«Nosvinēsim svētkus un ķersimies pie darba,» Sandis saka mūsu sarunā, kas notiek īsi pirms gadumijas. Jāsakārto biroja darbība tā, lai tas savā lauciņā - komerctiesībās - spētu pēc iespējas plaši un kvalitatīvi apkalpot klientus uzņēmējus, kas darbojas visās trīs Baltijas valstīs. Darba ir pilnas rokas, Sandis saka un stāsta, ka arī ģimenē drīzumā būs vairāk pienākumu, jo gaidāms otrs mazulis. Televizora - lielākā laika zagļa - viņam mājās nav, bet tam arī īsti nebūtu ko «zagt», jo lielu daļu Sanda brīvā laika aizņem maģistrantūras studijas filozofijā LU. Esot plāns arī par doktorantūru. «Daudz lasu, apciemojam vecākus, bet specifisku hobiju man nav, ja nu vienīgi patīk skaļi klausīties mūziku,» Sandis smaida.
Pēc juristiem - filozofi
Sandis ir no Jelgavas, bet vidusskolā mācījās Rīgas komercskolā. Pēc tās viņš stājās LU gan ekonomistos, gan juristos, abās programmās iekļuva budžetā, taču, tā kā paralēlās studijas nebija iespējamas, palika pie juristiem. Tobrīd Sandis arī jau bija atbrīvojies no priekšstata, ka tieslietas - tas ir tikai kriminālprocess. Sandis uzskata, ka viņam paveicies, jo studēt sanācis vēl pirms Boloņas sistēmas ieviešanas, tāpēc studijas bija izvērstākas - pieci gadi plus maģistrantūra. «Patlaban studiju process ir kompaktāks, un, manuprāt, ir izlaisti daudzi priekšmeti, kas juristam tomēr būtu svarīgi. Bet tā jebkurā gadījumā ir ļoti laba izglītība, es lepojos, ka esmu tur mācījies.»
Patlaban Sandis studē atkal - šoreiz filozofiju. «Ļoti interesanta programma, kas bagātina personību, bet starpdisciplinārais skatījums man kā juristam ļoti palīdz darbā. Plus argumentācijas prasmes, analītiskā domāšana, prāta disciplinētība, spēja skatīt procesus kopumā,» Sandis uzskaita ieguvumus. Viņš izmēģinājis arī zinātnes filozofijas tiešsaistes kursu Oksfordas Universitātē, jo gribējis palūkoties, kādā līmenī studijas ir citur. «Te redzēju, ko nozīmē tiešām augsta studiju kvalitāte - gan no pasniedzēju, gan no studentu puses ir ļoti liela atdeve un nopietna attieksme.» Saikne ar akadēmisko vidi Sandim turpinās arī citā lomā. Viņš konsultē studentus LU Juridiskās prakses un palīdzības centrā un lasa lekcijas Rīgas Juridiskajā augstskolā.
Patika pret sarežģīto
Strādāt Sandis sāka 2. kursā, ar ļoti mazu teorētisko bagāžu - kā jurista palīgs juridiskajā birojā pie Zanes Štālbergas-Markvartes. «Atceros ar šausmām savu pirmo uzdevumu. Bija jāsagatavo nomas līguma grozījumi. Kā to vispār dara?! Bet tiku galā. Man arī nebija sabūvētas iedomu pilis, kāds ir jurista darbs, ņēmu pretī visu, kas nāk.»
Pirms nepilniem trim gadiem Sandis pieteicās darbā zvērinātu advokātu birojā Kļaviņš, Slaidiņš/Lawin. Birojs tolaik bija viens no lielākajiem un strādāja pārsvarā ar Rietumu klientiem. «Tas man iedeva ļoti labas angļu valodas zināšanas. Otrs - lietas bija ļoti sarežģītas un kompleksas. Pie advokāta vispār nenāk ar vienkāršām lietām, nāk ar grūti atrisināmām un tādām, kur ir lielas naudas summas. Tāpēc kvalitātes režīms nemitīgi jātur visaugstākajā līmenī.» Sandis arī atzīst, ka patika pret šādām sarežģītām lietām noteica to, ka viņš karjeru veido tieši advokatūrā. Tiesa, kāds laiks pirms advokāta eksāmena bija jāpavada advokāta palīga statusā, bet savā nākamajā darbavietā ZAB Liepa, Skopiņa/Borenius Sandis jau bija pilntiesīgs advokāts.
Pēc trim gadiem, nospriedis, ka ir laiks sākt kaut ko savu, Sandis ķērās pie advokātu biroja Adversus veidošanas. «Tas bija tāds lēciens ar izpletni - no labi apmaksātas darbvietas doties nezināmajā ar daudziem riskiem, jautājuma zīmēm, grūtībām. Iesniedzu dokumentus biroja reģistrēšanai, bet biju viens pats. Tas bija grūts posms. Bet pamazām pievienojās viens kolēģis, otrs, un tagad biroju vadu kopā ar partneri un esam 15 cilvēku - 13 juristu un divi administratīvie darbinieki,» Sandis stāsta.
Nevis piesiet, bet motivēt
Decembra sākumā Sanda birojs apvienojās ar advokātu birojiem Lietuvā un Igaunijā. «Strādājam pamatā ar uzņēmumiem, un tie bieži vien darbojas visā Baltijā, to uztverot kā vienu tirgu, lai gan tās ir triju valstu jurisdikcijas. Tāpēc arī mums strādāt visā Baltijā ir nepieciešamība,» Sandis skaidro.
Viņš atklāj, ka veidot pašam savu advokātu biroju noteikti ir kas atšķirīgs. «Biroja partneris nevar būt cilvēks, kas ir tikai labs jurists. Svarīgas ir arī komunikācijas un vadības spējas - jāveido komanda, jāmāk salikt zobratiņus tā, lai tie pie attiecīgās lietas strādātu ideāli. Jāspēj veidot kontaktu ar klientiem, sastrādāties ar viņiem. Ir ļoti daudz juristu, kas to nemāk, lai gan labi prot savu darbu.»
Sandis arī apņēmies savā birojā radīt apstākļus, lai augstākā līmeņa juristi būtu motivēti ar to sadarboties, nevis vidi, kas advokātu pie biroja savā ziņā piesien. Tāpat mērķis ir klientus apkalpot maksimāli plašā spektrā. Pašam Sandim specializāciju ir daudz - sākot no enerģētikas jautājumiem līdz strīdu risināšanai. «Esmu novērojis - jo valsts ir lielāka, jo juristi ir šaurāki speciālisti. Latvija ir samērā niecīga jurisdikcija, līdz ar to juristiem nav ekonomiska pamata tik ļoti specializēties, jo trūkst klientu. Tāpēc mums specializācija ir plašāka, dažādās jomās un arī skatījums ir plašāks.»
Sandis ir piedalījies Mediācijas likuma izstrādē Tieslietu ministrijā, pārstāv Neo jeb Ilmāru Poikānu lietā par Latvenergo tarifu apstrīdēšanu un teic, ka viņam patīk arī lietas, kas saistās ar valsts pārvaldi. «Ja tiesā pārstāvi valsti, tas dod citu specifiku un tam nāk līdzi cita veida atbildība. Tās nav tikai mantiskās attiecības, lēmums jāveido tāds, lai būtu vienlīdzīga attieksme pret visām iesaistītajām pusēm u. tml. Tas ir ļoti interesanti.»