Vēsturiskā vīndarītava Chateau Haut Brion savu reputāciju ir veidojusi gandrīz 500 gadu (no 1525. gada). Kopš 1935. gada šis īpašums pieder Dilonu ģimenei, un pašlaik mums ir iespēja iepazīties ar tās jaunāko veikumu - vīniem ar nosaukumu Clarendelle, kas top, sākot ar 2002. gadu. Vīni tiek gatavoti pēc Šampaņas reģiona parauga un filozofijas, kad lielākā daļa izejmateriāla (vīnogas vai vīns) tiek iepirkts no lauksaimniekiem, kas nodarbojas ar vīnogu audzēšanu, bet gala produktu/vīnu veido katras vīndarītavas vīndaris pēc savas garšas un ožas. Katrā no Clarendelle četriem vīniem (balts, rozā, sarkans un deserta) ir neliela daļa no autentiskajām Chateau Haut Brion vīnogulāju vīnogām, bet pārējais nepieciešamais vīns tiek iepirkts no Bordo reģiona vīndarītavām. Gala produktu rada Chateau Haut Brion vīndari pēc savas gaumes, izpratnes un vēsturiskās pieredzes. Ņemot vērā ievērojamo starpību cenā starp Chateau Haut Brion (2010. gada vīna zemākā cena ir virs 660 EUR par pudeli) un Clarendelle, ir radusies laba iespēja iepazīties ar šīs vīndarītavas rokrakstu par daudz saudzīgāku cenu.
Clarendelle, Clarence Dillon 2005.
Tajā nav spēka un pārliekas intensitātes garšā un aromātā, drīzāk to var raksturot kā harmonisku un līdzsvarotu, bet šīs īpašības atklājas tikai pēc brīža. Visbiežāk vīni tiek raksturoti un aprakstīti ar asociāciju palīdzību - mēs taču neaprakstām pašu vīnu, bet savas izjūtas, un tās ir ļoti subjektīvas. Manuprāt, šis vīns nemīl steigu, es pat teiktu, tas ir kā radīts pārdomu brīžiem, bez steigas un burzmas (liela greznība, vai ne?)
Clarendelle Amberwine, Clarence Dillon 2003. Amberwine - dzintara vīns, kas uzskatāmi atspoguļojas šī desertvīna krāsā. Vīns ir gatavots no vēlu rudenī novāktām, ļoti gatavām un saldām vīnogām, no kurām dažas nedaudz skārusi arī tā dēvētā cēlā puve, kas koncentrē vīnogā cukuru.