Taču solītais netika izpildīts krīzes dēļ. «Tas tā arī nematerializējās. Apstājās pie aptuveni 1300 eiro (913 latiem), kurus es tagad saņemu,» saka D. Tsafs, kurš, līdzīgi kā citi aviokompānijas darbinieki, ir gatavi tiesāties. Olympic Airlines kā pilots D. Tsafs bija strādājis 22 gadus. Tur viņš saņēmis prāvu algu, vidēji 5000, 6000 eiro (3515, 4215 latu) mēnesī, līdz ar to dzīves laikā varējis daudz ko atļauties. D. Tsafam ar pensiju iztikt nenākas viegli.
Kādreizējam pilotam ir vaļasprieki, kurus vienkāršs atēnietis varētu uzskatīt par dārgiem, piemēram, viņu aizrauj antīku automobiļu atjaunošana, viņam pieder vairākas antīkas mašīnas, arī laiva. Protams, par visu - gan nekustamajiem īpašumiem, kas labajos laikos iegādāti, gan mašīnām - jāmaksā nodokļi, kuru slogs pēdējos gados audzis. Ienākumi savukārt ļoti kritušies. «Tā ir milzīga sociālā nedrošības sajūta, kādu tagad jūtu. Tu jūties kā veikalā, no kura katru dienu kādu cilvēku atlaiž. Un tu zini, ka ar tevi tas notiks, tikai nezini, kad,» saka D. Tsafs. Daudzu gadu laikā iegūtie uzkrājumi jau sākot izsīkt, tāpēc pēdējos gados viņš pievērsies biznesam - nodarbojas ar saules enerģijas biznesu. Te gan jāpiebilst, ka Grieķijā ap 1000 eiro (702 latu) pensija tiek uzskatīta par gluži prāvu.
Diena Atēnās viesojās pie vēl kāda grieķu pensionāra, kurš arī saņem šodienas Grieķijai netipisku pensiju. Viņš gan par to nesūdzas. Viņu sauc Giorgos Anthopols (64), viņš dzīvo Atēnās kopā ar sievu Valdu (54). Viņa ir latviete, Latvijā dzīvojusi līdz 20 gadu vecumam, tad aizprecējās uz Grieķiju. Valda šobrīd ir vīra kājas un rokas - viņa lielais balsts, jo vīrs sirgst ar smagu slimību - multiplo sklerozi. Tā atņēmusi viņam kustības. Krīze viņa invaliditātes pensiju nav daudz skārusi - pensija ir virs 2000 eiro (1405 latiem). «Man ir laba pensija, labāka nekā daudziem citiem pensionāriem,» saka G. Anthopols. Pensija ir laba arī tāpēc, ka viņa alga savulaik bijusi ļoti laba - Giorgos ilgus gadus strādāja par kuģa kapteini un saņēma ap 5000 eiro mēnesī. Kad uzzinājis, ka sirgst ar multiplo sklerozi, Giorgos pārgājis strādāt uz ostas administrāciju. «Pēc tam es vairs nevarēju strādāt, aizgāju pensijā,» viņš saka.
Tiesa, krīzes ietekmē apgriezta sirmā kunga 13. un 14. pensija - tās ir kā piemaksas, ko grieķi saņem uz Lieldienām (iepriekš - puse pensijas, tagad 200 eiro (140 latu)) un Ziemassvētkiem (iepriekš - pensijas apmērā, tagad 500 eiro). Giorgos gan saka: «Diez vai varētu salīdzināt Latvijas un Grieķijas pensiju - mums izdevumi ir daudz lielāki nekā Latvijā.» Valda min piemēru - elektrības rēķins Grieķijā par diviem mēnešiem jāmaksā aptuveni 300 eiro jeb aptuveni 150 eiro mēnesī. Tāpat arī izdevumi par pārtiku ir krietni lieli. Taču Valdas un Giorgos dzīve lielākoties norisinās mājās - vīra smagās slimības dēļ ārpus mājām viņi dodas samērā reti. Ik gadu vasarā viņi dodas uz Latviju - atpūsties Jūrmalā. Giorgos gan saka - ir viena lieta, ko viņš nevar no savas pensijas atļauties. Valsts vairs neapmaksā fizioterapiju, būtu jāņem privātais fizioterapeits, kas izmaksātu ļoti dārgi.