«2010.gada pirmajā ceturksnī sagaidāma lielāka patērētāju aktivitāte, un tas veicinās pieprasījumu pēc patēriņa precēm,» tirgus analīzē raksta investīciju kompānijas Investec pārstāvji, paredzot, ka cenas pamazām sāks atgūt pirmskrīzes līmeni. Viņiem piekrīt UBS Wealth Management analītiķi, kas uz šo jautājumu raugās no investoru pozīcijām: «Mēs domājam, ka tirgus turpinās būt labvēlīgs ieguldījumiem patēriņa precēs.»
Brokeru kompānija Fairfax lielas cerības liek uz metāliem. Tās analītiķi prognozē, ka Ķīnā pieprasījums pēc auto tuvākajā piecgadē pieaugs vidēji par 20% gadā. Tas nozīmē, ka palielināsies pieprasījums pēc dažādiem rūpniecībā izmantojamiem metāliem. Fairfax īpaši izceļ tēraudu, varu, alumīniju, cinku un niķeli.
Investec uzsver, ka investoriem vajadzētu raudzīties arī cēlmetālu virzienā, jo īpaši zelta. Lai arī novembrī tas sasniedza augstāko cenu vēsturē, daudzi investori joprojām uzskata zeltu par drošāko ieguldījuma veidu nestabilos laikos. Tā kā pieprasījums no Āzijas valstu bankām esot augsts, zelts kļūšot vēl dārgāks. «Attiecībā uz metāliem joprojām ir spēkā augšupejoša tendence,» raidsabiedrībai BBC apliecina Barclays Capital analītiķis Galje Berijs.
Mazliet dārgāka kļūs pārtika, jo Ķīna, Indija un tās kaimiņvalstis no krīzes atgūšoties ātrāk nekā tā dēvētā attīstītā pasaule. Nomura bankas ekonomisti aprēķinājuši, ka 2010.gadā ekonomiskais pieaugums pasaulē būs ap 4,2%. Lielā mērā par to jāpateicas Āzijai, kur iekšzemes kopprodukts palielināsies par veseliem sešiem procentiem. Ķīnā pieaugums būšot pat 9-12% robežās, prognozē aģentūra Bloomberg.
Tādējādi pieprasījums pēc pārtikas atkal pieaugs, dzenot augšup produktu cenu. Īpaši sadārdzināšoties šajā pasaules daļā iecienītie produkti, kā rīsi un palmu eļļa. Arī cukurs un graudi kļūšot pieprasītāki un tādējādi dārgāki, prognozē Investec.
Vienīgais mierinājums krīzes mocītajām valstīm esot tas, ka izejvielu cenu kāpums nebūs visā pasaulē vienāds, cik nu tas ir iespējams, spriež eksperti. Un arī nafta kļūšot lētāka, kam mazliet jāsamazina ražošanas un loģistikas izmaksas. «Ņemot vērā izmaksu dinamiku industrijā, mēs sagaidām, ka jēlnaftas cenas 2010.gadā svārstīsies 55-85 ASV dolāru par barelu robežās,» raksta Investec, pie viena nosaucot optimālo cenu - ap 65 dolāriem.