Slavēšana vietā?
Turpinot mērīt, cik atvērta katra valsts ir biznesam, Pasaules Banka savā jaunākajā ziņojumā Doing Business 2010 Latviju ierindojusi divas vietas augstāk nekā pērn. Tātad nu ieņemam 27.vietu vairāk nekā 180 valstu konkurencē. Vērā ņemti dažādi faktori - cik viegli uzņēmumu reģistrēt, cik pieejami ir kredīti, kā vērtējama nodokļu politika, apstākļi investoriem un cik viegli ir uzņēmumu likvidēt. Tieši šajā jautājumā Latvija saņēmusi «+1» atzīmi, kas nozīmē, ka šim procesam nu vajadzētu prasīt mazāk uzņēmēja pūļu. Uzņēmumu reģistra (UR) vadītājs Ringolds Balodis gan iebilst un, papētot Doing Business metodoloģiju, norāda, ka šie ir veci lauri un tie Latvijai pienākas par jauno tiesisko maksātnespējas regulējumu jeb grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas spēkā stājās no pērnā gada sākuma. Tātad lielos vilcienos izmaiņas procesā, kā notiek uzņēmuma likvidācija, mūsu valsts pēdējā gada laikā nav piedzīvojusi. Ja nu tikai UR darbinieki, ņemot vērā jūtamo, krīzes atnesto likvidācijas vilni, iemanījušies raitāk strādāt, spriež R.Balodis.
Vienam vieglāk
Visvieglāk likvidēties allaž ir bijis individuālajiem komersantiem - tiem ceļš līdz izslēgšanai no Komercreģistra aizņem apmēram nedēļu. Garais process izpaliek, jo individuālais komersants ir fiziska persona, skaidro UR Komersantu un uzņēmumu reģistrācijas nodaļas vadītāja valsts notāre Vita Zīle. Vienlaikus gan jāņem vērā, ka individuālais komersants atšķirībā no SIA atbild ar visu savu mantu. Un, ja tas nonāk parādos vai tiesiskā strīdā ar kādu, tad vēl trīs gadus pēc tā izslēgšanas no Komercreģistra kreditori var vērsties tiesā ar savu prasījumu, neļaujot izbijušajam komersantam rāmi dzīvot.
Manta visu sarežģī
Gara ņemšanās izpaliek arī SIA, ja nav mantas, ko sadalīt. Tādi gadījumi gan ir visai reti un vairāk raksturīgi jaunām SIA, kas vēl nav paspējušas mantu uzkrāt. Ja nu tiek apjausts, ka ar esošo mantu nepietiek, lai nosegtu visu kreditoru prasības, tad lieta jau nonāk ārpus UR kompetences un tiek sākts maksātnespējas process.
Uz ātrāku lietu virzību var cerēt arī tās SIA, kurās ir viens dalībnieks. Tad īpašnieks pats kļūst par likvidatoru jeb visa procesa vadītāju (ja īpašnieki ir vairāki, tad likvidators jāizvirza visu dalībnieku sapulcē), un šādā gadījumā nav nepieciešams sasaukt sapulces un saskaņot lēmumus. Ja vēl piedevām nav mantas, ko dalīt, ceļš līdz komercsabiedrības izslēgšanai no reģistra ilgst trīs četrus mēnešus. Ātrāk gan nav iespējams, jo likvidācijas procesam ir divas kārtas. Pirmā ir procesa sākšana, iesniedzot UR tādus dokumentus kā reģistrācijas apliecība, pieteikums par likvidācijas sākšanu un kvīts par samaksātu valsts nodevu desmit latu apmērā. Šo visu izskata UR notāri ilgākais triju darbdienu laikā. Ja valda steiga, tad, samaksājot trīskāršu nodevu, izskatīšana var noritēt arī vienas dienas laikā. Kad notāri iesniegto izskatījuši, tie veic ierakstu Komercreģistrā, ka uzņēmumam ir sākts likvidācijas process, un vienlaikus publicē šos jaunumus, kā arī ieceltā likvidatora vārdu laikrakstā Latvijas Vēstnesis. Šis ir brīdis, kad SIA (vai akciju sabiedrība, uz kuru attiecināms tāds pats notikumu ritējums) var nodoties likvidācijas procesam atbilstoši tam, kā tas noteikts Komerclikumā, saka V.Zīle, piemēram, nosūtīt paziņojumu par šo pavērsienu visiem kreditoriem. Kopš publikācijas Latvijas Vēstnesī tiem tiek dots laiks vismaz triju mēnešu garumā, lai attaptos un pieteiktos uz savu daļu pīrāga, kas ir ceļā uz izzušanu no Komercreģistra. Kad publikācija parādījusies, sākas otrais likvidācijas posms un UR no uzņēmēja pieprasa iesniegumu par izslēgšanu no Komercreģistra, likvidācijas slēguma finanšu pārskatu un sabiedrības atlikušās mantas sadales plānu, ja veikta revīzija, tad arī revidenta atzinumu. Nepieciešama arī izziņa no Valsts ieņēmumu dienesta par to, ka nav parādu.