«Izstādes mērķis nav parādīt zeltu no visiem aspektiem, bet gan paskatīties uz tēmu cauri gadsimtiem. Tā mēs saprotam, ka cilvēkus visos laikos interesē vienas un tās pašas lietas,» saka izstādes kuratore Elita Ansone.
Zelta darbi ir grandioza ekspozīcija - tajā skatāmi vairāk nekā 200 darbu, kurus piecos gadsimtos radījuši ap 70 Latvijas mākslinieku. «Vēlamies aktualizēt diskusiju par vērtībām,» skaidro kuratore. Galvenā ekspozīcijas metafora, starp citu, neesot vis zelts, bet gan upuris. «Latvijas Bankā ir naudas muzejs, un tajā aplūkots, kā veidojušās Latvijas valsts zelta rezerves. 1918. gadā, kad valsts veidojas, protams, tādu nav. Ir tikai brīvības cīņās novārdzināta armija. Un rakstniece Īvande Kaija vēršas pie Latvijas sievietēm ar aicinājumu ziedot savas rotas valstij. Sākas plaša visas tautas ziedošanas kustība,» stāsta E. Ansone. «Es to uztvēru ļoti emocionāli, jo iznāk, ka Latvijas valsti visu XX gadsimtu un tagad, XXI gadsimtā, būtībā uztur tautas upuri. Vēl jo vairāk šajā laikā, kad valsts upurus no cilvēkiem pieprasa un kad tautas spēja nest upurus ir kliedzošā kontrastā ar politiskās elites mantrausību.» Tieši tāpēc izstādes kontekstā tiks aktualizētas abas vārda «upuris» nozīmes - labprātīgi nestais upuris un cilvēks, kurš pats kļuvis par upuri. Tieši tāpēc «izstāde ir konceptuāls emocionāls darbs, nevis racionāli izdomāta tēma», piebilst E. Ansone.
Izstāde demonstrē tos darbus, kuros izmantots zelts vai kuri radīti par tēmām, ko simbolizē zelts. Bagātība, mīlestība, laime, gaisma - fiziskā vai garīgā - viss tieši vai netieši pieder zelta ietekmes sfērai. Zelta darbi ir arī unikāla iespēja apskatīt izcilāko latviešu mākslinieku darbus. Sākot ar XVI gadsimta Novgorodas ikonām, retumiem, kas glabājas LNMM krājumā, bet telpu trūkuma dēļ netiek pastāvīgi eksponēti, līdz klasiskajai latviešu glezniecībai un īpaši izstādei radītiem darbiem. Ekspozīcijā skatāmi B. Bērziņa, A. Bikšes, I. Blumberga, K. Brektes, D. Dagnijas, B. Delles, I. Drulles, L. Endzelīnas, M. Fišera, K. Ģelža, I. Iltneres, J. Kazāka, F. Kirkes, S. Krastiņas, T. Krivenkovas, G. Panteļejeva, K. Panteļejeva, E. Pauls-Vīgneres, J. Pauļuka, M. Poļa, V. Purvīša, J. Putrāma, J. Rozentāla, K. Salmaņa, I. Siliņas, Dž. Skulmes, M. Subača, G. Šēnberga, O. Šilovas, V. Tones, J. Utāna, J. Valtera, A. Zariņas u. c. darbi. Ar Aizkraukles bankas gādību būs arī 12 kg smags zelta stienis ekspozīcijas centrā. «Zelta teļš,» saka E.Ansone. Izstāde tiešām ir zelta darbi zeltā.