Introvertās mākslas festivāls Ad Lucem, kas šogad notiek no 21. līdz 29. jūlijam, ietver dažādus žanrus un radošās izpausmes, taču vienojošais motīvs ir garīgais, introvertais fenomens, kas uzsver būtisko un vienojošo un ar mākslas spēku vairo cilvēka izpratni par universālām vērtībām. Festivāls piedāvā interesantas programmas, apvienojot dažādu žanru un stilu mūziku, dažādus mākslas veidus, kā arī radošas aktivitātes ar meditatīvu ievirzi. Ideja, kurā garīgums ir mākslas rosināts, kļūst starpkulturāla un saprotama ikvienam garīguma meklējumos esošam indivīdam.
«Žanrs nav ierobežojošais faktors, jo festivālā esam apvienojuši māksliniekus, kas savos darbos pievēršas dabiska garīguma meklējumiem. Garīgums nebūt nenozīmē, ka runa ir par kādu reliģiju, tā var būt un var arī nebūt klātesoša, jo kādam garīgs pārdzīvojums ir saistīts ar dievnamu, kāds to pašu izjūt jūras krastā vai ziedošā pļavā,» skaidro festivāla Ad Lucem direktore un idejas autore Sandra Zandberga.
Šīgada festivālu atklās krievu balalaikas virtuoza Alekseja Arhipovska koncerts šovakar plkst. 20.00 Rīgas Kongresu namā. Meistarības dēļ kritiķi viņu nodēvējuši par «balalaikas Paganīni», un viņa rokās trīs stīgu balalaika skan pārmaiņus kā arfa, kā klavesīns, kā bandžo un visu laiku un tautu stīgu instrumenti vienlaikus. «Aleksejam ir uzstādījums - darboties tā, lai mākslinieka personība nejauktos iekšā mākslas notikšanas procesā. Izklausās savādi, bet viss ir vienkārši - viņš darbojas teju instinktīvi, ļaujot instrumentam un skaņām plūst,» stāsta S.Zandberga.
Festivāla dārgakmeņi ir arī seno baltu un sūfiju mūzikas atskaņotāja latviešu koklētāja Laima Jansone, lietuviešu pūšaminstrumentālists Sauļus Petreikis, irāņu dafa spēles virtuozs Hamidreza Rahbaralams, latviešu sitaminstrumentālists Mārtiņš Miļevskis u.c. Festivālā būs skatāms arī izcilā turku dejotāja un horeogrāfa Alpera Akčaja priekšnesums un irāņu kaligrāfijas mākslas vizualizācijas. Mākslinieki būs dzirdami un redzami vairākos koncertos, taču festivālā notiks arī meistarklases, lekcijas un izstādes. 25. jūlijā Siguldā ikviens varēs izmēģināt ebru mākslu jeb gleznošanu uz ūdens virsmas pēc senas persiešu mākslas metodes, izmantojot autentiskus materiālus. Savukārt 26. jūlijā interesenti ir aicināti uz arhitekta Kaspara Rikarda lekciju Sakrālā ģeometrija, kurā viņš skaidros, kā dabas pasaule uzbūvēta pēc noteiktu universālu harmonisku proporciju algoritma, kas atspoguļo vārdos neizsakāmo. Šis princips dabā ir reizē acīmredzams un tajā pašā laikā nemanāms.
«Tā ir liela veiksme - atrast festivālam māksliniekus, kuru daiļradē izpaužas festivāla koncepts. Ir daudz lielisku profesionāļu un virtuozu, bet ne katrs reprezentē tieši tiecību uz garīgo,» uzskata festivāla direktore.