Kā liecina Ziemeļatlantijas alianses interneta vietnē pieejamais pārskats NATO valstu aizsardzības izdevumi (Defence Expenditure of NATO Countries) par laika posmu no 2014. līdz 2024. gadam, Latvijas tēriņi valsts aizsardzībai šogad ir līdzvērtīgi 3,15% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP). (Dokuments publiskots šā gada jūnijā, bet tēriņi rēķināti 2015. gada cenās. Aprēķini gan ir provizoriski un pēc datu precizēšanas var tikt pārskatīti.) Tas padara Latviju par valsti ar ceturtajiem lielākajiem aizsardzības izdevumiem pēc šī rādītāja NATO rindās.
Pirmo vietu minētajā sarakstā ieņem Polija (4,12%), otro – Igaunija (3,43%), bet trešajā atrodas ASV (3,38%). Nākamā aiz Latvijas ir Grieķija (3,08%, turklāt šeit jāņem vērā, ka senā konflikta ar Turciju dēļ Atēnu izdevumi valsts aizsardzībai vienmēr bijuši augstā līmenī), bet sesto vietu, tieši tāpat atrodoties saraksta augšgalā, ieņem mūsu dienvidu kaimiņvalsts Lietuva (2,85%). Kopumā 23 NATO dalībvalstis šogad valsts aizsardzībai ir paredzējušas tērēt divus vai vairāk procentu no IKP.
DAĻAS NO IKP
Gan Latvijā, gan virknē citu alianses dalībvalstu izdevumi aizsardzībai, rēķinot procentos no IKP, ir lielāki, nekā šo valstu valdības bija paredzējušas sākotnēji.
Tostarp Latvijas pērn saplānotajā budžetā šim gadam valsts aizsardzībai bija paredzēti tēriņi 2,4% apmērā no IKP jeb gandrīz 1,13 miljardu eiro, un palielināt tēriņus aizsardzībai līdz 3% no IKP premjeres Evikas Siliņas (JV) valdība, sākot darbu, solīja tikai ar 2027. gadu. Tādēļ te jāpaskaidro, ka dāsnāka, nekā plānots iepriekš, palielinot aizsardzības izdevumus par vēl 0,85% no IKP, Latvijas valdība nav kļuvusi un arī sākotnējās summas nav mainījušās. Neplānotais pieaugums veidojas no tā, ka par aizsardzības izdevumiem pārkvalificēti atsevišķi citi iepriekš jau paredzēti tēriņi, kas Latvijas gadījumā ir nedaudz vairāk par 200 miljoniem eiro. Tāpat tas saistīts arī ar to, ka valstu ekonomikas un attiecīgi arī IKP izaugsme izrādījusies jūtami lēnāka, nekā tika gaidīts gadu iepriekš, bet tas nozīmē, ka arī valsts aizsardzībai paredzēto izdevumu īpatsvars izrādījies lielāks.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 27. septembra - 3. oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!