Jaunā kārtība arī ļaušot ekonomēt veselības nozares naudu. Pagaidām gan ir virkne neatbildētu jautājumu par to, tieši kā tas notiks, zināms vienīgi, ka iepirkumu konkursus rīkos Veselības ministrijas (VM) pakļautībā esošais Veselības norēķinu centrs (veidots uz Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) bāzes). Tajā plānots vienotās iepirkumu komisijas kodols, kurš iepirkumu tehniskās specifikācijas gatavošanā un apspriešanā piesaistīs jomas ekspertus un, iespējams, arī nevalstiskās organizācijas, kuras pēta korupcijas riskus. Šos priekšlikumus VM nosūtījusi izvērtēšanai KNAB.
«Esmu pilna spara izveidot tādu sistēmu, lai tā būtu caurspīdīga, saprotama, lai ne mazāko šaubu nebūtu, ka viss tiek darīts godīgi,» par plānoto kārtību saka B.Rozentāle. Centralizētā iepirkumu organizēšana ļaušot arī iepirkumu konkursos panākt zemākās cenas. Neapšaubot to, ka ar centralizētu iepirkumu var ietaupīt valsts resursus, Sabiedrības par atklātību Delna juridiskā analītiķe Inga Liepa norāda - ja mērķis ir novērst korupcijas riskus, tad šis pasākums nevarētu būt vienīgais, jo tas pats par sevi negarantē korupcijas neesamību un sabiedrības uzticību. «Iepirkumu komisijas atrašanās vieta nemazina korupcijas risku - svarīgs ir princips, kā komisija tiek veidota, kā tiek regulēts un kā notiek tās darbs,» skaidro I.Liepa. Par to pagaidām VM neizsakās.
Par centralizētu iepirkumu rīkošanu konceptuāli iestājas Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Andrejs Tiknuss, kurš norāda - ja centralizētais iepirkums ir unificējams un var noteikt vienotas prasības tehniskajai specifikācijai, piemēram, zāļu iepirkumos, tam būs jēga. «Administratīvās izmaksas var samazināties, daudz pārskatāmāka būs iepirkumu sistēma. Arguments par centralizētu iepirkumu ir arī tas, ka pastiprināsies prasības iepirkumu plānošanai,» viņš skaidro.
Plānots, ka centralizētie iepirkumi būs obligāti valsts kapitālsabiedrībām, piemēram, Austrumu slimnīcai, Stradiņa slimnīcai, taču VM arī aicinās pašvaldības kā reģionu slimnīcu īpašnieces iesaistīties šajos iepirkumos pēc brīvprātības principa. Par to, ka jārīko centralizēti iepirkumi, pārliecināti ir arī lielo daudzprofilu slimnīcu vadītāji, kuri trešdien tikās ar ministri. Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes loceklis Andris Ķipurs teica, ka atbalstot centralizēto iepirkumu, jo katra iepirkuma mērķis ir iegādāties labāko preci par zemāko cenu. Vairāku slimnīcu vadītāji arī izteicās, ka slimnīcās rīkotie iepirkumu konkursi vienīgi nozīmējuši lieku darbu un nu arī nepatīkamu ēnu. B.Rozentāle izteicās, ka vairāku slimnīcu vadītāji pat lūguši jau šogad sākt centralizēto medikamentu iepirkšanu nākamajam gadam. Viņa arī norāda - ja iepirkums tiek koncentrēts, iespējams, ka piedalīsies ne tikai Latvijā esošie, bet arī starptautiski uzņēmumi, līdz ar to varētu būt izdevīgākas cenas.