Saglabājot formātu «kritizējam, bet konstruktīvi», iesākšu tomēr ar ķildīgu apgalvojumu, ka Ministru kabineta 3. marta sēde bija traģikomiska.
Mums ir divi saskaitāmie. Pirmais: bezgalīgi cilātie drošības jautājumi, starp kuriem dabasgāzes piegāžu dažādošana kā enerģētiskās drošības stūrakmens ir neiztrūkstošs. Otrais: vismaz formāli deklarēta valdības locekļu vēlme, lai sabiedrība saprot apspriestā un nolemtā jēgu (ne velti minētajā sēdē tieslietu ministrs lūdza savu padoto paplašināti ziņot par kādu diezgan specifisku jautājumu, norādot, ka sēdes gaitai seko līdzi arī ārpus Brīvības ielas nama). Labi. Un kā tad veicās ar ļoti svarīgā jautājuma - dabasgāzes tirgus liberalizācija - apspriešanu sēdē? Slikti.
Nav problēma, ka daļu no jautājumiem ministri apsprieda sēdes slēgtajā daļā. Toties problēma, ka tēmu kūrējošā ekonomikas ministre faktiski lasīja fragmentus no padoto sagatavotā informatīvā ziņojuma. Latvijā lasītprasme ir pietiekoši augstā līmenī, lai interesenti paši spētu publiski pieejamo dokumentu izlasīt. Tas, kas Reizniecei-Ozolai bija jādara: tēma jāpaskaidro tā, lai saprot arī kāds ārpus sēžu zāles. Esmu gatavs derēt, ka, noklausoties viņu, vairākumam nekas nekļuva skaidrs. (Starp citu, neesmu drošs, ka vienāda izpratne bija pat starp sēdes dalībniekiem - skat. sapīšanos ar jēdzieniem «meitas uzņēmums», «māsas uzņēmums»). It kā ārkārtīgi nozīmīgais jautājums publikai tika «servēts» neslēpti formāli. Piemēram, sēdē klātesošie uzņēmuma Latvijas gāze akcionāru pārstāvji ārzemnieki pat nebija apgādājušies ar korektu tulkojumu - viņu teiktais latvju mēlē tika pārcelts visnotaļ brīvi (piemēram, angļu valodas vārds «sensitive» nav latviešu «svarīgs»...).
Arī citu runātais nereti palika no mušām atgaiņāšanās līmenī. Piemēram, Nacionālā gāzes termināļa biedrība sūdzas, ka Latvijas gāze faktiski traucējusi termināļa Skultē projektam - neesot devusi atbildi, vai arī terminālis varēs (atbilstoši likumdošanai!) lietot Inčukalna krātuvi. Kad premjere lūdz paskaidrot situāciju, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvis attrauc, ka gāzi Inčukalnā vispār sākot sūknēt aprīlī, līdz ar to decembrī par piekļuvi spriest neesot jēgas. Jā, SPRK un loģikai ir cieņpilnas attiecības - viņi viens otru netraucē... Kāda nozīme mēnesim?! Pirms iegulda kādā projektā miljoniem eiro, investoriem ir jāzina projekta veiksmei būtiski faktori!
Rezumējot: dāmas un kungi, jūs, protams, varat turpināt tādā pašā garā, tomēr tad ir nevietā piktoties, ka jūsu darbu nesaprot un vērtē ar aizdomām.