Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Aviobiznesā uzvar lētākais

Lai gan pēdējā laikā daudzas tā dēvētās tradicionālās jeb klasiskās aviokompānijas piedzīvo ievērojamus zaudējumus un to vadītāji sūdzas par grūtu periodu visai aviobiznesa nozarei, vairākas zemo cenu aviokompānijas lepojas ar ievērojamu peļņu un par finanšu problēmām nežēlojas itin nemaz.

Diena jau rakstīja gan par klasiskās aviokompānijas SAS finansiālajām problēmām, gan par darbinieku streikiem, kas satricināja arī klasisko aviokompāniju lokam piederošo lidsabiedrību Lufthansa.

Savukārt Lielbritānijas zemo cenu lidsabiedrība easyJet nesen paziņojusi, ka pagājušajā biznesa gadā, kas noslēdzās septembrī, tā strādājusi ar 255 miljonu sterliņu mārciņu (222,6 miljoni latu) peļņu pēc nodokļu nomaksas, un tas ir par 13% vairāk nekā pirms gada.

Arī easyJet Īrijas kolēģi Ryanair, kuru finanšu gads sākas aprīlī, darīja zināmu, ka šā finanšu gada pirmajā pusē no aprīļa līdz septembrim lidsabiedrības peļņa pieaugusi līdz 596 miljoniem eiro (408,2 miljoni latu), salīdzinot ar 544 miljoniem eiro (380,8 miljoni latu) iepriekšējā gada attiecīgajā laika posmā.

Abas zināmākās Eiropas zemo cenu lidsabiedrības aizvien pieaugošos ieņēmumus skaidro ar pieprasījuma palielināšanos pēc zemo cenu aviosabiedrību pakalpojumiem ekonomiskās krīzes periodā un piesardzīgajā pēckrīzes laikā, kā arī ar lidot gribētājiem viegli pieejamo pakalpojumu klāstu. Tomēr zemo cenu lidoņu uzplaukuma iemeslu vidū tiek minēts arī to ierasti agresīvais mārketings un pret patērētājiem visai viltīgā cenu politika.

No starptautiskās lidostas Rīga 2012. gadā regulārus lidojumus veikušas trīs tipiskās zemo cenu aviokompānijas - Ryanair, Wizz Air un Norwegian Air Shuttle, Dienai apstiprināja lidostas pārstāve Elīna Krastiņa. Lidostas Rīga valdes priekšsēdētājs Aldis Mūrnieks, komentējot lidostas vēlmi jebkādas domstarpības ar Ryanair risināt diplomātiski, pat norādījis - «ņemot vērā, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji devušies strādāt uz ārzemēm, Ryanair pilda arī tādu kā sociālo funkciju - ārzemēs strādājošajiem ir iespējas biežāk apciemot radiniekus Latvijā».

Jāpiebilst, ka Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic netiek uzskatīta par tipisku zemo cenu lidsabiedrību aviācijas jomas analītiķu skatījumā un patlaban ierindojas to aviosabiedrību vidū, kura nevar lepoties ar peļņu un ir spiesta cīnīties ar finansiālām grūtībām.

Ne visi atbilst standartam

Galvenā zemo cenu aviokompāniju pazīme ir specifisks biznesa modelis, kuru 1971. gadā aizsāka amerikāņu kompānija Southwest Airlines. Tam ir virkne kopīgu iezīmju visās pasaules daļās, kur šāda veida lidsabiedrības ir izplatītas, respektīvi, Eiropā, ASV un Dienvidāzijā.

Patlaban par zemo cenu (low-cost, no-frills, budget, discount) lidsabiedrībām tradicionāli tiek uzskatītas aviokompānijas, kuras piedāvā pasažieriem zemākas lidojumu izmaksas, taču arī mazāku komfortu. Savukārt, lai kompensētu zaudējumus par biļešu cenu samazināšanu, dažādi papildu pakalpojumi, kuri iekļauti klasisko lidsabiedrību standarta cenā - uzkodas un dzērieni lidojuma laikā, bagāžas pārvadāšana, konkrētu sēdvietu rezervēšana un citi - zemo cenu lidsabiedrībās tiek piedāvāti par papildu samaksu.

Jāpiebilst, ka par zemo cenu lidsabiedrībām netiek uzskatītas reģionālās aviokompānijas, kuras piedāvā tikai ļoti ierobežotu cenā iekļauto pakalpojumu loku, vai lidsabiedrības, kuras dēvē sevi par zemo cenu lidsabiedrībām reklāmas nolūkos.

Tikai visnepieciešamākais

Kā izpaužas zemo cenu lidsabiedrību askētisms, zina ikviens, kas kaut reizi lidojis ar kādas lētās aviokompānijas lidmašīnu. Maksimāla vienkāršība salonā, tikai viena - ekonomiskā - klase, nekādu iepriekš rezervētu sēdvietu vai jebkādu citu ekstru bez papildus samaksas.

Tāpat zemo cenu lidsabiedrības par lidojumu galamērķiem izvēlas mazāk nozīmīgas, izmaksu ziņā lētākas lidostas, bet lidojumus uz lielajām lidostām veic agri no rītiem vai vēlu vakaros, ārpus tā dēvētajām pīķa stundām, izvēloties laiku, kad maksa par nolaišanos un pacelšanos lidostā ir mazāka. Zemo cenu lidsabiedrības arī cenšas visas operācijas - lidmašīnu apkopi, pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu - veikt pēc iespējas ātrāk gan tādēļ, lai samazinātu izmaksas, gan tādēļ, lai maksimāli izmantotu lidmašīnas. Tradicionāli arī netiek izmantoti lidostu autobusi, pārvietojamie gājēju tuneļi un citas tradicionālajām lidsabiedrībām pierastas lietas.

Īpaša uzmanība tiek atvēlēta arī lidmašīnām. Tās parasti ir iespējami ekonomiskas, kā arī tikai viena modeļa (visbiežāk Airbus A320 vai Boeing 737), kas ļauj ietaupīt, apmācot personālu un pilotus. Savukārt mazskaitlīgais apkalpojošais personāls uz zemes visbiežāk ir spējīgs pildīt un arī pilda uzreiz vairākus profesionālos pienākumus, it īpaši ņemot vērā, ka pasažieru apkalpošana ir maksimāli automatizēta un internetizēta.

Slēptie maksājumi

Īpašas uzmanības vērta ir šo lidsabiedrību cenu politika, kurai parasti ir daudz dažādu atlaižu. Bieži vien daži lidojumi tiek reklamēti kā bezmaksas vai par simbolisku maksu, gan norādot, ka lidostu nodevas un nodokļi cenā nav iekļauti. Prakse atkarībā no lidsabiedrības gan visbiežāk ir tāda, ka vidēji ap 10% vietu lidmašīnās tiek pārdots vispirms un par ļoti zemu cenu, bet pēc tam cenas tiek pakāpeniski vai arī strauji palielinātas, daudzos gadījumos sasniedzot vai pat pārsniedzot klasisko lidsabiedrību līdzīgos maršrutos piedāvātās cenas.

Tāpat gandrīz visas zemo cenu lidsabiedrības plaši praktizē tā dēvētos slēptos maksājumus, kad piedāvāto biļešu sākotnējās cenās ne tikai neiekļauj nodevas un nodokļus, bet arī piestāda dažādus papildus rēķinus, no kuriem izvairīties nav iespējams. Piemēram, maksu par kredītkartes izmantošanu, iegādājoties biļeti, turklāt kredītkarte gandrīz vienmēr ir vienīgais iespējamais veids, kā norēķināties par pirkumu. Tāpat gandrīz vienmēr atsevišķa maksa tiek pieprasīta arī par reģistrēšanos lidojumam internetā, kas parasti atkal ir vienīgais iespējamais veids, kā reģistrēties.

Jāpiebilst - ja dažas zemo cenu aviokompānijas arī pieļauj iespēju atgūt par biļeti samaksāto naudu, gadījumā ja pasažieru plāni mainās, tad neviens no slēptajiem maksājumiem gandrīz nekad nav atgūstams. Tieši tāpat, atsakoties no lidojuma, pasažieriem gandrīz nekad nav iespējams atgūt iepriekš samaksāto naudu par sākotnējā cenā neiekļautajiem pakalpojumiem - papildu bagāžas pārvadāšanu, konkrētas sēdvietas rezervēšanu, lidojuma apdrošināšanu, kas nereti tiek definēta kā obligāts maksājums. Pat neraugoties uz dažādu patērētāju tiesību aizsardzības organizāciju un virknes valdību centieniem apkarot šo praksi, zemo cenu aviokompānijas veikli izmanto atšķirības dažādu valstu likumdošanā, kamdēļ šādas darbības ir ļoti izplatītas.

Konkurē savstarpēji

Taisnīguma labad jānorāda, ka ne visas zemo cenu aviolīnijas iekļaujas iepriekš minētajos parametros - dažas lidsabiedrības mēdz ierādīt konkrētas sēdvietas, citas izmanto vairāku modeļu lidmašīnas, vēl citām nacionālā likumdošana liedz pārcentību salona vienkāršošanā.

Pieaugot zemo cenu lidsabiedrību skaitam, tām aizvien biežāk nākas konkurēt ne tikai ar klasiskajām aviokompānijām, bet arī savā starpā, palielinot cenā iekļauto pakalpojumu klāstu. Līdz Eiropai šī tendence gan vēl nav atnākusi, taču ASV vairākas zemo cenu lidsabiedrības jau piedāvā pasažieriem iespējas lidojuma laikā individuāli klausīties radio vai vērot satelīttelevīziju, kā arī pasniedz bezmaksas atspirdzinošos dzērienus. Iespējams, ka šāda nākotne - tuvināšanās klasisko aviosabiedrību standartiem - drīzumā gaida visu zemo cenu aviopārvadājumu nozari.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Veiksminieces Nav finanšu veiksminieces

Ryanair
Latvijā zināmākās zemo cenu lidsabiedrības, Īrijas galvaspilsētas Dublinas lidostā bāzētās Ryanair flote ir lielākā šāda veida aviokompāniju flote pasaulē - 302 lidmašīnas Boeing 737-800. Savieno 165 galamērķus Eiropā. Pēdējā biznesa gadā, kas noslēdzās 31. martā, Ryanair pārvadāja 75,8 miljonus pasažieru, gūstot 503 miljonus eiro (347 miljoni latu) peļņu pēc nodokļu nomaksas. Nodrošina avioreisus no lidostas Rīga uz Londonu, Dublinu Milānu, Briseli, Oslo, Stokholmu, Romu, Tallinu un citām pilsētām.

easyJet
Britu zemo cenu lidsabiedrība easyJet sīvi cīnās ar Ryanair par Eiropas vadošās zemo cenu lidsabiedrības titulu. easyJet galvenā bāze atrodas Londonas Lūtonas lidostā, bet no 191 lidmašīnas (Airbus A319 un Airbus A320) sastāvošā flote lido vairāk nekā 600 maršrutos, savienojot 134 galamērķus Eiropā. Pagājušajā biznesa gadā, kas noslēdzās 30. septembrī, easyJet pārvadāja 58,4 miljonus pasažieru, nopelnot 255 miljonus sterliņu mārciņu (222,6 miljoni latu) pēc nodokļu nomaksas.

Germanwings
Šī Vācijas zemo cenu aviokompānija (32 lidmašīnas, 86 galamērķi), kura pilnībā pieder klasiskajam aviopārvadātājam Lufthansa, 2008. gadā bija pasludinājusi lielus nākotnes mērķus - izveidot zemo cenu aviopārvadātāju apvienību, kas konkurētu ar Ryanair un easyJet Eiropā, kā arī ar Air Berlin Vācijā, tomēr šie plāni izgāzās savstarpēju nesaskaņu dēļ, un Germanwings joprojām ir Lufthansa zemo cenu aviopārvadājumu atzars. Lidsabiedrības finanšu rādītāji ir grūti pieejami, jo tiek iekļauti mātes uzņēmuma kopējā budžetā, taču zināms, ka Germanwings nerada zaudējumus un 2013. gadā plāno pārvadāt 18 miljonus pasažieru.

Flybe
Lielbritānijā bāzētā Flybe oficiāli atzīta par kontinenta lielāko reģionālo lidsabiedrību, vienlaikus būdama arī zemo cenu aviokompānija. Flybe, kuras galvenā bāze atrodas Ekseteras starptautiskajā lidostā Devonas grāfistē, no 70 lidmašīnām sastāvošā flote veic lidojumus uz 102 galamērķiem Eiropā, kā arī dominē Lielbritānijas iekšzemes lidojumos - ar Flybe lidmašīnām pērn lidoja 26% jeb katrs ceturtais iekšzemes pasažieris. 2011. gadā Flybe pārvadāja gandrīz 7,1 miljonu pasažieru, bet lidsabiedrības peļņa pēc visu nodokļu nomaksas bija 3,8 miljoni sterliņu mārciņu (3,3 miljoni latu). 2012. gadā šis rādītājs plānots 6,4 miljonu sterliņu mārciņu (5,6 miljoni latu) apmērā.

Norwegian Air Shuttle
Norvēģu Norwegian Air Shuttle ir zemo izmaksu aviosabiedrība, otrā lielākā aviokompānija Skandināvijā. 2011. gadā pārvadāja 15,7 miljonus pasažieru. Kopš 2007. gada strādā ar peļņu. 2012. oktobrī aviokompānijai bija 66 lidmašīnas, visas Boeing 737. No lidostas Rīga veic lidojumus uz Ziemeļvalstīm - Oslo un Tronheimu Norvēģijā, Kopenhāgenu, Stokholmu, kā arī uz Dubaju.

Air Berlin
Air Berlin ir Vācijas otrā lielākā aviokompānija (pēc Lufthansa), vērtējot pēc pārvadāto pasažieru skaita, un trešā lielākā zemo cenu aviokompānija Eiropā pēc šī rādītāja. 2011. biznesa gadā, kas noslēdzās 31. decembrī, kompānija pārvadāja 35,3 miljonus pasažieru. Air Berlin 170 lidmašīnu flote savieno gandrīz 200 galamērķus Eiropā, tomēr lidsabiedrība strādā ar zaudējumiem - 2011. biznesa gadā tie sasniedza 271,8 miljonus eiro (187,5 miljoni latu).

Wizz Air
Ungārijas zemo cenu lidsabiedrības Wizz Air 39 lidmašīnu flote savieno 66 galamērķus gandrīz tikai maršrutos Austrumeiropa-Rietumeiropa. 2011. gadā Wizz Air pārvadāja 11 miljonus pasažieru, aptuveni puse no kuriem bija no Polijas, tāpat lidsabiedrība veic lidojumus uz Lietuvu. Wizz Air nav finansiāli veiksmīga, bet tas tiek skaidrots ar šauro reģionu, kurā strādā aviokompānija. Nodrošina avioreisus no lidostas Rīga uz Londonu, Oslo un vēl dažām Eiropas pilsētām, nākampavasar plāno sāk lidojumus uz Norvēģijas pilsētu Bergenu.

Avoti: Nosauktās aviokompānijas un starptautiskā lidosta Rīga

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?