Šo konsultāciju bērni gaidīja rindā gandrīz divus mēnešus, taču operācija, kas noteikta decembra vidū, jāgaida gandrīz pusgadu. Joprojām sāpīgs ir rindu jautājums bērnu medicīnā, kuru gada sākumā Veselības ministrija (VM) solīja sākt risināt.
VM pārstāvis Oskars Šneiders tagad saka - līdz rudenim VM kopā ar valsts galvenajiem speciālistiem izstrādās priekšlikumus, lai konkrētu diagnožu gadījumā noteiktu, cik ilgā laikā būtu jānodrošina speciālistu konsultācijas un izmeklējumi. Veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība) norāda - nesen runājām ar Bērnu slimnīcas valdi, ka stiprināsim ambulatoro dienestu un pakalpojumus. «Ja ieviesīs dežūrspeciālistu LOR, tad uz vietas viņš izvērtēs situāciju, kuriem vajag drīzumā operāciju, kuriem pietiek ar terapeitisku ārstēšanu,» saka ministre.
Kā Dienai pastāstīja bērnu aprūpes centra darbiniece, kura lūdza neminēt centra nosaukumu, abiem bērniem veselības problēmas bija ļoti ielaistas. Atklājās, ka jau 2008. gadā vietējais LOR bija konstatējis bērniem palielinātus adenoīdus un izteicis varbūtību par operācijas nepieciešamību, taču bērnu vecāki nebija rīkojušies, lai bērniem nodrošinātu tālāku ārstēšanu. Viens no bērniem nesen sācis skolas gaitas, otrs ir jaunāks. «Veselības problēmas traucē šo bērnu attīstībai. Pasliktinājusies dzirde, runa izmainīta, ir skābekļa trūkums smadzenēs, ausis sāp, visu laiku sauss klepus,» stāsta darbiniece. Vecākiem uz laiku atņemtas bērnu aprūpes tiesības, bērni atrodas ārpusģimenes aprūpē.
Kā Diena uzzināja Bērnu slimnīcā, plānveida adenoīdu operācija pacientiem jāgaida vidēji pieci mēneši. Rindu garums pie ārstiem speciālistiem slimnīcā atkarīgs no konkrētā ārstniecības profila un konkrētā speciālista, vidēji tas ir divi līdz trīs mēneši. Slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve Elīna Neimane saka - slimnīca strādā un darbu plāno Nacionālā veselības dienesta noteiktās kvotas ietvaros, kas arī ir viens no galvenajiem rindas veidošanās iemesliem. Pieņemt lielāku pacientu skaitu vai veikt vairāk izmeklējumu mēnesī limitējot arī ierobežotais slimnīcā strādājošo speciālistu skaits, nepietiekamais medicīnas ierīču daudzums. Lai samazinātu rindas, E. Neimane iesaka vecākiem izmantot slimnīcā strādājošo augsti kvalificēto tiešās pieejamības pediatru konsultācijas.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa Dienai atgādina ANO konvenciju par bērnu tiesībām. Tā paredz, ka dalībvalstis atzīst bērna tiesības izmantot vispilnvērtīgākos veselības aizsardzības sistēmas pakalpojumus un slimību ārstēšanas un veselības atjaunošanas līdzekļus un dalībvalstis cenšas nodrošināt, lai nevienam bērnam netiktu atņemtas viņa tiesības. «Konvencija nenosaka, cik ātri pakalpojumus jāsniedz. Taču jautājums ir par to, vai Latvijā pašreiz nav iespējams nodrošināt labāku veselības aprūpi bērniem,» saka L. Rieksta-Riekstiņa.