Vai jūs esat gatavi veidot koalīciju ar Saskaņas centru? Pozitīva atbilde uz šo jautājumu vēl pirms pieciem gadiem līdzinājās politiskai pašnāvībai. Tagad mēģinājumi piešūt iespējamo sadarbību ar SC, lai sagrautu politiskā konkurenta reitingu, izskatās komiski.
Saskaņas centrs vairs nav spitālīgie. Rīgas fenomens ir panācis SC pieņemšanu lielā latviešu daļā. Pat tad, ja cilvēki nav balsojuši par šo partiju, nemaz īsti tā nesimpatizē, viņi tomēr lielākoties nav arī klaji naidīgi noskaņoti, un SC jau tiek akceptēta kā caurmērā jebkurš politikas dalībnieks.
Latvijas galvaspilsētā Rīgā SC darbojas kā varas partija, un Dziesmu svētku gājienā neviens Ušakovam virsū nemetas. Tāpēc bērnudārza līmeņa pirksta rādīšana - «bet tu ar SC draudzējies» - vairs nestrādā kā agrāk.
Taču Valdis Dombrovskis, iespējams, aizņemtības dēļ, to nav pamanījis. «Repšes attīstības biedrība. Šeit ir skaidri jāuzdod jautājums - kā viņi redz savu nākotni, pēc vēlēšanām pārtopot par partiju, - vai viņi ir gatavi veidot koalīciju ar SC? Visticamāk, atbilde būs izvairīga,» Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes rīkotajā diskusijā sprieda premjers, piebilstot, ka SC jau agrāk ir pierādījis savu spēju strādāt ar «oligarhiem». Varam pastrīdēties, vai to nav pierādījusi arī pati Vienotība, kas ir veidojusi ne vienu vien koalīcijas valdību kopā ar partijām, kurās darbojās politiķi, kas vēlāk tika nosaukti par «oligarhiem».
Taču te nav ko strīdēties, jo ir skaidrs, ka premjera apsūdzības Repšes veidotajai partijai nav nekas cits kā paziņojums, ka viņi sadarbosies ar «sliktajiem» (SC) un «sliktajiem» (oligarhiem) - tātad paši ir ļoti slikti. Te tikai noteikti ir jāatgādina, ka Einars Repše ir ne tikai Jaunā laika dibinātājs, no kura nāk pats Valdis Dombrovskis, bet arī viens no Latvijas Nacionālās neatkarības kustības dibinātājiem 1988. gadā, kad daudzi tagadējie nacionālisti vēl bija karsti PSKP fani vai staigāja īsās bikšelēs zem galda.
Tāpēc man ir grūti noticēt Valda Dombrovska stāstītajam, ka Einars Repše veido «SC pilotprojektu». Izdosies viņam tas vai neizdosies, bet ir skaidrs, ka Einars Repše kopā ar domubiedriem veido savu projektu. Un pats par sevi saprotams, ka politiska projekta mērķis ir varas iegūšana.
Pārmest partijai, ka tā tiek dibināta, lai nonāktu valdībā, ir naivi, bet pat patlaban ir skaidrs - ir ļoti augsta varbūtība, ka viena no valdību veidojošajām partijām būs Saskaņas centrs, kas tādā gadījumā būs tikai liela nākamās valdības priekšrocība. Jo beidzot mums būs valdība, kas tiešām ir spējīga vienot visu sabiedrību, ko nespēja Vienotība, par spīti tās ambiciozajam nosaukumam.
Kas tad notiks, ja tiks izveidota valdība, kurā ir SC un Repšes partija, un varbūt vēl kāds cits, bet nav Vienotības? Arī uz šo šausminošo iespējamību sniedz atbildi premjers. Atbilde ir nedaudz kurioza. «Ja tiks īstenots SC projekts, Latvija politiskās vides attīstībā atkritīs atpakaļ par desmit gadiem,» ir pārliecināts Valdis Dombrovskis.
Kas tad bija pirms desmit gadiem, kuros mēs atkritīsim atpakaļ? Pirms desmit gadiem mēs bijām neatkarīga valsts. 2014. gadā būs desmit gadu, kopš esam Eiropas Savienībā, kurā iestājāmies, starp citu, ar pilnīgi citiem nosacījumiem, nekā to paredz Lisabonas līgums. Acīmredzot tiem, kuri sapņo par unitāru Eiropas valsti, atkrišana atpakaļ neatkarības situācijā ir lielākais murgs. Viss darbs vējā, un atkal būs neatkarīga Latvija. Vai tiešām Valdis Dombrovskis domā, ka uz to mūs aizvedīs Saskaņas centrs?
Lai gan taisnība, ka patstāvīgu, Latvijas interesēm atbilstošu politiku mēs varam īstenot tikai, ja visi Latvijas iedzīvotāji strādā kopā un draudzīgi Latviju uzskata par kopīgu valsti, nevis latvieši karo pret krieviem, kā tas lielā mērā ir bijis pēdējos divdesmit gadus, nedomāju, ka tā ir domājis Valdis Dombrovskis.
Kur vēl pirms desmit gadiem var atkrist Latvija? Pie tā, ka Repše kļūs premjers? Jo tieši pirms desmit gadiem Latvijas valdību vadīja Einars Repše. Es nezinu, vai Dombrovskis grib mūsu iebaidīt ar Repšes valdību, kas ideoloģiski tomēr ir Vienotība viens pret viens, tikai vēl tādā naivi reformistiskā izpildījumā, kas tagad ir zudis, dodot vietu varas partijas rūdījumam.
Nē, Dombrovskis biedē, ka, nākot pie varas SC, varot atgriezties «oligarhu laiki», kā tas esot bijis pirms desmit gadiem, kad, jāsaka, valsti gan vadīja Jaunā laika valdība. Lai pateiktu, ka tad notiks kāda īpaša Latvijas politiskās vides traģēdija, ir jāpasaka, ka pašreizējā politiskā vide ir kvalitatīvi citāda. Domāju, ka politiskās vides kvalitāte gan profesionālā, gan ētiskā ziņā pēdējos desmit gados ir gājusi deģenerācijas virzienā.
Prudentijas bez konkursa, slēgtās sēdes, mahinācijas, savējie valdēs, ministri dzērāji, draudzeņu apdāvinātāji un sīki blēži. Piedodiet, bet pat 2003. gadā kaut kas tāds nebija iespējams! Vienotībai un tās satelītpartijām nav neviena argumenta, ar ko viņi būtu ētiski pārāki par citiem.