Kultūras ministrija lēma LNVM krājumu pārvietot uz Lāčplēša ielu 106/108, savukārt apmeklētājiem pieejamā ekspozīcija turpmāk piecus gadus mājos vēsturiskajā Saktas namā Brīvības bulvārī 32, kur savulaik atradās Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte. Abās ēkās jau notiek pielāgošanas darbi, lai muzeju bagātības uz turieni varētu sākt pārcelt jau februāra sākumā. Būvniecības izdevumu segšanai atvēlēti gandrīz 200 tūkstoši eiro.
Direktors uztraucies
Par abām v/as Valsts nekustamie īpašumi piederošajām telpām LNVM no budžeta atvēlētajiem līdzekļiem šai valsts iestādei būs jāmaksā nomas maksa. Tās segšanai, krājumu pārcelšanai un jauna aprīkojuma iegādei valdība piešķīrusi gandrīz divus miljonus eiro. LNVM direktors Arnis Radiņš atklāj, ka ir satraucies, jo nekad iepriekš muzejam nav nācies pārcelties: «Būs grūti, tas ir milzīgs organizatorisks darbs, turklāt jārīko vairāki iepirkumi, ko kāds var apstrīdēt un procesu iekavēt. Jāpārceļ vairāk nekā miljons priekšmetu, gādājot, lai tiem pa ceļam nekas nenotiek, un vēl arī jāsakārto, ņemot vērā dažādas nianses, kaut vai atšķirīgos griestu augstumus.» A. Radiņš atklāj, ka pārcelšanās process varētu ilgt pusgadu, pirmo izstādi plānots atklāt maijā, bet pastāvīgā ekspozīcija apskatei pilnībā varētu būt pieejama vien gada nogalē. Par pagaidu telpām A. Radiņš saka atzinīgus vārdus, atzīstot, ka to meklējumi nav vedušies viegli: «Pats savulaik studēju šajā ēkā un nekad nebūtu iedomājies, ka tur atradīsies manis vadītais muzejs.»
Pagaidu telpas un to sagatavošanas procesu pagājušajā nedēļā novērtēja kultūras ministre Dace Melbārde: «Priecājos, ka jau drīz muzeji varēs pārcelties uz daudz piemērotākām pagaidu telpām. Muzeju darbinieki Rīgas pilī šobrīd strādā nepiemērotos apstākļos, mitrums bojā arī krājumu, kaut arī darbinieki ir darījuši visu iespējamo, lai kaitējumu novērstu.»
Elpo ķimikālijas
Pārmaiņas gaida arī Rakstniecības un mūzikas muzeju (RMM), kura ekspozīcijas telpas Rīgas pilij pretī esošajā ēkā tiks restaurētas, bet tikmēr muzejs Latvijas skolās, bērnudārzos un kultūras centros organizēs ceļojošas nodarbības un izstādes. Savukārt RMM krājumiem - retiem rokrakstiem, dokumentiem un citām liecībām, ko izmanto pētnieki un studenti, - pagaidu telpas rastas Tērbatas ielā 75. Muzeja mārketinga vadītāja Aija Lūse atklāj, ka Rīgas pils ugunsgrēka dzēšanas darbos samirkusī krājumu daļa ir atjaunota, telpās likvidēts arī pelējums, taču saglabājas augsts mitruma līmenis un joprojām jūtama ķimikāliju klātbūtne, kas apdraud darbinieku veselību, jo līdz pārcelšanās laikam pavasara otrajā pusē viņiem ik dienas nākas strādāt ar ķīmijas smārdu piepildītajās telpās, kur tiek uzņemti arī apmeklētāji. RMM krājumu pārcelšanai no Rīgas pils atvēlēti 300 tūkstoši latu.
Rīgas pils telpās joprojām atrodas arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājumi. Muzeja direktore Māra Lāce norāda, ka arī tās telpas, ko ugunsgrēka un tā likvidēšanas darbu radītie postījumi tieši nav skāruši, ir tālu no ideāla muzeja krājumu glabāšanai - tās esot pārāk šauras, ēkas tehniskais stāvoklis daudzviet esot neapmierinošs, ko vēl būtiskāk iespaidojusi ugunsnelaime. Arī LNMM piederošās vērtības no Rīgas pils tuvākajā laikā tiks pārceltas, taču, atšķirībā no abiem pārējiem muzejiem, kas tiks izvietoti valstij piederošos īpašumos, mākslas muzejs izmantos privātā sektora telpas. Valdība to nomai un muzeja krājumu pārcelšanās izdevumiem piešķīra vairāk nekā pusmiljonu latu.
Visu trīs muzeju krājumi un LNVM uz ierastajām telpām Rīgas pilī varēs atgriezties vien pēc to rekonstrukcijas, kuras beigas plānotas 2018. gada vasarā.