Valsts finansē ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu pilngadīgām personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem un neredzīgām personām (I un II grupas invalīdi), bērniem invalīdiem ar smagiem garīgiem traucējumiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem, bērniem ar garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem.
Pašvaldības pienākums ir nodrošināt ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanas iespējas pensijas vecuma personām un invalīdiem ar fiziskiem traucējumiem, kā arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem.
Saskaņā ar likumu klientam ir pienākums samaksāt par saņemtajiem pakalpojumiem, ja likumā nav noteikts citādi. Persona, kura ir pensijas saņēmēja, par sniegto pakalpojumu maksā 90% no pensijas, ieskaitot piemaksu pie pensijas, bet ne vairāk kā saņemtā pakalpojuma izmaksas attiecīgajā institūcijā. Pilngadīgai personai, kura ir pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja, naudas summa, kas paliek tās rīcībā pēc pakalpojuma samaksas, nedrīkst būt mazāka par 10% no šīs personas pensijas, ieskaitot piemaksu pie pensijas, vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra.
Saskaņā ar noteikumiem un kārtību, kādā pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta, atlikusī summa jāsedz apgādniekam, ja vien viņš nav atzīts par trūcīgu. Savukārt, ja persona vai viņa apgādnieks nespēj samaksāt par sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta noteiktajā kārtībā.