Valsts prezidents runāja no galvas, tā arī neatverot mapīti ar it kā iepriekš sagatavoto runu. Pēc uzstāšanās V.Zatlers neatstāja zāli, bet sekoja sēdes gaitai līdz pirmajam starpbrīdim. Valsts pirmās amatpersonas runa uzjundīja politiķu atvainošanās vilni mediju telpā, kur to pirmais ar paziņojumu presei jau trešdienas vakarā bija aizsācis premjers Valdis Dombrovskis (_JL_).
Nedēļas sākumā Saeima pieņēma smagos budžeta grozījumus, kas bija priekšnoteikums starptautiskā aizdevuma saņemšanai, bet paredz ievērojamu līdzekļu samazinājumu daudzās jomās. «Kaut arī tā saucamajos treknajos gados neesmu strādājis valdības koalīcijā, šajā mirklī vēlos atvainoties Latvijas tautai par to situāciju un par tiem pārbaudījumiem, kas mums visiem kopā būs jāiztur. Es apzinos, ka nevaru apsolīt labklājību rīt ap pusdienlaiku, bet es zinu, ka daru visu iespējamo, lai apturētu Latvijas smago kritienu,» teikts premjera paziņojumā.
Valsts prezidents aicināja deputātus strādāt arī vasarā, jau tagad sākt gatavot nākamā gada valsts budžeta projektu, kā arī īstenot strukturālās reformas, «kas nozīmē labāku un efektīvāku pārvaldību mūsu valstī». V.Zatlers atzina, ka katram šajā grūtajā laikā kaut kas ir jāziedo un katra ģimene piedzīvos kādu zaudējumu. Taču cilvēkiem ir jābūt sajūtai, ka visi zaudējumi «ir sadalīti godīgi, līdzvērtīgi starp pilsoņu grupām», teica prezidents. Viņš uzsvēra, ka dzīvojam skaistā valstī, kurā notiek arī labas lietas, bet tās nav saistītas ar politiku, - Lielā talka, labdarības akcija, basketbols.
Dažādu politisko spēku pārstāvji Dienai atzina, ka prezidenta runa ir bijusi laba un tajā daudz kam varot piekrist. Sandra Kalniete (Pilsoniskā savienība) uzskata, ka V.Zatlers ir kļuvis valstsvīrs un spēj uzņemties līdera lomu. Viņasprāt, atbildība par to, kas ir noticis ar šo valsti, ir jāuzņemas visiem - gan tiem, kas balsoja vēlēšanās, «ieceļot āžus par dārzniekiem», gan tiem, kas neaizgāja uz vēlēšanām. Atbildība jāuzņemas arī žurnālistiem, kas neesot pietiekami analizējuši procesus, uzskata S.Kalniete.
Premjera atvainošanos viņa partijas biedri saista ar ceturtdienas manifestāciju Esplanādē, kurā sanākušos V.Dombrovskim nebija iespējams uzrunāt, jo premjers ir Briselē. «Tas bija mēģinājums atspriegot sabiedrību,» pieļāva Jaunā laika frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis un atzina, ka esot sācis cienīt Valsts prezidentu. Arī Tautas partijas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis un Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis uzteica prezidentu. «Runa man lika aizdomāties kā cilvēkam,» atzina M.Kučinskis, kurš dažas stundas vēlāk LTV 1 studijā kopā ar Mārtiņu Rozi (ZZS), Solvitu Āboltiņu (JL) un Māri Grīnblatu (TB/LNNK) arī atvainojās cilvēkiem, lai gan tas šķita mazliet samocīti, it kā politiķi būtu piespiesti to darīt.
LPP/LC līderis Ainārs Šlesers piekrīt, ka visiem politiķiem ir jāuzņemas atbildība, taču izvairījās atzīt, ka būtu kļūdījies savā iepriekšējā darbībā valdībā kaut vai ar aicinājumu strādāt pēc principa «gāzi grīdā». Ja uz ielas cilvēkiem lūgtu nosaukt piecus politiķus, tad esot liela varbūtība, ka viens no tiem būtu viņš, uzskata A.Šlesers. Viņaprāt, esot daudzi deputāti, par kuriem pēc četriem gadiem parlamentā vispār neviens neko neesot dzirdējis.