Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Trešdiena, 25. septembris
Rauls, Rodrigo

Eu, vecīt, labi izskaties!

Lauma Tuča ir Rīgas 6. vidusskolas mūzikas un solfedžo skolotāja, programmas Iespējamā misija piektā iesaukuma dalībniece, un viņai krājumā ir interesanti paņēmieni, kā skolēniem mācīt mūziku. Lauma izveidojusi inovatīvu metodi, starppriekšmetu saiknē savienojot mūziku ar informātiku. Viņas mācību stundās skolēni veido klasiskās mūzikas videoklipus.

Viņi par šo darbu saņem vērtējumu informātikā - par prasmi lietot videoapstrādes programmas, savukārt mūzikā vērtēta tiek video atbilstība mūzikas raksturam, paša video oriģinalitāte un saturs. Tāpat ļoti iecienīta un populāra metode skolēnu vidū, kas arī atvieglo mācību refleksijas daļu, ir Twitter izmantošana. Kontā @maciesmuziku skolēni tvīto savas atbildes, domas un viedokļus par stundā apgūto.

Veiksmīgs izrādījies arī inovatīvais veids, kā skolēniem mācīt komponistu biogrāfijas. Skolēni iejūtas komponistu ādā, iedomājas, ka paši ir slavenie skaņraži, un veido savu komponista profilu portāla Draugiem.lv stilā, izmantojot plakātus, drukātas bildes un biogrāfisko informāciju no grāmatām un interneta resursiem.

Ideja L. Tučai radās, redzot, cik daudz laika skolēni pavada sociālajos tīklos, rakstot paši par sevi, turklāt ierastā «lasi/konspektē/atstāsti» metode likās pārāk garlaicīga un maz paliekoša atmiņā, jo skolēni komponista dzīvi šādi redz tikai no malas - kā rindkopu grāmatā. Skolotāja gribēja, lai viņi iepazīst komponistu dzīvi tā, it kā paši būtu to dzīvojuši. Ja Mocarts vai Jāzeps Vītols dzīvotu mūsdienās, vai tad viņiem nebūtu sava profila kādā no sociālajiem portāliem? Protams, būtu! Rakstot «es» personā, izveidojot bilžu galerijas, Draugu sadaļā atzīmējot laikabiedrus, skolēni izdzīvo komponista ikdienu.

Šo metodi skolotāja izmantojusi gan kā uzdevumu grupu darbam klasē uz vietas, gan uzdevusi kā mājasdarbu. Līdz šim ar metodi strādāts vecuma grupās no 4. klases. Skolēni darbojas grupās pa četri. Jau iepriekš ir sagatavoti izdales materiāli katrai grupai: A3 lapa plakāta pamatnei, dažādas bildes ar komponistu pašu, kā arī (ja pieejams) no komponista ikdienas un konspektēta biogrāfija. Komponista profilā ir jāparādās viņa galvenajiem dzīves datiem, slavenākajiem skaņdarbiem, draugiem/laikabiedriem, attēlu galerijai, tāpat profilam ir jābūt arī kvalitatīvi noformētam. Pamatskolā pēc šiem pašiem kritērijiem skolēni darbu pildīja mājās, kā resursu izmantojot mācību grāmatu un internetu,» stāsta L. Tuča.

Metode ļoti labi palīdz skolēniem attīstīt prasmi meklēt informāciju pašiem, kas savukārt skolotājam atvieglo darbu, jo nav lietas jādiktē. Ja šo darbu uzdod uz vietas klasē, skolēni mācās sadarboties grupā - ir jāsadala pienākumi, kurš par ko ir atbildīgs. Pašu veidotajā komponista profilā skolēni joko, liek bildes, kas viņiem pašiem patīk. Reiz, veidojot profilu par Jāni Cimzi, kāds skolēns pie Cimzes draugiem bija pierakstījis arī Jāzepu Vītolu, kurš zem bildes, kurā attēlots Cimzes piemineklis, komentē: «Eu, vecīt, labi izskaties!» Un kāpēc gan ne?! «Varbūt, ka šie dižie komponisti tā arī būtu runājuši, ja jau tajos laikos būtu draugiem.lv,» smaida skolotāja.

Skolēni šo metodi vērtē ļoti atzinīgi un prasa vēl. Galvenokārt viņiem patīk tas, ka var darīt paši, nevis tikai klausīties skolotājā vai lasīt. Klasē veidojas pozitīva konkurence - kura darbs būs visskaistākais, kurš būs atradis visinteresantākās bildes, kurš būs uzgājis visinteresantākos biogrāfijas faktus utt. Metodi jau izmanto arī citi skolotāji, turklāt ne tikai mūzikā. Latviešu valodas un literatūras stundās var veidot lieliskus profilus dzejniekiem un rakstniekiem. Angļu valodā - Šekspīra profils. Fizikā - Einšteina profils. Vislielākais risks gan ir plaģiātisms. «Protams, ļoti viegli ir informāciju vienkārši nokopēt, bet to var atrisināt, ar bērniem izrunājot kritērijus. Zagti darbi netiek pieņemti,» stāsta L. Tuča. Grupu darbā, it īpaši mazajās klasēs, arī jāpievērš uzmanība klasvadībai. Ļoti labi, ja pēc darbu pabeigšanas skolā ir iespēja šos darbus izstādīt.

Skolotāja atklāj, ka liela daļa skolēnu prasa, vai šādus profilus varētu uztaisīt «pa īstam», internetā. Diemžēl drošības noteikumi sociālajos portālos neļauj reģistrēt viltus profilus, pat ja tas ir mācību nolūkā. Žēl, jo šī metode varētu strādāt vēl labāk, pievienojot iespēju to darīt arī interaktīvi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vislabākā sistēma neglābs no tumsonības

Ikvienam normālam cilvēkam, noklausoties no difterijas mirušā četrgadnieka vecāku versiju par notikušo, bezpalīdzīgām skumjām pievienojas dusmas un vēlme, lai šis bezjēdzīgais pieaugušo pašie...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?