Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Bezlimitu plāni balsta mobilos sakarus

Mobilo telekomunikāciju biznesā maksas iekasēšana par norunāto minūšu un īsziņu apjomu atkāpjas otrajā plānā, priekšplānā izvirzot dažāda veida pakalpojumus, kurus klientiem var pārdot pa mobilo sakaru kanāliem, kā arī aizvien populārāku padarot datu pārraidi.

Šādu mobilo sakaru pakalpojumu nozares attīstību veicina arī pārmaiņas mobilo tehnoloģiju jomā. Patlaban gan tehnikas progress, gan mārketinga dzelžaini maigā roka arvien noteiktāk mēģina iestūķēt klientu kabatās vairs ne tālruņus, bet gan minidatorus viedtālruņu izskatā. Klasiskie mobilie tālruņi aizvien vairāk kļūst par pensionāru, pirmklasnieku un konservatīvu minimālistu izvēli.

Brīvības ietekme

Pēdējā laikā visiem trim vadošajiem Latvijas mobilo telekomunikāciju operatoriem parādījušies piedāvājumi, kas dažādās variācijās paredz neierobežotu zvanīšanas un īsziņu sūtīšanas apjomu uz mobilo telekomunikāciju un fiksētā tīkla abonentiem.

Pagājušā gada septembrī Latvijas Mobilais telefons (LMT) sāka piedāvāt klientiem pieslēgumu Brīvība ar neierobežotu sarunu minūšu un īsziņu skaitu uz visiem telekomunikāciju tīkliem Latvijā. Pēc jaunā tarifa ieviešanas novērots, ka pat lietotāji, kam iepriekš bija pieslēgumi ar pietiekami lielu zvanu un īsziņu limitu, izvēloties Brīvību, sākuši runāt un sūtīt īsziņas daudz vairāk - īsziņu sūtīšana pieaugusi par 56%, zvanīšana LMT abonentiem - par 25%. Savukārt par 50% pieaudzis minūšu skaits zvaniem uz citiem populārākajiem mobilo sakaru tīkliem.

Šobrīd Brīvību lieto jau vairāk nekā 200 tūkstoši klientu, Dienai uzsver LMT preses sekretāre Elīna Lidere. Savu pārstāvēto uzņēmuma slavējot, E. Lidere norāda, ka LMT pieslēgums Brīvība «piedāvā bezlimitu pieslēgumu patiešām uz visiem telekomunikāciju tīkliem Latvijā».

Pat trīs varianti

Tele2 tarifu plānus ar neierobežotām sarunu minūtēm, īsziņām un ierobežotu datu apjomu sāka piedāvāt pērnā gada septembra vidū, taču pašlaik stabilā piedāvājuma trijotne Zelts, Nr. 5 un Zelta Zivtiņas tarifu plāns No limit pastāv kopš oktobra vidus.

«Mēs redzam, ka ir aktīvi runātāji, kas gatavi runāt pat desmit un vairāk stundu mēnesī, taču cilvēku runāšanas spējām ir robežas, un norunāto minūšu skaits, ieviešot jaunos tarifus, būtiski nav audzis,» pauž Tele2 komercdirektors Jānis Spoģis.

Savukārt, salīdzinot Tele2 pērnā gada trešā un ceturtā ceturkšņa datus, redzam, ka līdz ar jaunajiem tarifiem par aptuveni 10% palielinājies nosūtīto īsziņu apjoms. Mobilajam operatoram ar samērā nostabilizējušos klientu paradumiem tas ir nozīmīgs pieaugums, norāda J. Spoģis. Līdztekus par 10% palielinājies arī datu pārraides apjoms.

Pēdējo J. Spoģis saista arī ar straujo viedtālruņu pārdošanas un lietošanas pieaugumu pērnā gada nogalē. Te jāatgādina, ka pērn decembrī nopirkto viedtālruņu skaits Latvijā pirmo reizi pārsniedza pusi no pārdoto telefonu kopskaita.

Pēc J. Spoģa teiktā, modernie viedtālruņi - ar Android, Apple operētājsistēmām (OS) - veido ap 15% no Tele2 tīklā esošo tālruņu, bet vecāki viedtālruņu modeļi (ar Symbian un citām OS) - ap 20-25%.

Šogad kopējais Latvijā iegādāto viedtālruņu skaits varētu jau būt ap 150 tūkstošiem, lēš Tele2 pārstāvis. Pēc viņa vērtējuma, pie labas pirktspējas un cenām gada laikā varētu pienākt klāt ap 10% klientu ar viedtālruņiem. Jo lielāks piedāvājums, jo demokrātiskākas cenas būs viedtālruņiem. Tādēļ, ja līdzās jau esošajai Apple un Android OS sistēmai konkurences cīņā iesaistīsies telefoni ar Windows Phone operētājsistēmu, klients būs tikai ieguvējs. Tādējādi, tieši pateicoties aizvien augošajai konkurencei, daudziem klientiem būs iespēja izvēlēties starp vienkāršu viedtālruni un parastu mobilo tālruni, jo cenas tiem būs līdzīgas, un likumsakarīgi priekšroka aizvien vairāk tiks dota viedtālruņiem.

Paradumi nemainoties

Ar bezlimita tarifu plāna Bite 5.55 ieviešanu pakalpojumu izmantošanas pieaugums ir konstatēts, taču lielai daļai to klientu, kuri izvēlējās bezlimita tarifa plānu, lietošanas paradumi neesot būtiski mainījušies, Dienai izklāsta Bite Latvija Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Oksana Stankeviča.

Tarifu plānu Bite 5.55 operators sāka piedāvāt 2012. gada oktobrī, un pašlaik aptuveni 20% Bites klientu lieto neierobežoto sarunu tarifu.

Lielākā daļa, kas vēlējās bezlimita tarifu, pārgāja uz to, tiklīdz sākām piedāvāt šādu iespēju, stāsta O. Stankeviča. Savukārt daudzi klienti, izvērtējot savus paradumus, nonākuši pie secinājuma, ka viņi var maksāt mazāku mēneša maksu, pilnīgi iekļaujoties noteiktajās minūtēs.

«Augstie tarifi - tas bija agrāk. Tad savu peļņu operatori ne vienmēr ieguldīja attīstībā, cenu samazināšanā. Tagad, kad mobilo sakaru tirgū tarifu plānu maksa ir zemāka, tieši akcionāru peļņa būs mazāka. Rentabilitāti un attīstību mobilo sakaru operatoriem nodrošina līgumattiecību pārskatīšana, izmaksu pārvērtēšana un, protams, tehnoloģiju attīstība. Tā ir visas pasaules tendence, tādēļ lielākais mobilo operatoru izaicinājums ir šo praksi turpināt,» uzskata O. Stankeviča.

Pēc viņas teiktā, 2012. gadā no citiem operatoriem uz Biti ir pārnākuši kopumā 93 487 cilvēki. Tas nozīmējot, katrs otrais jeb 52% klientu, kuri izlēmuši mainīt operatoru, izvēlējušies pārnākt uz Biti. Savukārt klientu, kas no Bites izvēlējušies pāriet pie citiem, esot tikai 22 521.

Bites tīkla pārklājums gan tiek vērtēts kā vājāks, salīdzinot ar abiem vecākajiem operatoriem, kuri jau izvērsuši savus trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru tīklus, bet LMT pat arī jau ceturto paaudzi (4G). O. Stankeviča apgalvo, ka šogad 98% iedzīvotāju ir pieejams 2G tīkla pārklājums, kas nodrošina saziņu, bet vairāk nekā 20 Latvijas pilsētu iedzīvotājiem jeb 66% zvanītāju pieejams 3G pārklājums - interneta lietošanai telefonā vai planšetdatorā. Tehniski 3G pārklājums nodrošinot interneta ātrumu līdz pat 21 MB/sek., bet vidējais interneta izmantojuma ātrums ir 6-7 MB/sek., kas esot pietiekami, lai savā viedtālrunī vai planšetdatorā skatītos arī video.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Tarifu plāni bez limita

Latvijas Mobilais telefons
Brīvība, cena: Ls 6,99 (Bezmaksas zvani uz visiem 55 tīkliem Latvijā, bezmaksas datu pārraide - 50 MB.)
Tele2
Nr. 5 cena: Ls 5 (Bezmaksas zvani Tele2, Bite, LMT, Amigo un Lattelecom tīklos, bezmaksas datu pārraide - 500 MB.)
Zelts, cena: Ls 7,99 (Zvani bez limita, bezmaksas datu pārraide - 2 GB.)
Zelta Zivtiņa No limit, cena: Ls 4,99 (Zvani bez limita uz Tele 2, LMT (t. sk. Amigo), Bite un Lattelecom tīkliem, bezmaksas datu pārraide - 10 MB.)
Bite Latvija
BITE 5.55, cena: Ls 5,55 (Neierobežoti zvani uz Bite, LMT, Tele2 un Lattelecom, bezmaksas datu pārraide - 500 MB.)
Avoti: LMT, Tele2, Bite Latvija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?