Bēgļu centri pārpildīti
Migrantu pieplūdums vissmagāk skāris Itālijai piederošo Lampedūzas salu, kas atrodas 100 kilometru no Āfrikas. Sala jau izsenis bijusi iecienīts punkts ceļā uz Eiropu migrantiem, kas bēg no vajāšanas, nabadzības vai kara dzimtenē. Tomēr nemieri Ziemeļāfrikā un karš Sīrijā novedis pie strauja bēgļu skaita pieplūduma, ar ko Itālija vairs netiek galā.
Lampedūzas bēgļu centrā ir 250 vietu, taču šobrīd tajā izmitināti jau ap 1000 migrantu. Sicīlijā izsludināts ārkārtas stāvoklis, kas ļauj mobilizēt papildspēkus no visas valsts, lai palīdzētu Lampedūzai risināt bēgļu krīzi.
Šonedēļ Itālija pastiprināja patruļas Vidusjūrā, lai pārtvertu migrantu kuģus un samazinātu traģēdiju risku. Vienas dienas laikā vien Itālijas flote pārtvēra trīs nelaimē iekļuvušas migrantu laivas, izglābjot 370 migrantu.
Vidusjūrā līdz ar Itālijas krasta apsardzes un policijas kuteriem patrulē arī trīs flotes kuģi un četri helikopteri. Nepieciešamības gadījumā tiek izsauktas arī divas izlūklidmašīnas, kas aprīkotas ar nakts redzamības ierīcēm.
Migrācijas jomas eksperti norādījuši, ka ar patruļām Vidusjūrā nepietiks, lai atrisinātu Itālijas un visas Eiropas bēgļu krīzi, un aicinājuši aktīvāk apkarot cilvēku kontrabandistus.
Itālija sauc pēc ES palīdzības, un tai piebalsojusi arī Malta. Valstis aicinājušas Eiropu piešķirt papildu līdzekļus bēgļu krīzes risināšanai. Itālija aicinājusi mainīt arī ES patvēruma piešķiršanas sistēmu.
ES likumi paredz, ka bēgļi jāizmitina valstī, kurā tie sākotnēji ieradušies, kamēr tiek izskatīti imigrantu patvēruma meklēšanas pieprasījumi. Itālija lūdz citu valstu solidaritāti, uzsverot, ka nav vainīga, ka atrodas pie ES jūras robežas. Tikmēr valstīm, kas atrodas uz ziemeļiem, ir savi pretargumenti. Statistika vēsta, ka 2012. gadā visvairāk patvēruma meklētāju uzņēmusi Vācija, Zviedrija un Lielbritānija.
Eiropa kā glābiņš
Kopumā šogad Itālijas krastus sasnieguši jau vairāk nekā 35 000 migrantu, pavēstīja Itālijas Iekšlietu ministrija. Ap 9800 bēgļu nāk no Sīrijas, 8800 - no Eritrejas, bet 3100 - no Somālijas. Sīrieši bēg no pilsoņu kara, bet Somālijā jau divas desmitgades nerimst konflikts un lielu daļu valsts kontrolē islāma kaujinieki. Cilvēktiesību aizstāvju organizācijas norāda, ka Eritrejas iedzīvotāji bēg, jo valsts pārvēršas par «gigantisku cietumu», ziņoja raidsabiedrība BBC. Valstī ir ap 10 tūkstošiem politieslodzīto.
Divas trešdaļas bēgļu jūras ceļojumu uz Eiropu uzsāk Lībijā. Cilvēki gatavi atdot kontrabandistiem visus savus ietaupījumus un riskēt ar dzīvību, sēžoties mazās, pārpildītās laiviņās, lai iekļūtu ES teritorijā.
«Ja man jāmirst ceļā, tad jāmirst. Es labāk mirstu nekā dzīvoju nabadzībā,» BBC sacīja kāds Lībijas galvaspilsētā Tripolē sastapts tunisietis. Viņš jau četras reizes mēģinājis doties uz Eiropu no Tunisijas, taču nesekmīgi. Tiklīdz iekrājis naudu, puisis nolēmis izmēģināt laimi Lībijā. Viņš neslēpa, ka nāksies kontrabandistiem samaksāt ap 2500 dolāru (1300 latu). Daudzi viņa paziņas, lai iegūtu naudu ceļam uz Eiropu, pārdevuši mātes zeltlietas, kazas, govis un pat māju.
ES kritizēta par to, ka koncentrējas tikai uz augsti kvalificētu migrantu uzņemšanu, un Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs aicinājis palielināt iespējas migrantiem legāli ierasties ES. «Eiropai beidzot jāsaprot, ka tas ir imigrācijas kontinents,» citēja Der Spiegel.