Kaut kas līdzīgs tauriņa efektam, kad maza lidoņa spārnu vēziens vienā pasaules malā izraisa viesuļvētru citā, varētu būt arī izstādes Tēma 011 ierosinātājs, spriež pats tās autors - fotogrāfs Gvido Kajons. Notikumu ķēdi pirms diviem gadiem aizsācis kāds G. Kajona kolēģis, kas pametis ideju par šādu izstādi. Šodien, 3. oktobrī, apmeklētāju vērtējumam ver durvis rezultāts - fotoizstāde Tēma 011 līdz 3. novembrim būs apskatāma Latvijas Fotogrāfijas muzejā Rīgā, Mārstaļu ielā 8.
Melnbalto fotogrāfiju sērija Tēma 011 tapusi Padomju Latvijas laikā, un arī izstādes nosaukums veidots kā asprātīga atsauce uz šim laika posmam raksturīgo iezīmi nosaukumos izmantot skaitļus. Asprātības un brīžiem pat satīriska vērojuma netrūkst arī pašās fotogrāfijās. Šīs sērijas dokumentālajos kadros fiksētas sociālisma laika pilsētas reālijas un ainiņas no pilsētnieku dzīves.
«Faktiski tā ir ikdienas dzīves reportāža,» saka G. Kajons par savām fotogrāfijām, kurās redzami padomju laika simboli, ideoloģiski uzraksti, svētku gājieni, rituāli, arī gluži sadzīviskas norises un situācijas. Kā norāda Latvijas Fotogrāfijas muzeja speciālisti - viss šķiet it kā nejauši fiksēts, taču patiesībā ir fotogrāfam raksturīgās pacietības apliecinājums un «īstā brīža» nogaidīšanas rezultāts. «Tas bija ļoti interesants laiks. Daudz kas arī palicis nenobildēts, par ko tagad pat mazliet žēl,» G. Kajons saka.
Viņš savulaik, mācoties 5. klasē, fotografēt sācis ar vectēva atrastu XX gadsimta 30. gados ražotu fotoaparātu. Līdzīgi kā viņa biedri no fotogrāfu grupas A, kuras līdzdibinātājs viņš ir, G. Kajons nekad nav studējis fotogrāfiju akadēmiskā ceļā, tā sākotnēji viņu aizrāva kā hobijs. G. Kajons ir diplomēts radiotehnikas inženieris, taču jau kopš 1979. gada piedalās grupas fotogrāfiju izstādēs un veido savas personālizstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs, 90. gados strādājis arī kā žurnāla Liesma fotogrāfs.
Fotogrāfs daļu no sērijā Tēma 011 iekļautajām fotogrāfijām pirmoreiz izstādījis 1988. gadā Arhitektu namā, savukārt izstādē, kas tiek atklāta šodien, būs apskatāmas arī tās cikla fotogrāfijas, kas toreiz palika neparādītas. Šovakar tiks svinēta arī grāmatas Tēma 011 atvēršana. «Izstādē vietas pietika 70 bildēm, savukārt grāmatā to ir pāri 200. Bez cikla Tēma 011 albumā ietverti arī mūsu laikabiedru portreti, kas tapuši mazliet vēlāk, 90. gadu sākumā,» G. Kajons stāsta.
Arī šodienas pilsētvide fotomāksliniekam liekas ne mazāk saistoša un fotogrāfiskas fiksēšanas vērta kā padomju laika ikdienas kolorīts. «Taču šādai bildēšanai vairs nav tik daudz laika. Ir ikdienas darbs, un šķiet, ka dienas kļuvušas īsākas,» G. Kajons teic.