo vīnogu nesāktu audzēt Jaunzēlandē.
Tieši šīs valsts vīni šobrīd tiek uzskatīti par Sauvignon Blanc etalonu. Un, ja vēl tas nācis no Marlborough apgabala, tad vīnu pazinējiem viss būs skaidrs. Tie ir spēcīgi, labi sabalansēti vīni ar intensīvu ērkšķogu aromātu, kuram pateicoties to nevar sajaukt ne ar vienu citu vīnu pasaulē. Var teikt, ka Jaunzēlandē tika radīta absolūti cita izpratne par to, kādam ir jābūt Sauvignon Blanc vīnogu vīnam. Kopš tā laika visa pasaule cenšas atdarināt šo stilu.
Kādā degustācijā atsvaidzināju pie mums labi pazīstamo un daudzām medaļām apbalvoto Jaunzēlandes vīna darītavas Villa Maria vīnu garšu. Šī degustācija pulcēja negaidīti lielu cilvēku skaitu, jo te plašai publikai tika stādīts priekšā jaunums Latvijas un Eiropas tirgū Villa Maria Light Sparkling Sauvignon Blanc 2011. Manuprāt, vīnam ir visas iespējas kļūt par šīs vasaras iespējamo modes dzērienu. Light Sparkling Sauvignon Blanc ir nedaudz
uzgāzēts, un tas piedod šim vīnam ļoti savdabīgu stilu. Krāsa blāvi dzeltena, gandrīz balta. Ļoti aromātisks un tipisks. Ērkšķogas, viegla zaļā zāle, tomēr, pateicoties šai nelielajai gāzes piedevai, vīns liekas daudz vieglāks, maigāks, nekā varētu sagaidīt no šāda stila vīna. Tas ir ļoti svaigs, viegli dzeras, savukārt Sauvignon Blanc vīnogu šķirnei raksturīgais, augstais skābes līmenis parādās tikai pēc kādas minūtes. Man šķiet, ka varētu būt ideāls aperitīvs karstā vasaras dienā. Jāpiebilst, ka, neraugoties uz cenu, pirmā eksperimentālā šī vīna partija, kas agrā pavasarī parādījās Latvijā, tika izpirkta gandrīz momentāni.
Lai arī Jaunzēlandes Sauvignon Blanc pats par sevi jau ir noteikta vīna stila zīmols, pēc garšas es tos visus iedalu trīs daļās. Pirmajā grupā ir izteiktie zaļo ērkšķogu vīni. Tie ir vienkārši, bet tajā pašā laikā ļoti tipiski un Jaunzēlandes garšas stilā veidoti dzērieni. Bieži vien tie būs pildīti kaut kur Eiropā. Nākamās grupas vīnos līdztekus ērkšķogām parādās jau kaut kādas citas, visbiežāk - laimu, upeņu lapu un sparģeļu notis. Savukārt beidzamās grupas vīnos garša ir kļuvusi it kā biezāka un treknāka. Abu pēdējo grupu vīni var pārstāvēt dažādas cenu kategorijas, taču to garšā vienmēr būs kaut kas vairāk par vienkāršām ērkšķogām.
Pie trekno Sauvignon Blanc grupas vīniem pieder arī Saint Clair Sauvignon Blanc 2010. Aromātā treknas upeņu lapas, zaļas, bet reizē gatavas ērkšķogas. Garšā nedaudz sāļas upenes, citrusi un ērkšķogas. Manuprāt, šis ir lielisks ēdiena vīns, kas labi saderēs ar svaigiem pavasara salātiem, kazas sieru un, protams, labi pagatavotām zivīm.