Sniegs no ezeriem
Kopš nedēļas sākuma ASV ziemeļaustrumu rajonos ap Lielajiem ezeriem sasnidzis tik daudz sniega, cik parasti gada laikā. Līdz ceturtdienai vietām Ņujorkas štatā, kurā vismaz desmit apgabalos ir izsludināta ārkārtas situācija, sniega segas biezums pārsniedzis pusotru metru, un sinoptiķi prognozē, ka līdz piektdienai tas varētu palielināties vēl par pusmetru, informēja BBC.
Spēcīgo un ilglaicīgo snigšanu izraisīja tā saucamie «ezera efekta nokrišņi». Aukstas un sausas gaisa masas no Kanādas sasniedza Lielos ezerus, kuru ūdens temperatūra novembrī vēl ir relatīvi silta. Šķērsojot neaizsalušo ezeru ūdeņus, gaisa masas uzņēma mitrumu un sasila, un pēc to pacelšanās augšup izveidojās nokrišņu mākoņi, kas izraisīja intensīvu snigšanu ezeru piekrastes rajonā, skaidro izdevums National Geographic.
Sinoptiķi atzīst, ka šī parādība nav nekas neparasts, bet šoreiz sniegot nepieredzētos daudzumos. «Aukstais gaiss šogad ļoti agri sasniedza Lielos ezerus, kuru ūdens vēl bija silts,» stāsta ASV Nacionālās okeāna un atmosfēras administrācijas Nacionālo klimata datu centra direktors Tomass Pītersons. «Ja šīs pašas gaisa masas ezerus sasniegtu janvārī, kad ūdens temperatūra ir daudz zemāka, mums nebūtu jāpiedzīvo tas, ko mēs piedzīvojam pašlaik.»
Tie paši arktiskie vēji, kas ASV ieradās no kaimiņvalsts Kanādas, lielākajā daļā valsts vidējo gaisa temperatūru pazeminājuši par astoņiem līdz 19 grādiem pēc Celsija. Otrdien visos 50 ASV štatos gaisa temperatūra noslīdēja līdz nullei vai zem tās. Tā bija aukstākā novembra diena valstī kopš 1976. gada. Piemēram, mūžzaļās Floridas pilsētā Pensakolā gaiss atdzisa līdz mīnus diviem grādiem pēc Celsija.
Mirst, tīrot sniegu
Ekstrēmos laikapstākļus vissmagāk uz savas ādas izjūt ASV Ņujorkas štata pilsētas Bufalo iedzīvotāji, kuri ir pieraduši pie aukstām un sniegotām ziemām, bet šonedēļ pieredzētais ir pārsteidzis arī viņus.
Vietām pilsētā un tās apkaimē sniega segas biezums ir ap diviem metriem, cilvēki ir iesprostoti ēkās un automašīnās. Noliktavas darbinieks Toms Vilsons kopā ar vairākiem kolēģiem 36 stundas bija iesprostots darbavietā, kurai nevarēja piekļūt sniega dēļ. «Sākumā es gulēju uz preču paliktņa, pēc tam uz biroja krēsliem. Tad es atradu neatvērtu iepakojumu ar sūkļiem, ko izmantoju kā spilvenu,» vīrietis stāsta laikrakstam The Globe and Mail.
Glābšanas dienesti saņēmuši zvanus par māju jumtiem, kas iebrukuši zem sniega svara; kāds zēns guvis savainojumus, sagrūstot viņa ģimenes mājas lievenim. Bufalo iedzīvotājs Džefs Gornijs desmit stundu esot pavadījis uz savas mājas jumta, lai notīrītu sniegu. Bailēs par ēku drošību varasiestādes aicinājušas iedzīvotājus bez īpaša iemesla neuzturēties publiskās ēkās, piemēram, lielveikalos.
Līdz šim dabas stihija Bufalo ir paņēmusi vismaz astoņu cilvēku dzīvību. Daļa no viņiem ir miruši no sirdstriekas, kas viņus piemeklējusi, tīrot sniegu ar sniega lāpstu. Ārsti aicinājuši sirdsslimniekus un sirmgalvjus atturēties no sniega tīrīšanas, kas ir fiziski smaga nodarbe.
Varasiestādes slēgušas 225 kilometrus garu Ņujorkas štata autostrādes posmu, kas stiepjas gar Ēri un Ontārio ezeru. Sniegavētru laikā tur šonedēļ tika ieputinātas vairāk nekā simt automašīnu, kuru pasažieriem pat diennakti nācās gaidīt glābēju ierašanos. Neapdomīgi autovadītāji ignorēja liegumu izmantot autostrādi un tika ieputināti, radot papildu darbu glābšanas dienestiem un uz stihijas skartajām vietām nosūtītajiem nacionālās gvardes karavīriem.
Štata gubernators Endrū Komo paziņojis, ka ielu un ceļu attīrīšanai būs nepieciešamas četras līdz piecas dienas, tādēļ iedzīvotāji ir aicināti bez vajadzības nepārvietoties ar braucamajiem. Laika prognozes liecina, ka nedēļas nogalē ASV ziemeļaustrumos strauji kļūs siltāks un gaisa temperatūra varētu pakāpties pat līdz plus 17 grādiem pēc Celsija. Straujais atkusnis kopā ar solītajām lietavām var izraisīt plūdus.