No vērtīgākajām minerālvielām augļos un dārzeņos atrodams kalcijs, kālijs, nātrijs, sērs, fosfors, dzelzs un magnijs. Uzturā ļoti svarīga ir tieši dzelzs loma, jo diennaktī būtu jāuzņem 15 mg dzelzs. Svarīgākie dzelzs avoti ir zemenes, smiltsērkšķu ogas, spināti, skābās šķirnes āboli. Būtiski ziemas krājumus gatavot tā, lai tiktu saglabāts C vitamīns, kura šķelšanās sākas jau ar augļu, dārzeņu un ogu novākšanas brīdi. Burciņās saglabātajos dārza labumos C vitamīna zudums var būt pat līdz 70-80%, jo īpaši tas strauji zūd termiskās apstrādes laikā. Tāpat arī C vitamīns un karotīns samazinās burciņas atvēršanas brīdī, jo tad piekļūst skābeklis.
Taču pašgatavoti ievārījumi, kompoti, džemi, sīrupi un sulas ir neatņemama mūsu ēdienu tradīcija, tāpēc ļoti svarīgi pareizi sagatavot dārzeņus, augļus un ogas, lai maksimāli saglabātu vitamīnus un minerālvielas.
«Pēdējā laikā es atzīstu tikai un vienīgi saldēšanu. Saldēšanas procesā produkti ir labi uzglabājami neierobežotu laiku un saglabā visas uzturvielas. Ledusskapim jābūt ar pietiekami lielu saldējamo kameru vai vēl labāk - atsevišķa saldētava. Saldēt var visas ogas, augļus, zaļumus un dārzeņus, kā arī sēnes. Ogas (upenes, ķiršus, jāņogas) saldēšanai lieku nelielās kārbiņās. Ja saldē veselas ogas, tām ir jābūt pilnīgi sausām. Ogas ievieto maisiņā vai trauciņā un to cieši noslēdz. Gan tagad vasarā, gan ziemā no saldētām ogām var pagatavot lieliskus padzērienus - ūdenī liek ogas, pievieno piparmētras zariņu. Saldētās ogas būs lieliskas arī kūkās un tortēs, ko gribas uzcept ziemā, jo tās tiek gatavotas bez cukura.»
Saldēšanai paredzētās ogas var arī sablenderēt, pievienojot mazliet cukura. Tā dara ar zemenēm un avenēm. Tas gan neattiecas uz stingrākām ogām, piemēram, upenēm, dārza dzērvenēm vai kazenēm. No neliela cukura daudzuma nebūtu jābaidās, jo cukurs stabilizē C vitamīna līmeni. Saldētajās ogās C vitamīna daudzums saglabājas līdz 80%.
Daudz labāk, nekā kaltējot, ziemai var saglabāt zaļumus, tos iesaldējot. Smalki sasmalcina dilles, pētersīļus un citas garšvielas, saliek mazos trauciņos. Ziemā, noņemot vāciņu, aromāts ir kā svaigiem. Saldējot zaļumus, sāli nepievieno. Saldēt var arī seleriju un pētersīļu saknes - tās sagriež nelielos gabaliņos, lai uzreiz var pievienot zupām, mērcēm. Saldējot dārzeņus, tos sagatavo tādā veidā, lai uzreiz neatsaldētus var bērt katlā - piemēram, zaļos zirnīšus izloba no pākstīm, burkānus sagriež ripiņās. Augļus un dārzeņus pēc atkausēšanas nebūtu vēlams atkārtoti sasaldēt, tāpēc trauciņiem jābūt neliela izmēra, lai to var izmantot vienā reizē.