Ir vairāki priekšnosacījumi, kas to veicina. Pieticīgais nokrišņu daudzums kavē vīnogas apdraudošu slimību rašanos, kas savukārt ļauj ietaupīt uz dažāda veida slimību apkarotāju rēķina un attīstīt organisko vīnogu audzēšanu. Salīdzinot ar pārējo Franciju, šeit ir zemākas darbaspēka izmaksas un vīnogulāju cenas. Tas viss vieš cerības. Pirmie rezultāti jau ir aptaustāmi/sagaršojami.
Le Grand Noir Viognier 2012
Ieraugot kādā pārdotuvē vīnu, kurš gatavots no vioņje (Viognier) ogām, vienmēr jūtos saintriģēts - vai vīndarim būs pieticis prasmes un pacietības iegūt no šīs kaprīzās būtnes/ogas atzīstamu vīnu? Šīs vīnogas īpatnība ir tā, ka ļoti precīzi ir jānosaka tās optimālā gatavības stadija un raža jāievāc ne par vēlu, ne par ātru. Turklāt Viognier ir ļoti uzņēmīga pret vīnogu slimībām, kas padara vīndaru dzīvi vēl piņķerīgāku.
Minerva ir vieta, kur dominē sarkanvīni (vairāk nekā 90%), un Viognier var uzskatīt par minoritāti. To pašu gan var apgalvot par visu Franciju, izņemot Ziemeļronu, kur top šīs vīnogas etalons, vīns ar nosaukumu Condrieu. Labākajā izpausmē tas ir dziļš gan krāsā, gan garšā, gan aromātā. Pretējā gadījumā tas var būt pliekans, garlaicīgs un pārāk alkoholisks.
Ieliets glāzē, Le Grand Noir ir diezgan bikls, pēc 3 -4 minūšu pierunāšanas sāk izpausties aromāti, kurus visbiežāk piedēvē Viognier - dzeltenie augļi ar kauliņiem (persiki, aprikozes, dzeltenās plūmes), arī kāda balto pļavu ziedu deva. Neliels sīvums pēcgaršā pieprasa kaut ko uzkožamu. Nedaudz padzīvojis glāzē un uzsilis, tas kļūst mazāk harmonisks, bet viss ir pieklājības robežās. Es teiktu - apaļš, bet ne plakans vīns. Viognier patiks tiem, kam neiet pie sirds pārāk skābi vīni.
Le Grand Noir Malbec 2011
Siltumu mīlošais malbeks ir labi iejuties Argentīnā un tāpat kā Jaunzēlandes Sauvignon Blanc, Čīles Carmenere vai Austrālijas Shiraz veido gandrīz nesaraujamu saikni, kas garantē noteiktu kvalitātes un garšas/aromāta standartu. Savulaik plaši audzēts Bordo, bet, meklējot siltumu, Malbec pakāpeniski pārvietojās uz arvien saulainākiem reģioniem. Vēl arvien Malbec tiek iekļauts tā dēvētajā Bordo blendā, veidojot sarkanvīnus no Bordo reģiona, bet pilnvērtīgi tas izpaužas tikai saulainākajos gados. Vēl viens hrestomātisks malbeks tiek gatavots Kahoras provincē, kur pilnvērtīgāk ļauj demonstrēt šīs vīnogas iespējas.
Le Grand Noir Malbec krāsa atgādina nedaudz atšķaidītu tinti, tas ir koši purpursarkans. No glāzes lec ārā jauneklīgi un izteiksmīgi kazeņu un aveņu aromāti, kas veido vīnu saprotamu un viegli uztveramu, bez galma intrigām.