Atzīstu, rudens sezonā aizvien biežāk klīnikā atved dzīvniekus ar ādas un apmatojuma problēmām. Izskaidrojums ir vienkāršs - apkures laikā gaiss dzīvokļos kļūst sausāks, un šis faktors negatīvi ietekmē dzīvnieka apmatojumu un ādu. Tā kļūst sausa un pastiprināti blaugznojas, apmatojums kļūst nespodrs.
Apkures sezonā gaiss dzīvoklī noteikti jāmitrina. Var izmantot speciāli šim nolūkam paredzētas ierīces vai, piemēram, mākslīgos ūdenskritumiņus.
Ne mazāk svarīgi ir rudens un ziemas periodā dzīvniekam papildus dot vitamīnus, kas uzlabo ādas un apmatojuma stāvokli. To sastāvā galvenokārt ir omega 3, omega 6 taukskābes, A, B grupas vitamīnu komplekss, vitamīns E, kā arī cinks. Šāds «kokteilis» baros ādu un uzlabos apmatojuma stāvokli.
Sunim un kaķim jebkurā gadalaikā nepieciešams svaigs gaiss. Apkures sezonā dzīvoklis jāvēdina biežāk! Taču es vienmēr brīdinu tieši kaķu īpašniekus, kuri logus atver tā saucamajā vēdināšanas režīmā. Nekādā gadījumā neatstājiet logus atvērtus šādā veidā savā prombūtnes laikā! Kaķis ir ļoti ziņkārīgs un aktīvs dzīvnieks, viņam patīk ložņāt, rāpties un izzināt pasauli, un ļoti bieži kaķi cenšas pa loga spraugu izlīst ārā uz ielas vai dārzā! Tas kaķim var beigties letāli, jo, atvērtajā loga spraugā iesprūstot, kaķi pašu spēkiem izrausties ārā nespēj. Logā vēdināšanas režīmā izveidojusies sprauga ir kā ķīlis, kurā dzīvnieks nevar ne atsperties, ne izkārpīties laukā pats saviem spēkiem. Katrs mēģinājums atbrīvoties beidzas ar vēl ciešāku iesprūšanu spraugā. Nesagaidot palīdzību, kaķim tiek bojāti iekšējie orgāni - nieres un aknas, un bieži vien nokavēto palīdzību saņēmušo dzīvnieku vairs neizdodas izglābt.
Vēdinot dzīvokli, stingri jāievēro vēl viens noteikums - telpās nedrīkst pieļaut caurvēju. Arī tas dzīvniekiem, it īpaši putniem, ir ļoti kaitīgs.
Dzīvnieki, tāpat kā cilvēki, mēdz saaukstēties. Īpaši tas attiecas uz īsspalvainiem dzīvniekiem vai tiem, kuriem nav apmatojuma. Ja novērojat, ka mīlulis šķauda vai sāk klepot, ja tam asaro acis vai ir izdalījumi no deguna, noteikti dodieties pie veterinārārsta, kurš noteiks šo simptomu iemeslu. Daļēji ar apkures sezonu saistīts cits fakts - dzīvniekiem, kuri visu laiku uzturas tikai dzīvoklī, pavilna uzaug plānāka, jo organisms pielāgojies dzīvei siltumā un nav nepieciešamības sargāties no stipra sala. Šajā gadījumā, dodoties garākās pastaigās stipra lietus laikā vai salā, vēlams iegādāties vai pašam pagatavot atbilstošu apģērbu kombinezona vai jakas veidā. Pie aukstuma jāpieradina pamazām.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste