To, kāda atbildība jāuzņemas pašai M. Grigānei, veicot filiāļu uzraudzību, LM pagaidām gan atturas komentēt, jo vēl gaidot visu pārbaužu rezultātus. Direktores atbildību, visticamāk, vērtēs nākamā gada sākumā.
Par Vika nelaimi LM uzzinājusi 9. septembrī no puiša mātes, kura ir arī viņa likumīgā aizgādne. Puisis, kurš cieš no cerebrālās bērnu triekas, Daugavpils novadā Kalkūnos dzīvoja pusotru gadu. Septembra sākumā Vika mātei zvanījusi centra medmāsa, sacījusi - dēls mirstot. Māte uzreiz devusies uz Kalkūniem, tur ieraudzījusi izģindušo Viku, kuram bija lieli izgulējumi. Pati viņu pārveda uz Stradiņa slimnīcu. 27. septembrī reģiona centrs Latgale sāka disciplinārlietu, un no amata uz laiku tika atstādināta Kalkūnu filiāles vadītāja Skaidrīte Kazanova, kā arī sociālās rehabilitācijas un aprūpes nodaļu vadītājas. «Var jau būt, ka kaut ko palaidām garām,» Dienai atzina M. Grigāne. Oktobrī LM pārstāvji Dienai arī norādīja - atklājies, ka Kalkūnu dokumentācijā par Vika aprūpi ir informācijas pārrāvumi.
LM turpina pārbaudīt, kā Kalkūnos nodrošināta sociālās aprūpes pakalpojumu kvalitāte. «Grigānes atbildība tiks vērtēta pēc tam, kad saņemsim visu iestāžu atzinumus, jo īpaši Veselības inspekcijas atzinumu, kas būs tikai gada beigās,» saka Marika Kupče, LM pārstāve. Kalkūnos kā centrā, kur uzturas bērni, pārbaudi veic arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI). Tā pārbauda bērnu tiesību ievērošanu. «Sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām izstrādājām un aprobējām jaunu metodiku padziļinātai pārbaudei, sākām to realizēt Kalkūnos,» stāsta VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa. Viņa ieskicē jauno metodi - inspektori, psihologi un nevalstisko organizāciju pārstāvji trīs dienas dzīvo aprūpes centrā uz vietas un iepazīstas, kā tiek nodrošināta bērnu aprūpe. Kalkūnos konstatētas problēmas, taču par tām pagaidām pāragri runāt, jo pārbaudes rezultātus analizē un apkopo. VBTAI pārbaudes veiks arī citos sociālās aprūpes centros, kur uzturas bērni.
Diena jau rakstīja par «cauro» kontroles tīklu sociālās aprūpes centros, kur pārsvarā mīt cilvēki ar garīgiem traucējumiem. Pirms diviem gadiem notika reorganizācija - agrāko aptuveni 30 aprūpes centru vietā LM izveidoja piecus reģionālos centrus, tajos apvienojot filiāles, katrā - vidēji sešas. No reģionu centru vadības LM sagaida filiāļu uzraudzību un kontrolēšanu. Resursu centra Zelda vadītāja Ieva Leimane-Veldmeijere par to sacīja: «Jābūt kādai neatkarīgai institūcijai no ārpuses, kas veic inspekcijas darbu - pakalpojumu kvalitātes vērtēšanu.»