Akciju tirgi sašūpojās, kad nesamērīgu nekustamo īpašumu burbuli uzpūtušā Persijas līča emirāta īpašumā esošā kompānija Dubai World lūdza aizdevējiem atlikt kārtējo maksājumu no 60 miljardu ASV dolāru lielā kredīta līdz maijam. Globālās ekonomiskās krīzes dēļ Dubaija piedzīvo nopietnas finansiālās problēmas.
Daudzi ambiciozie celtniecības projekti ir apturēti, un pieaug aizdomas, ka nekustamo īpašumu attīstītāji nespēs laikus atdot kredītus, ja vien pēkšņi brīnumainā kārtā neatjaunosies interese par mājokļiem arābu zemē.
Eksperti Dubai World atzīšanos naudas trūkumā vērtē kā triecienu pasaules centieniem izkļūt no recesijas. Tas parāda, ka, par spīti dažu valstu pozitīvajiem ekonomiskā pieauguma rādītājiem, iedzīvotāju pirktspēja un vēlme ieguldīt naudu dārgos projektos nav atgriezusies.
Aizdomas, ka problēmas AAE atspoguļo patieso globālās ekonomikas stāvokli un Eiropas valstu iekšzemes kopprodukta pieauguma pamatā ir stimulēšanas pasākumu ietekme, atvēsināja jēlnaftas uzpircējus. Melnā zelta cena, kas pēdējos mēnešus bija centīgi rāpusies augšā, divās dienās nokrita aptuveni par astoņiem procentiem.
«Man šķiet, ka tā ir zīme par lietām, kas vēl sekos,» aģentūru Reuters brīdina brokeru biroja Canaccord Adams izpilddirektors Deivs Rovelli, «komerciālie nekustamie īpašumi kļūs lētāki. Cilvēki turpinās neatmaksāt kredītus.»
Nemiers finanšu tirgū neizgaisa pat pēc Dubaijā valdošās ģimenes mēģinājumiem parādīt, ka tā kontrolē situāciju. «Valdība vada kompānijas komerciālo operāciju restrukturizāciju, pilnībā apzinoties, kā uz to varētu reaģēt tirgus,» paziņojumā presei valdnieka Mohammeda bin Rašīda el Maktūma tēvocis Ahmeds bin Saīds el Maktūms skaidroja, kādēļ Dubaija no ar naftu visbagātākā Abū Dabī emirāta nupat aizņēmās vēl piecus miljardus dolāru.
«Dubaija kā emirāts nav uz bankrota robežas, tikai pateicoties Abū Dabī atbalstam,» aģentūrai AFP šo darījumu komentē BNP Paribas analītiķis Paskāls Devo.