Ar fotogrāfu apspriežot, kā labāk bildēties šai intervijai, Baiba Zūzena spriež, ka jogas pozu laikam tomēr nedemonstrēs - tas būšot mazliet pārspīlēti. To viņa arī vēlāk uzsver sarunā, sakot - nonivelēt veselīgo dzīvesveidu līdz kādām jogas pozām vai citām konkrētām lietām ir par daudz šauri.
Ko jums nozīmē veselīgs dzīvesveids?
Man šķiet, ka veselīgs dzīvesveids nozīmē dzīvot saskaņā ar sevi. Jo diez vai var atrast veselīga dzīvesveida recepti vai sarakstu ar darbībām, kas jāveic, lai varētu ievilkt ķeksīti - jā, es dzīvoju veselīgi! Mans mērķis, ko mēģinu sasniegt, ir - darīt to un dzīvot tā, lai ne tikai justos labi, bet būtu mierā ar to, ko daru, sevi nemokot. Man liekas - ja tās patiešām ir mokas vai cīņa ar vai pret sevi, varbūt fiziskais rezultāts ir izmērāms konkrētos centimetros, taču, ja pats esi nelaimīgs - kāda tam jēga?
Ko darāt, lai ikdienā labi justos?
Cenšos uzturēt ķermeni fiziskajā formā, censties likt iekšā to, kas palīdz, nevis traucē, un mēģināt pret prātu, emocijām un dvēseli izturēties tā, lai arī šīs lietas būtu harmonijā. Piemēram, ļoti patīk no rīta iziet savā piemājas dārzā un ar kailām kājām nostāties uz zemes - izjust rasu zālē, lēnām apstaigāt dārzu, ko iekopju, ieelpot smaržas. Šī metode gan der pavasarī, vasarā un rudenī, jo neesmu tāda ekstrēmiste, lai ziemā bradātu pa kupenām. Taču tā ir fantastiska sajūta - basām pēdām pabradāt pa rasainu zāli! Iesaku to jebkuram. Arī tad, ja līst. Galu galā, ja baidāties salīt, var paņemt lietussargu. Protams, mērķis nav piecas minūtes pastāvēt plikām kājām zālē; arī šo procedūru var darīt pēc izjūtām. Svarīgākais ir ieklausīties sevī: vai es gribu pastāvēt pie durvīm un paelpot svaigo rīta gaisu vai darīt kaut ko citu.
Vai pie fiziskajām aktivitātēm būtu pieskaitāma arī ravēšana?
Mans dārzs ir jauns, un tas vēl ir jāiekopj. Acīmredzot pamazām kļūstu par dārznieci, lai gan bērnībā dārzā neko negribējās darīt. Es neteiktu, ka man ravēšana ir tā mīļākā nodarbe, bet principā es to izbaudu brīžos, jo šī ir viena no lietām, pie kā piedomāju ikdienā, mēģinot apstādināt brīdi, kurā esmu. Ravēšana arī ir laba fiziska izvingrināšanās. Tas fiziskais kontakts ar zemi - brīdis, kad iebraucu zemē ar rokām, - arī noteikti ir ļoti svarīgs!
Tomēr arī joga jums ir būtiska?
Joga ir ļoti svarīga lieta sevis uzturēšanai fiziskajā formā. Stiepjoties fokusējos uz to ķermeņa daļu, kas man tajā brīdī stiepjas, un nedomāju ne par darbu, ne ģimeni, ne ko citu. Ļoti svarīgi ir atrast īsto skolotāju, jo, nodarbojoties ar jogu, liela nozīme ir personīgajām attiecībām. Joga ir ceļš uz sevis izzināšanu, atrašanu un saprašanu; arī ķermeņa un gara saplūšanu jeb salipināšanu kopā, iekšējā spēka sajušanu un virzīšanu turp, kur tas visvairāk nepieciešams. Manuprāt, absolūti nav svarīgs jogas virziena nosaukums vai klubs, kurā to praktizē. Daudz būtiskākas ir sajūtas un tas, lai cilvēks justos komfortabli.
Es teiktu - veselīgs dzīvesveids ir samērīgums ar savām iespējām un sajūtām, sevis nemocīšana nekādā veidā. Protams, varbūt var izdarīt par milimetru vairāk, lai būtu attīstība, bet nav runa par GDA normām, kas jāsasniedz. Nav kāja jāaizliek aiz galvas, jo katram jau pašam fiziskās mērauklas parāda, cik viņš sevi spēj attīstīt, bet ir svarīgi, lai tas nebūtu pašmērķīgi.
Vēl labprāt no rīta trenēju «presīti» - apguļoties uz grīdas un kājas 90 grādu leņķī novietojot uz žurnālu galdiņa. Liekšanās amplitūdu izvēlos tādu, lai netraumētu muguru un justos komfortabli. Iespējams, ir vērts aiziet uz kādu fitnesa klubu un pakonsultēties ar speciālistu, kā šis vingrinājums pareizi veicams!
Ko ēdat?
Vasarā ar vīru ļoti daudz patērējām dažādus zaļumus. Gurķi un tomāti nāk no mammas dārza, un vēl pie zaļumiem var tikt tirgū. Tur lieliski var likt lietā degunu, kas pasaka priekšā, kuru produktu pirkt un kuru labāk ne. Visbiežāk tā smarža, kas patīk, arī ir īstā un vajadzīgā. Ja ēdiens labi smaržo un tev patīk, viss ir kārtībā. Piemēram, nav nekāds noslēpums, ka ievestie tomāti, kas nopērkami lielveikalos, parasti nesmaržo. Savukārt tirgū var paberzēt tomāta kātiņu, pasmaržot un saprast - tev to tomātu vajag vai ne. Man negaršo sīpoli un lociņi - lietas, kas tradicionāli tiek uzskatītas par veselīgām. Toties garšo pētersīļi, dilles un baziliks. Manas šūnas droši vien jūtas laimīgas, kad es to visu ēdu! Vēl šopavasar izmēģināju sulu kūri. Protams, kūre lieliski iztīra organismu, taču foršākā lieta - ka pēc šīs kūres, kuras laikā atindē organismu, tu, kaut ko apēdot, jūti, vajadzēja vai nevajadzēja to darīt. Un pēc tādām attīrīšanas kūrēm labi var just to, ka, piemēram, kūku tu iekāro, nevis gribi. Ieklausīšanās sevī ir ļoti svarīga.