Veterinārārsti vērtē, ka ar liekā svara problēmu ir «apgrūtināti» 20-50% Latvijas suņu. Aptaukošanās galvenie iemesli saistīti ar dzīvesveidu.
Pirmkārt, stingri jāievēro ar barību uzņemto kaloriju daudzums. Uzmanību! Ar barību un kārumiem uzņemtajam enerģijas daudzumam ir jābūt mazākam par patērēto enerģijas daudzumu. Tāpat svarīgi barības diennakts devu piemērot vēlamajam, nevis dzīvnieka esošajam svaram.
Barojot suni ar rūpnieciski ražotu barību, jāpievērš uzmanība ražotāja rekomendācijām. Ja ir vēlme suni palutināt ar kādu gardumu, jāņem vērā, ka pēc izskata nelielie našķi parasti ir kalorijām bagāti, tāpēc jāsamazina pamatbarības deva.
Otrkārt, liekā svara veidošanās ir cieši saistīta ar suņa fiziskajām aktivitātēm, kas bieži vien izrādās nepietiekamas.
Treškārt, aptuveni trešdaļai suņu pēc kastrācijas attīstās liekā svara problēma, kas nozīmē, ka pēc operācijas suni vairs nevar barot, kā ierasts, un turpmāk jālieto barība ar pazeminātu tauku saturu.
Suņa svara atbilstības novērtēšanai parasti izmanto divus parametrus: ķermeņa masu un kondīciju. Vienkāršs suņa ķermeņa kondīcijas noteikšanas paņēmiens ir vidukļa novērtēšana. To dara, skatoties no augšas. Sunim ar normālu ķermeņa kondīciju viduklis iezīmējas ķermeņa pēdējā trešdaļā, pirms pakaļkājām. Ja viduklis nav saskatāms, tad dzīvniekam ir liekais svars.
Ir jāsaprot, kāda ir sunim dotās cilvēku pārtikas patiesā uzturvērtība. Piemēram, tas, kas pieaugušam cilvēkam skaitās mazs siera gabaliņš, 10 kg smagam sunim dod tikpat daudz kaloriju kā cilvēkam, apēdot divus kēksus vai bulciņas. Diemžēl daudzi suņu saimnieki par to neaizdomājas. Dzīvnieka iedzimtais instinkts mudina meklēt barību vienmēr un visur, tāpēc arī visa atbildība par suņa veselību gulstas uz saimnieku pleciem. Vēl svarīgi - ja sunim ir liekais svars, tad viņš jābaro ar tādu barības daudzumu, kāds paredzēts viņa normālajam jeb vēlamajam svaram, nevis esošajam, proti - ja suns sver 15 kg, bet viņam būtu jāsver 10 kg, tad viņš jābaro atbilstoši normālajam svaram.
Ja arī kāda iemesla dēļ suni piemeklējušas liekā svara problēmas, galvenais, lai no tā atbrīvotos, ir konsekvence. Visiem ģimenes locekļiem jābūt vienotiem. Ja viens ģimenē ievēros, ka suns jābaro divas reizes dienā ar konkrētu barības daudzumu, bet cits dāsni cienās ar kārumiem, rezultātu nebūs.
Veiksmīga svara samazināšana nozīmē ne tikai atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem, bet arī spēju saglabāt vēlamo svaru ilgtermiņā. Pareiza barošana un pietiekamas fiziskās aktivitātes noteiks rezultātu.
*kinoloģe