Kamēr pasaules lielvalstis spriež par sankciju piemērošanu pret Krieviju, bet daudzu valstu, to skaitā Latvijas, mākslinieki aicina pārtraukt kultūras sakarus ar Krieviju, līdz tā nebeigs savu agresiju Ukrainā, Jūrmalā šovasar līksmos viss austrumu lielā kaimiņa šovbiznesa zieds un viņu performances no skatītāju rindām, kā parasti, vēros Krievijas amatpersonas. Jāpiebilst, ka vairākas Jaunā viļņa zvaigznes, kas Dzintaru koncertzālē ik gadu uzstājas ar priekšnesumiem un sēž žūrijas krēslos, ar savu parakstu publiski apliecinājušas atbalstu Krievijas prezidenta Vladimira Putina pozīcijai attiecībā uz Krimas pussalu un Ukrainu.
Jaunā viļņa koncerti Jūrmalā šogad notiks no 22. līdz 27. jūlijam. Jau iespējams iegādāties arī biļetes - to cena ir 30-350 eiro par vakaru. Kā ierasts, piedāvātas tiek arī VIP biļetes, kas šoreiz maksā no 1700 līdz 3500 eiro visam festivāla laikam. Visos iespējamajos veidos Jauno vilni atbalsta Jūrmalas pilsētas dome - tās priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS) savā nostājā norobežojas no ārpolitikas, uzskatot, ka liegt Jaunajam vilnim notikt Jūrmalā būtu populisms. Viņš arī norāda, ka ar konkursa organizatoriem izveidojusies «ilgstoša, abpusēji izdevīga sadarbība». G. Truksnis arī norāda: «Uzskatu, ka nebūtu pareizi, ja pašvaldība uzņemtos iniciatīvu tik nozīmīgu ārpolitisku lēmumu pieņemšanā, kamēr šādi lēmumi nav pieņemti valsts un Eiropas Savienības (ES) līmenī.»
Jūrmalas pilsētas pašvaldība festivālam šogad izrādījusi īpašu labvēlību, savai kapitālsabiedrībai SIA Dzintaru koncertzāle piešķirot vairāk nekā 32 tūkstošus eiro «darbības nodrošināšanai konkursa Jaunais vilnis norises laikā». Pirms mēneša SIA Dzintaru koncertzāle valdes priekšsēdētāja amatā ieceltais Guntars Ķirsis, kurš joprojām pilda arī VSIA Latvijas koncerti vadītāja pienākumus, skaidro, ka tā esot kompensācija par to, ka šajā laikā estrādē netiks rīkoti citi pasākumi.
Sevi izsmēlis teātris
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) Dienai norāda: «Ņemot vērā esošo situāciju, konkursa Jaunais vilnis norise Jūrmalā nebūtu gaumīga, bet tas lai paliek uz konkursa organizatoru sirdsapziņas.»
Līdzīgās domās ir komponists Raimonds Pauls: «Tas, vai festivālam ir vieta Jūrmalā, jājautā Jūrmalas pilsētas domei un Jūrmalas biznesmeņiem. Esmu viens no šī festivāla idejiskajiem dibinātājiem, taču negaidīju, ka tas pārvērtīsies par politisku pasākumu.» Komponists saka, ka pats šogad, tāpat kā pērn, Jauno vilni ar savu klātbūtni nepagodināšot: «Man teica, lai tur nesēžu, un es solīdi aizgāju - Latvijas prese mani taču no rīta līdz vakaram apstrādāja par to, ka tur esmu. Mans lēmums gan ir profesionālu, ne politisku iemeslu dēļ - pēc desmit gadiem viss paliek kā teātrī - vienu izrādi nospēlē, un tad tā jānoņem no repertuāra.» Jautāts, vai Latvijas dalībniekiem šogad būtu jāpiedalās konkursā, R. Pauls atbild, ka tā esot katra personīgā izvēle: «Runājot par Alvja Hermaņa, Ojāra Rubeņa un citu paziņojumiem, uzskatu, kamēr sadarbība ar Krievijas kultūras iestādēm notiek uz līguma pamata, pasākumi tur nebūtu jāatceļ.» Arī kultūras ministre Dace Melbārde (NA) uzskata, ka nevajadzētu jaukt Krievijas kultūras cilvēkus ar šīs lielvalsts politiku: «Krievijas kultūra nav vainīga pie tā, ka Krievijas politiķi īsteno agresiju Krievijā un ārpus tās.» Tomēr Jaunā viļņa norisi Jūrmalā viņa neatbalsta.
Var nopļaut sankciju cirvis
«No valsts politikas puses šobrīd ir pēdējais brīdis izlemt jautājumu par Jauno vilni. Cerams, ka šonedēļ ES valstu vadītāji pieņems lēmumu par sankcijām pret Krieviju, un, ja tās būs nepārprotami interpretējamas tā, ka šāda tipa pasākumi jāsvītro, tad tā arī būs jādara,» norāda Latvijas Universitātes politiskās komunikācijas asociētais profesors Ojārs Skudra, piebilstot, ka jāņem vērā - no šī festivāla skatuves var atskanēt «dažādi Latvijas varai adresēti teksti». Raimonds Pauls, komentējot Krievijas šovbiznesa zvaigžņu gadu gaitā piekopto praksi savās runās no skatuves izmest Latvijas valstij neglaimojošus jokus, norāda: «Nedrīkst tā darīt, es vienmēr viņiem to esmu teicis. Bet galu galā - kuram māksliniekam uz skatuves var aizbāzt muti?»
O. Skudra skaidro, ka sankciju gadījumā pasākums Jūrmalā varētu notikt tikai gadījumā, ja tiktu parakstīta trīspusēja vienošanās starp festivāla vadību no Krievijas, Jūrmalas pilsētas domi un Latvijas puses organizatoriem par to, ka tas ir privāts popkultūras pasākums, kurā nav nekā politiska. «Šādā gadījumā arī visas Krievijas amatpersonas pasākumā piedalītos tikai un vienīgi kā privātpersonas, protams, tikai tās, kas netiks iekļautas ne ES, ne ASV sankcionēto personu sarakstā,» atzīmē O. Skudra.
Jaunais vilnis pirmoreiz notika 2002. gadā, un kopš tā laika divreiz uzvarējuši Latvijas pārstāvji - Intars Busulis un vokālā grupa Cosmos. Atjaunot pārrauto saikni ar Jauno vilni šogad apņēmusies arī par festivāla mūzu savulaik pasludinātā krievu estrādes zvaigzne Alla Pugačova. Viņa paziņoja, ka slēdz savu mūzikas festivālu Crimea Music Fest Ukrainas Melnās jūras kūrortā Jaltā, ko ar miljonu eiro ieguldījumiem kā alternatīvu Jaunajam vilnim bija atklājusi 2011. gadā un kura dēļ pēdējos trīs gadus Jūrmalā neieradās.