No diviem turnīriem viens
Paplašinoties VTB līgai, kļuva bezjēdzīga tās vienlaicīga pastāvēšana ar Krievijas čempionātu, jo abu pamatu veido vieni un tie paši klubi. Turnīru apvienošanai ar Vienotās līgas zīmi sprunguļus spieķos sāka mest ULEB Eirolīgas komisārs Hordi Bertomeu. Sajutis austrumos briestošās konkurences draudus, viņš paziņoja, ka klubiem, kuri bez nacionālā čempionāta piedalās arī citos turnīros, būs liegta dalība ULEB rīkotajās sacensībās.
Tā kā Austrumeiropas līga ieguvusi Krievijas čempionāta rīkošanas tiesības, deviņām šīs valsts komandām «ULEB problēma» ir atrisināta. Tiesa, šāda formāta turnīra norise ir bezjēdzīga, ja tajā nepiedalīsies spēcīgākie citu valstu klubi, kuri gaida izšķirošās VTB cīņas ar ULEB iznākumu.
Tajā būtiska loma būs Maskavas CSKA kluba prezidentam Andrejam Vatutinam, kuram uzticēta līgu apvienošana. Vatutins, kurš ir arī Eirolīgas akcionāru padomes biedrs, norāda, ka sarežģījumus rada Krievijas pretrunīgās attiecības ar ULEB. Galu galā Krievija savulaik atbalstīja FIBA pozīcijas, kad tā ar ULEB cīnījās par tiesībām rīkot Eirolīgu.
Ārzemju komandas nogaida
Kas attiecas uz iespējamo turnīra formātu, Vatutins paziņojis par ieceri Austrumeiropas līgu veidot pēc Adrijas līgas parauga. Tās pamatu veido Balkānu valstu klubi, kuri savā starpā sadala reitinga punktus un piedalās atlasē uz Eirolīgu, bet sezonas beigās piedalās savos nacionālajos čempionātos. «Ja nepanāksim vienošanos ar Eirolīgu jautājumā par Adrijas līgas analoga turnīra izveidošanu, rīkosim atklāto Krievijas čempionātu, kurā vēl bez Krievijas klubiem piedalīsies ārzemju komandas, kuras nav tikušas Eirokausos vai arī dos priekšroku mūsu rīkotajam turnīram,» Vatutins ieskicē rīcības plānu, ja sarunas ar ULEB būs neveiksmīgas.
ULEB lēmumu nākas gaidīt arī VEF Rīga komandai, kas dalību VTB Vienotajā līgā izvirzījusi par vienu no ilgtermiņa prioritātēm. Skaidrs, ka dalība šāda līmeņa turnīrā VEF būtu tikai ieguvums gan sportiskā, gan finansiālā ziņā, taču komandai patlaban ir vairāk novērotājas, nevis situācijas ietekmētājas loma. Ne velti teju visos komentāros par to, ka Austrumeiropas līga nevar iztikt bez spēcīgākajām tuvo ārzemju komandām, galvenokārt figurē Polijas un Lietuvas klubu nosaukumi.
Polijas čempionvienība Asseco Prokom jau šosezon nestartē vietējā čempionāta pamatturnīrā, taču tas izsaucis asu kritiku. Ļoti iespējams, ka Gdiņas klubam pirms nākamās sezonas nāksies izšķirties starp Polijas un Austrumeiropas čempionātiem. Vadošo klubu dalība jaunajā projektā pretrunīgi tiek uztverta arī Lietuvā. Šīs valsts Basketbola federācijas ģenerālsekretārs Mindaugs Balčūns jau paziņojis, ka Kauņas Žalgiris un Lietuvos rytas nedrīkst pamest Lietuvas čempionātu. VEF Rīga padomes priekšsēdētājs Edgars Jaunups sarunā ar Dienu norādīja, ka iespējams ir risinājums, ka abi Lietuvas grandi pašmāju čempionātā aizvada vienu apli tikai izbraukumā.