Paralēli viņa aizvien vēl ir arī Baltijas E&Y direktore, taču darba ikdiena nu rit Londonā, savukārt biežie komandējumi - pa visu pasauli, jo Kristīnes atbildība ir minētie pakalpojumi visās 140 valstīs, kurās pārstāvēta E&Y. Pirmā doma, to dzirdot, ir: šausmas, piņķerīgā nodokļu būšana un vēl tik plašā ģeogrāfijā! Taču Kristīne teic, ka nodokļu jomu izvēlējusies ļoti apzināti, jo tā devusi iespēju karjerā apvienot divas lietas, kas interesējušas jau skolā, - jurisprudenci un skaitļus, ekonomiku.
Diplomu kaudze
Mācoties Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, Kristīne svārstījās starp jurisprudences studijām - tā tolaik bija viena no pieprasītākajām profesijām - un mācībām prestižajā Rīgas Ekonomikas augstskolā (REA). Gāja uz sagatavošanas kursiem LU «juristos», bet jau 12. klases pavasara semestrī tika uzņemta REA. Studijas bija grūtas, slodze - liela. «Bet šī skola papildus labai izglītībai deva arī ārkārtīgi lielu pārliecību par sevi un to, ka neiespējamu lietu nav. Sky is the limit,» Kristīne saka un joprojām uzskata - ar neatlaidību un smagu darbu var sasniegt visu.
Maģistra grādu Kristīne ieguva LU, jo REA tolaik to varēja izdarīt tikai Zviedrijā, savukārt doktora grādu, par spīti vilinājumam tomēr pastudēt arī tieslietas, - RTU, jo šī augstskola deva iespēju specializēties tieši nodokļos. Bet kāpēc doktorantūra? «Mans dzinējspēks ir iespēja iemācīties ko jaunu, sevi attīstīt. Tas nav pārgājis arī šobrīd - Lielbritānijā paralēli darbam aktīvi mācos un apgūstu vietējo nodokļu sistēmu ar mērķi iegūt sertifikāciju un iespēju praktizēt.»
Uzņēmīgajai nodokļu konsultantei ir arī ACCA sertifikāts un Oksfordā iegūts bakalaura grāds grāmatvedībā. Studijas bija neklātienē, un Kristīne uz Oksfordu neaizbrauca pat uz diploma saņemšanu. Šo augstskolu pirmo reizi «dzīvajā» apskatījusi tikai nesen. «Iepriekš īpašu vērtību šim grādam neredzēju, bet tagad patiešām novērtēju šo izvēli. Lielbritānijā grāds no Oksfordas vai Kembridžas ļoti augstu kotējas un darba devēji sacenšas par šo universitāšu beidzējiem.»
Par Londonu izlēma ātri
Kas ir darbs, Kristīne zina kopš bērnības, kad vecākiem palīdzēja tirgot tulpes Āgenskalna tirgū. Vasarās pie vecvecākiem laukos viņa strādāja arī par pārdevēju vietējā pārtikas veikalā. Savukārt pirmais nopietnais ieraksts CV bija studiju laika darbs Ekonomikas ministrijā - ar ES projektiem, pirmajiem komandējumiem, pirmo sadarbību ar ārzemēm.
Līdz ar REA absolvēšanu Kristīne pieteicās un kļuva par nodokļu konsultanti Arthur Andersen - vienā no tālaika finanšu konsultāciju Top 5 kompānijām. Tur viņa nostrādāja piecus gadus, beigās pieredzot arī firmas izjukšanu. Tās biznesu - kopā ar visu Kristīni - tad pārņēma E&Y. «Šobrīd E&Y esmu jau 13 gadu, un katrs gads nāk ar ko jaunu,» Kristīne saka. Lielākais izaicinājums visu šo laiku viņai bijusi cilvēkvadība: treknajos gados noturēt vērtīgākos kadrus, krīzes laikā - motivēt darbiniekus un uzturēt viņos pozitīvu garu. «1998. gadā, kad pievienojos nodokļu konsultāciju komandai, bijām trīs cilvēki, nu esam izauguši līdz 30 darbinieku kolektīvam.»
Paralēli Kristīne bijusi valdes locekle gan Lielbritānijas Tirdzniecības kamerā, gan Ārvalstu investoru padomē (ĀIP) Latvijā. Tas devis sapratni, ka gan uzņēmēji, gan politiķi un ierēdņi vēlas vienu un to pašu - ekonomikas izaugsmi, jaunas darbavietas, veiksmīgus uzņēmumus, kas godīgi maksā nodokļus, - un ka atslēga uz to ir visu pušu dialogs. Tāpat Kristīne ir gandarīta, ka ap 80% no viņas vadītās ĀIP nodokļu darba grupas ieteikumiem iestrādāti Latvijas likumos.
Izaicinājums «no citas operas» Kristīni sasniedza pagājušajā vasarā. Globālā E&Y vadība meklēja kandidātu, kas spētu pārraudzīt E&Y nodokļu politikas un nodokļu strīdu pakalpojumu biznesa operatīvo pusi pasaules mērogā. Kristīne plānus par darbu ārpus Latvijas nebija kalusi, taču lēmumu par šo piedāvājumu pieņēma vienas dienas laikā. Tiesa, ne bez ģimenes atbalsta un piekrišanas. «Pārcelties uz citu valsti, mainīt dzīves ritmu, bērniem pieņemt jaunās skolas, adaptēties jaunā vidē - tas nav viegli. Viss notika ātri, pēc sešām nedēļām bijām Londonā.» Kristīne stāsta - vadījusies pēc sajūtas, ka kaut kas dzīvē jāpamaina, bet galvenais, kas piesaistīja, bija iespēja strādāt pasaules līmenī. Nodokļu politikas un nodokļu strīdu pakalpojumi E&Y ir samērā jauns virziens, un tā pārraudzība ne tikai Latvijā vai Lielbritānijā, bet arī Āzijā, Amerikā, Āfrikā bija ļoti vilinoša.
Kompromisi un laika joslas
Kristīne bieži dodas uz dažādām valstīm un sastrādājas ar kolēģiem ar dažādām pieredzēm un no dažādām kultūrām - Ķīnas, Indijas, Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Atšķirībā no darba Rīgā viņai nu jāpārredz plašāks laukums - ne tikai viena valsts, bet veseli reģioni. Kristīnei jāpanāk, lai dažādu valstu E&Y biroju konsultanti sadarbotos un strādātu ar kopīgu mērķi, turklāt nodokļu sfēra valstīs ir atšķirīga un dažādās attīstības stadijās, tāpēc nereti ikdiena paiet kompromisos. Un visai saspringti, saziņa ar kolēģiem nereti jāpakārto laika joslām. «Man jāvada arī lieli starpvalstu projekti, kas prasa gan tikšanos ar klientiem, gan nodrošināšanu, lai, piemēram, 27 valstu E&Y biroji piegādā prasītās konsultācijas ne tikai noteiktā laikā, bet arī atbilstoši klienta prasībām un vienā stilā,» Kristīne teic.
Viņas pakļautībā Londonas grupā ir septiņi cilvēki (plus trīs cilvēku atbalsts no E&Y Indijas pakalpojumu centra), savukārt visā lielajā E&Y organizācijā ir ap 140 000 darbinieku no visas pasaules. Vide starptautiska, taču arī visai bezpersoniska, Kristīne atzīst. «Londonas birojā vien ir ap 6000 darbinieku, un cilvēki te var strādāt gadiem un tā arī viens otru nesatikt.» Londonā viss notiek ātrāk, ir iespaidīgāks, darba vidē arī konkurence ir asāka, tomēr Kristīne jūtas labi - darāmais viņu aizrauj, krājas pieredze, arī nākotni viņa saista ar E&Y, kur šķiet, ka karjeras ierobežojumu nav. Savukārt brīvais laiks, cik nu to var atrast, tiek ģimenei un skriešanai pa piemājas parku - garie, biežie pārlidojumi jākompensē.