Drūma statistika
ASV ekonomikas statistikā īpaši izceļas vīriešu bezdarba līmenis, kas aprīlī sasniedza 9,4% (sieviešu bezdarba līmenis bija 7,1%). Iemesli nav tālu jāmeklē: krīze visvairāk skārusi celtniecības un ražošanas nozares, kurās strādā galvenokārt vīrieši. «2001.gada krīzes laikā 51% bez darba palikušo bija vīrieši. Taču šoreiz 80% zaudēto darbavietu ir uz vīriešu rēķina,» stāsta Ziemeļaustrumu universitātes profesors Endrū Sams, kurš pētījis šo problēmu.
Tas, ka krīze tik smagi skārusi amerikāņu vīriešus bez augstākās izglītības, liecina par vēl grūtākiem laikiem, kas nākotnē gaida ASV strādnieku šķiru. Daudzas darbavietas ir pārceltas uz lētākām valstīm, piemēram, Ķīnu un Vjetnamu. Atlikušās darbavietas nodrošina mazāku algu. ASV mājsaimniecību ienākumu pieaugums bija vērojams galvenokārt tāpēc, ka sievietes aktīvāk iesaistījās darba tirgū. Taču krīzes laikā viņas nevar kompensēt zaudējumus, ko izraisa vīriešu palikšana bez darba. Tās ir sliktas ziņas strādnieku šķiras ģimenēm. Lai gan sieviešu līdzdalība darba tirgū ir palielinājusies, 75% amerikāņu ģimeņu galvenais pelnītājs joprojām ir vīrietis.
Sieviešu loma
«Kad vīrieši zaudē darbu, sievietēm jāuzņemas lielāka atbildība par ģimenes ienākumiem. Mājsaimnieces mēģina atgriezties darba tirgū, lai saglabātu ģimenes ienākumus,» vēsta Bostonas Universitātes profesors Pīters Dēringers. 58 gadus vecā Petija Satone ir viena no šādām sievietēm. Viņas vīrs Skots zaudēja darbu pagājušā gada oktobrī. Viņš bija 18 gadu nostrādājis celtniecības uzņēmumā un pelnīja 800-900 dolāru nedēļā. «Tagad es esmu galvenā pelnītāja,» stāsta Petija, bet ar viņas algu kafejnīcā pietiek tikai pārtikai un komunālo rēķinu samaksai.
Petija raizējas, ka šādā situācijā ģimene nonākusi uz ilgu laiku, lai gan ASV prezidenta Baraka Obamas plāns paredz veicināt jaunas darbavietas būvniecībā. Daudz drūmāka nākotne gaidāma ražošanā, piemēram, autobūves nozarē.