Lai gan antikvariāti pašlaik pasaulē piedzīvo grūtus laikus, _Robert's Books_ varētu kļūt par pastāvīgu Rīgas kultūras dzīves sastāvdaļu.
Antikvariāta uzturēšana, protams, ir dzīves stils, nevis bizness. Tāpēc galvenais iemesls, kāpēc daudz kur antikvariāti pēdējos pārdesmit gados iznīkuši, ir augstā maksa par telpām. Pašreizējās nekustamo īpašumu tirgus krīzes apstākļos antikvariāti ir ieguvēji. Rīgas antikvariātiem par labu nāk arī tas, ka to ir tik maz, ka gandrīz vai nav iespējams būt mazāk. Varbūt esošos veikalus nomainīs citi, bet vajadzība pēc kāda, kas tirgo pirmās republikas vai padomju laika grāmatas, ir. Pieprasījums pēc lietotām grāmatām angliski ir, tātad kādam tās jātirgo.
Protams, grandiozas pārmaiņas antikvāro un lietoto grāmatu tirdzniecībā izraisīja internets. Kā vienmēr, pārmaiņām ir gan plusi, gan mīnusi. Pircējiem un grāmatu kolekcionāriem tādas vietnes kā abebooks.co.uk, ChooseBooks.com un ebay.com ir kā dievu dāvana. Piemēram, mani interesē XIX gadsimta naturālistu un ceļotāju grāmatas angļu valodā, un abebooks es šīs grāmatas jebkurā diennakts laikā varu iegādāties, ja vien, protams, varu atlicināt vajadzīgo summu. Tur var salīdzināt cenas un mēģināt atrast izdevīgus darījumus. Un neko no tā es nevarētu izdarīt, ja manā rīcībā būtu pāris Rīgas antikvariātu, kuros šādas grāmatas parādās ārkārtīgi reti. Protams, antikvariāti kaut kādā ziņā šo vietņu dēļ zaudē, jo samazinās iespēja, ka pie viņiem kāds grāmatu kolekcionārs nopirks grāmatu, par kuru tiek prasīta divreiz lielāka summa nekā citā antikvariātā, teiksim, Berlīnē. Tomēr šīs vietnes ir jau esošu antikvariātu tīkli, un tie veikali, kas tīklam pieslēgušies, iegūst ārkārtīgi plašu pircēju loku, proti, iespēja, ka es ārpus virtuālās telpas varētu iemaldīties kādā Daremas, Losandželosas vai Štutgartes antikvariātā, ir visai maza, bet, pateicoties tīklam, es laiku pa laikam šo vai citu pasaules pilsētu veikalos iepērkos. Jāpiebilst, ka minētie interneta veikali nav konkurenti latviski izdoto grāmatu tirgotājiem un tajos praktiski nevar nopirkt grāmatas par trim latiem, jo pasta izdevumi var būt relatīvi lieli.
Es šaubos, vai tuvākajos gadu desmitos vēlme lasīt grāmatas drukātā veidā izzudīs, bet skaidrs, ka grāmatu izdošanu sagaida vēl lielākas pārmaiņas, kas ietekmēs arī antikvariātus. Piemēram, pirms mēneša Blackwell grāmatnīcā Čēringkrosas ielā Londonā ir uzstādīta grāmatu iespiešanas «espreso mašīna», kas dažu minūšu laikā var izdrukāt un iesiet kādu no piedāvātajām 500 000 grāmatām, kā vairs nav tirdzniecībā.